Կայացել է Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական Միություն Առևտրի հարցերով գործընկերության կոմիտեի երրորդ նիստը
25 Մարտի, 2021
Մարտի 25-ին առցանց ձևաչափով կայացել է Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական Միություն Առևտրի հարցերով գործընկերության կոմիտեի երրորդ նիստը: Հայաստանի կողմից նիստը նախագահել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը, Եվրոպական Միության կողմից` Եվրոպական հանձնաժողովի Առևտրի հարցերով Գլխավոր տնօրինության բաժնի պետի տեղակալ Մարկո Դյերկոպը: Նիստին բացման խոսքով հանդես է եկել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի Առևտուր և առևտրին առնչվող հարցերի մասի ներքո համագործակցության շրջանակներում իրականացվող միջոցառումները և համապատասխան ճանապարհային քարտեզները հետևյալ ոլորտներում՝ ապրանքների առևտուր, մաքսային ոլորտ, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտներ, սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցառումներ, ծառայությունների առևտուր, հիմնադրում և էլեկտրոնային առևտուր, ընթացիկ վճարումներ և կապիտալի տեղաշարժ, մտավոր սեփականություն, պետական գնումներ, առևտուր և կայուն զարգացում, մրցակցություն, պետական ձեռնարկություններ, թափանցիկություն, վեճերի կարգավորում:
Ներկայացվել և քննարկվել են նաև Համաձայնագրի հոդված 237-ով ամրագրված՝ «Կոնյակ» աշխարհագրական նշման վերաբերյալ դրույթների իրականացման գործընթացին առնչվող հարցեր ու այդ ուղղությամբ նախատեսվող հետագա աշխատանքները, ինչպես նաև ներկայացվել են մարտի 24-ին տեղի ունեցած ՀՀ-ԵՄ Աշխարհագրական նշումների ենթակոմիտեի նիստի արդյունքները և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Նիստի օրակարգում ներառված էին նաև առևտրի և ներդրումների ոլորտում առկա զարգացումներին, «GSP+» արտոնյալ առևտրային ռեժիմի շրջանակներում ԵՄ կողմից իրականացվող դիտանցմանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող այլ հարցեր:
Միջոցառման ավարտին հաստատվել են նիստի ընթացքում քննարկված օրակարգային հարցերի վերաբերյալ ձևավորված Գործառնական եզրակացությունները:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն
2017թ. նոյեմբերի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության միջև կնքվեց «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագիրը (Համաձայնագիր), որի հիմնական դրույթները ժամանակավորապես ուժի մեջ են մտել 2018 թ. հունիսի 1-ից։ Համաձայնագիրն ամբողջապես ուժի մեջ է մտել 2021թ․ մարտի 1-ից։
Համաձայնագրի 363-րդ հոդվածի համաձայն ստեղծվել է Գործընկերության կոմիտե։ Համաձայնագրի Մաս VI-ին (Առևտուր և առևտրին առնչվող հարցեր) առնչվող խնդիրները քննարկելու նպատակով առնվազն տարին մեկ անգամ`  երկկողմ նախնական պայմանավորվածության հիման վրա տեղի է ունենում Առևտրի հարցերով գործընկերության կոմիտեի նիստը։

The third session of the Partnership Committee in Trade Configuration between the Republic of Armenia and the European Union took place
25 March, 2021
On March 25, 021, the third session of the Partnership Committee in Trade Configuration between the Republic of Armenia and European Union was held online. From the Armenian side the session was chaired by the RA Deputy Minister of Economy Varos Simonyan, and from the European Union it was chaired by Marco Düerkop, the Deputy Head of the Directorate-General for Trade of the European Commission. The head of the EU delegation to Armenia, Ambassador Andrea Victorin made an opening speech at the session.
During the session the parties discussed the measures taken within the framework of cooperation pursuant to the section of Trade and trade-related issues of the Armenia-EU Comprehensive Extended Partnership Agreement, as well as relevant roadmaps in the following areas: commodity trade, customs, technical barriers to trade, sanitary and phytosanitary measures, services trade, incorporation and e-commerce, current payments and capital’s movement, intellectual property, public procurement, trade and sustainable development, competition, state-owned enterprises, transparency, dispute settlement.
Issues related to the process of implementation of the provisions on the geographical indication of “Cognac” pursuant to Article 237 of the Agreement were also presented and discussed along with further works envisaged in this direction, as well as the results of the March 24 meeting of the RA-EU Sub-Committee on Geographical Indications, and the agreements reached were presented and discussed.
Issues related to the process of implementation of the provisions on "Cognac" geographical indication stipulated in Article 237 of the Agreement were presented, discussed and further works envisaged in that direction, as well as the results of the March 24 meeting of the RA-EU Geographical Indications Subcommittee were presented along with the agreements reached.
The agenda of the session also included issues related to current processes in the field of trade and investment, monitoring carried out by the EU within the framework of the “GSP+” preferential trade regime, as well as other issues of bilateral cooperation between Armenia and the EU.
At the end of the session, Operational Resolutions were approved, which were formulated on the agenda items discussed during the meeting.
Additional information
On November 24, 2017, the “Comprehensive Extended Partnership Agreement” (Agreement) was signed between the Republic of Armenia and the European Union, the main provisions of which temporarily entered into force on June 1, 2018. The Agreement fully entered into force on March 1, 2021․ A Partnership Committee has been set up pursuant to Article 363 of the Agreement. A session of the Partnership Committee in Trade Configuration shall be held at least once a year, on the basis of a preliminary bilateral agreement, to discuss matters relating to Part VI of the Agreement (Trade and trade-related issues).