ՀԳՌԿՄ 2 ծրագրի շրջանակում բացվել է անասնաբուժական ու գյուղատնտեսական սպասարկման կենտրոն և մուլյաժներով կահավորված լսարան
09 Ապրիլի, 2021
Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում (ՀԱԱՀ) ապրիլի 8-ին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության» (ՀԳՌԿՄ) 2-րդ ծրագրի շրջանակում բացվել է արհեստական սերմնավորման մուլյաժներով կահավորված լսարան։
Լսարանի բացման արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանը և Տիգրան Գաբրիելյանը, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանը, «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գառնիկ Հովհաննիսյանը, ՀԳՌԿՄ 2-րդ ծրագրի ղեկավար Դավիթ Մեջլումյանը, ՀԱԱՀ ներկայացուցիչներ։
Լսարանը համալրված է լինելու գյուղատնտեսական կենդանիների արհեստական սերմնավորման մի շարք մուլյաժներով` ծննդագիտության դասընթացները բարձր մակարդակով անցկացնելու համար։ Մուլյաժները պատրաստված են հաշվի առնելով կենդանիների անատոմիական առանձնահատկությունները, նորարարական նյութերի և էլեկտրասնուցման շնորհիվ դրանք ստեղծում են իրական օրգանների տպավորություն:
Օգտագործելով նմանատիպ մուլյաժներ` այլևս կարիք չի լինի ուսուցողական նպատակներով սպանդանոցից բերել սպանդի ենթարկած կենդանիների օրգաններ, որոնց պահպանման և օգտագործման ժամկետները խիստ սահմանափակ են և պահանջում են հատուկ պայմաններ:
ՀԳՌԿՄ2 ծրագրի շրջանակներում ձեռք են բերվել արհեստական սերմնավորման և անասնաբուժական գործիքներ, ուսումնական սարքավորումներ, մանրադիտակ՝  նախատեսված կենդանիների սերմնահեղուկի ստուգման համար: Նախատեսվում է նաև ձեռք բերել շուրջ 50 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումարի համակարգչային սարքավորումներ։
Հետագայում այս մասնաշենքում կստեղծվի մեծ կարողություններով հագեցած անասնաբուժության գիտակրթական ժամանակակից կենտրոն։
Նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանի խոսքով՝ այս ուսուցողական նյութերի միջոցով ուսանողները նախ կսովորեն կենդանիների հետ ճիշտ վարվել ու աշխատել բնականին շատ մոտ մուլյաժների վրա, և ապա՝ նոր ձեռքբերված գիտելիքներն ու հմտությունները կիրառել կենդանի կենդանիների վրա։
«Այս լսարանը նախատեսված է ոչ միայն ուսանողների, այլև մասնավոր անասնաբույժների համար, որոնք կցանկանան շարունակական ուսուցում անցնել և ընդլայնել իրենց գիտելիքները», - նշել է Տիգրան Գաբրիելյանը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ այն մասնաշենքը, որում բացվել է լսարանը, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանը հատկացրել է հիմնականում անասնաբուժական հատվածի համար, որպեսզի իրականացվի ուսուցում ոչ միայն ուսանողների, այլև պրակտիկ անասնաբույժների համար, ովքեր կցանկանան ձեռք բերել արհեստական սերմնավորման, վերարտադրողականության, ծննդօգնության և այլ հմտություններ։
Նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանն ընդգծել է նմանատիպ սարքավորումների ներդրման կարևոր նշանակությունը, քանի որ դա թույլ կտա ուսանողներին չկտրվել իրականությունից և ձեռք բերել պրակտիկ գիտելիքներ, որոնք նրանց հնարավորություն կընձեռեն մասնագիտական շուկայում ունենալ մեծ պահանջարկ։
Նույն օրը ՀԳՌԿՄ ծրագրի շրջանակներում ՀՀ Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքում բացվել է Անասնաբուժական և գյուղատնտեսական սպասարկման կենտրոն:
Կենտրոնի բացմանը ներկա էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Տիգրան Առուստամյանը, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանը, ՀԳՌԿՄ 2-րդ ծրագրի ղեկավար Դավիթ Մեջլումյանը և պաշտոնատար այլ անձինք։
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին, Էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանն ընդգծել է նման կառույցների կարևորությունը գյուղատնտեսության զարգացման գործընթացում:
«Մենք այսօր, այս համայնքում անասնաբուժական և գյուղատնտեսական սպասարկման կենտրոնի հիմքը դրեցինք։ Նմանատիպ ենթակառուցվածքները երաշխավորում են, որպեսզի անասնաբուժական և գյուղատնտեսական ծառայությունները զարգանան Հայաստանում, մուտք գործեն մասնավոր ծառայությունների մատուցման շուկա, ինչպես նաև ապահովեն գյուղատնտեսական սարքավորումների և  խորհրդատվության հասանելիությունը համայնքում և մարզում։ Տեղի ընտրությունը պայմանավորված էր նրանով, որ հարևանությանբ գործում է անասնաշուկա և բավականին մեծ պահանջարկ կա նաև նմանատիպ ծառայությունների», - նշել է նա։
Մասնագիտացված կենտրոնը նպաստելու է առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրմանը և ֆերմերային տնտեսությունների զարգացմանը, ինչն, իր հերթին, խթանելու է Հայաստանում անասնապահության ոլորտի զարգացումը:
Կենտրոնը տեղի գյուղացիական տնտեսություններին տրամադրելու է ծառայությունների ամբողջական փաթեթներ, կապեր է ստեղծելու գյուղատնտեսների և միջազգային ընկերությունների միջև, որոնք տրամադրում են պարագաներ, սարքավորումներ և տեղեկատվություն անասնապահության կառավարման զարգացման նոր տեխնոլոգիաների վերաբերյալ։
Կենտրոնը հագեցած է լինելու արհեստական սերմնավորման և անասնաբուժական ժամանակակից սարքավորումներով և գործիքներով։ Այն էական դեր է խաղալու  շուկայական կապերի հաստատման գործում, ինչպես նաև հասանելի է դարձնելու ֆինանսական ռեսուրսները տեղի ֆերմերների և ՓՄՁ-ների համար։ Կենտրոնը համագործակցելու է նաև շրջակա համայնքների անասնաբույժների և արհեստական սերմնավորող տեխնիկների հետ:
Հիշեցնենք, որ ՀԳՌԿՄ 2-րդ ծրագրի շրջանակներում սա արդեն երկրորդ կենտրոնն է․ առաջինը բացվել է Լոռու մարզի Մեծ Պարնի համայնքում։

Within the framework of CARMAC-2 program, a veterinary and agricultural services center and a moulage-equiped auditorium were opened
09 April, 2021
On April 8, 2021, at the Armenian National Agrarian University (ANAU) an auditorium equipped with moulages on artificial insemination was opened within the framework of the “Community Agricultural Resource Management and Competitiveness” 2nd project implemented by the RA Ministry of Economy with the support of the World Bank.
The opening ceremony was attended by the RA Deputy Ministers of Economy Arman Khojoyan and Tigran Gabrielyan, the Head of the Food Safety Inspectorate Georgi Avetisyan, the Director of the “Agricultural Services Center” SNCO Garnik Hovhannisyan, the Program Manager of CARMAC-2 David Mejlumyan, and ANAU representatives.
The classroom will be equipped with a number of moulages on artificial inseminations of farm animals to conduct high level courses on obstetrics. The moulages are made taking into account the anatomical features of animals, thanks to innovative materials and power supply they create the impression of real organs.
Using such moulages, there will be no need to bring for educational purposes the organs of slaughtered animals from the slaughterhouse, whereby storage and use of organs are very limited and require special conditions.
Within the framework of CARMAC-2 project, artificial insemination and veterinary tools, training equipment, microscope for testing the semen of animals were procured. Computer equipment worth around $50,000 is also envisaged to be purchased.
In future, a modern and high-capacity scientific-educational center of veterinary medicine will be created in this building.
According to the Deputy Minister Tigran Gabrielyan, with the help of these educational materials, students will first learn how to handle animals properly and work on the close-to-real moulages, and then apply their newly acquired knowledge and skills to live animals.
“This auditorium is intended not only for students, but for private veterinarians as well, who will want to undergo continuous training to expand their knowledge”, said Tigran Gabrielyan.
He also informed that the building hosting the auditorium was provided by the Armenian National Agrarian University mainly for the veterinary sector to provide training not only for students, but also for practical veterinarians who would like to acquire skills of artificial insemination, reproduction, obstetrics and other skills.
The Deputy Minister Arman Khojoyan stressed the importance of introducing such equipment, for it will allow students not to be detached from reality and gain practical knowledge, which will enable them to be in great demand in the professional market.
On the same day, within the framework of the CARMAC project a veterinary and agricultural services center was opened in Hrazdan community of Kotayk Marz of the Republic of Armenia.
The opening of the center was attended by the RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan, the Deputy Minister of Economy of Artsakh Republic Tigran Arustamyan, the Head of the Food Safety Inspectorate Georgi Avetisyan, the Project Manager of CARMAC-2 project Davit Mejlumyan and other officials.
Welcoming the participants of the event, the Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan stressed the importance of such facilities in the process of agricultural development.
“Today, we laid the foundation of a veterinary and agricultural services center in this community. Such infrastructures ensure that veterinary and agricultural services can develop in Armenia, enter the market of private services, as well as provide access to agricultural equipment and consulting in the community and in the region. The site selection was conditioned by the fact that there is a livestock market in the neighborhood, and there is a great demand for such services”, he said.
The specialized center will promote introduction of advanced technologies and development of farming enterprises, which, in turn, will stimulate development of cattle breeding sector in Armenia.
The center will provide complete service packages to local farming enterprises, establish connection between farmers and international companies, which provide tools, equipment and information on new technologies for development of cattle breeding management.
The center will be equipped with modern equipment and tools on artificial insemination and veterinary medicine. It will play an important role in establishing market relations, as well as making financial resources available to local farmers and SMEs. The center will also work with veterinarians and artificial insemination technicians from surrounding communities.
It should be reminded that this is already the second center within the framework of the CARMAC-2 project, the first one was opened in Mets Parni community of Lori Marz.