Մարտի 31-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնում (ՆՁԱԿ) անցկացրել է աշխատանքային հանդիպում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր և նոր նախագծեր, մատնանշվել դրանց իրականացման ուղիները:
Կառուցողական և արդյունավետ հանդիպման ընթացքում նախարարը կարևորել է կառույցի նոր առաքելությունը այն է՝ նորարարության առևտրայնացում, տեխնոլոգիական տրանսֆեր և ձեռներեցություն։
Հանդիպման մասնակիցները համակարծիք են եղել, որ պետք է նոր ուժ հաղորդել կենտրոնի գործունեությանը, քանզի Հայաստանի ապագան տեխնոլոգիական զարգացման, գիտահենք տնտեսության կառուցման մեջ է։

Armenia’s future is in technological development and construction of a science-based economy. a working discussion at the NCIE
01 April, 2021
On March 31, 2021, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan had a working meeting at the National Center for Innovation and Entrepreneurship (NCIE).
During the meeting a number of issues and new projects were discussed, as well as ways for their implementation were pointed out.
During the constructive and effective meeting, the Minister emphasized the organization’s new mission, which is commercialization of innovation, technology transfer and entrepreneurship.
The participants of the meeting agreed that a new driving force should be given to the activities of the Center, for the future of Armenia is in technological development and construction of a science-based economy.