Մարտի 24-ին առցանց ձևաչափով կայացել է Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական Միություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ներքո գործող Աշխարհագրական նշումների ենթակոմիտեի երկրորդ նիստը։ Հայաստանի կողմից նիստը նախագահել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը, իսկ Եվրոպական Միության կողմից՝ ԵՄ գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգացման գլխավոր տնօրինության բաժնի ղեկավար Սուսաննա Ասպիրոզը։
Նիստի ընթացքում կողմերը հաստատել են Աշխարհագրական նշումների ենթակոմիտեի Ընթացակարգային կանոնները, քննարկել են ՀՀ-ԵՄ ՀԸԳՀ-ով ամրագրված «Շամպայն» և «Կոնյակ» աշխարհագրական նշումների վերաբերյալ դրույթների իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ներկա վիճակը:
Կողմերը ներկայացրել և քննարկել են նաև աշխարհագրական նշումների վերաբերյալ օրենսդրական զարգացումները, աշխարհագրական նշումների ցանկերի փոփոխությունները, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական միության «Ալկոհոլային արտադրանքի անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգին առնչվող հարցեր։ Այնուհետև ձեռք են բերվել համապատասխան պայմանավորվածություններ:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն
2017թ. նոյեմբերի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության միջև կնքվել է «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագիրը, որն ամբողջությամբ ուժի մեջ է մտել 2021 թ. մարտի 1-ից։

The second session of the Republic of Armenia-European Union Sub-Committee on Geographical Indications took place
24 March, 2021
On March 24, 2021, the second session of the Sub-Committee on Geographical Indications under the Republic of Armenia-European Union Comprehensive Extended Partnership Agreement (CEPA) was held online. From the Armenian side the session was chaired by the RA Deputy Minister of Economy Varos Simonyan, and from the European Union it was chaired by Susana Azpiroz, the Head of the EU Directorate-General for Agriculture and Rural Development.
During the meeting, the parties adopted the Rules of Procedure of the Sub-Committee on Geographical Indications, discussed the current state of activities in relation to implementation of the provisions on the Geographical Indications of “Champagne” and “Cognac” stipulated by the RA-EU CEPA Agreement.
The parties also presented and discussed legislative developments on geographical indications, changes in the lists of geographical indications, as well as issues related to the Technical Regulation on the “Safety of Alcoholic Products” of the Eurasian Economic Union. Then appropriate agreements were reached.
Additional information
The “Comprehensive Enhanced Partnership Agreement” was signed between the Republic of Armenia and the European Union on November 24, 2017, which fully entered into force on March 1, 2021.
The Sub-Committee on Geographical Indications was established in accordance with Article 240 of the Agreement.