Վահան Քերոբյանը Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի աշխատակիցներին ներկայացրել է նորանշանակ տնօրենին
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մարտի 11-ին այցելել են Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն (ՆՁԱԿ)՝ աշխատակիցներին ներկայացնելու նորանշանակ տնօրեն Հայկ Մարգարյանին։
Ողջունելով կենտրոնի աշխատակիցներին և հյուրերին, Վահան Քերոբյանը նշել է, որ կարևորում է այս կառույցի առաքելությունը, այն է՝ գիտության առևտրայնացումը և տեխնոլոգիական տրանսֆերը։ Նա հավելել է, որ նախարարությունը փորձելու է նոր եռանդ և էներգիա հաղորդել կառույցին, քանի որ Հայաստանի ապագան տեսնում է տեխնոլոգիական զարգացման և գիտատար, գիտահեն տնտեսության կառուցման մեջ։
Հայկ Մարգարյանն ընտանիքի հետ Հայաստան է տեղափոխվել 2020 թվականի սեպտեմբերին՝ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» ծրագրով, որի շրջանակում 6 ամիս աշխատել է էկոնոմիկայի նախարարությունում։ Նկատելով Հայկի կարողությունները, Վահան Քերոբյանը նրան առաջարկել է Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրենի պաշտոնը։
«Այսօրվա հանդիպումը շատ հուզիչ է ինձ համար, որովհետև ես միշտ ընդգծել եմ, որ մեր արտերկրյա հայրենակիցները օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ են Հայաստանին, որպեսզի թե՛ մարդկային կապիտալի, թե՛ գիտելիքի, թե՛ փորձի, թե՛ տեսահորիզոնի առումով հարստացնեն այն, ինչը մենք այսօր ունենք։ Այս առումով «իԳործ» ծրագիրը, որը ձեռնարկել է Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, շատ կարևոր է, և այն մարդիկ, ովքեր եկել են Հայաստան, պետք է ստանան մեր աջակցությունը, որպեսզի կարողանան ինտեգրվել մեր հասարակության մեջ և իրենց մեծ օգուտը բերել մեր ազգին», – ասել է Վահան Քերոբյանը:
Էկոնոմիկայի նախարարը նաև շնորհակալություն է հայտնել ՆՁԱԿ-ի նախկին տնօրեն Սերգեյ Մադաթյանին կատարված աշխատանքի համար: Ի պատասխան, Սերգեյ Մադաթյանը պատրաստակամություն է հայտնել ամենայնս աջակցել նորանշանակ տնօրենին` փոխանցելով իր փորձը։
Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը գոհունակությամբ տեղեկացրել է, որ  «իԳործ» ծրագրով Հայաստան եկած մեր հայրենակիցներն արդեն մշտական աշխատանքի առաջարկ են ստացել՝ որպես դրա ամենալավ օրինակներից մեկը նշելով Հայկ Մարգարյանին։ Հաջողություն մաղթելով կենտրոնի աշխատակիցներին և նորանշանակ տնօրենին` Զարեհ Սինանյանն ասել է, որ Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը միշտ պատրաստ է աջակցել։
Հայկ Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել վստահության համար և նշել, որ նպատակներին հասնելու համար շատ աշխատանք կա իրագործելու և գործընկերների հետ միասին պատրաստ է ծառայել Հայաստանին։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» ծրագրով Էկոնոմիկայի նախարարությունում ներկայումս աշխատում է 8 սփյուռքահայ մասնագետ:

Vahan Kerobyan introduced the newly appointed director to the staff of the National Center for Innovation and Entrepreneurship
National Center for Innovation and Entrepreneurship (NCIE).
On March 11, 2021, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan and the High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan visited the National Center for Innovation և Entrepreneurship (NCIE) to introduce the newly appointed director Hayk Margaryan to the staff.
Welcoming the staff and guests of the Center, Vahan Kerobyan noted the importance he attributes to the mission of this facility, which is commercialization of science and technological transfer. He added that the Ministry will try to convey new vigour and energy to this facility, for he sees the future of Armenia in technological development and establishment of science-driven and knowledge-based economy.
Hayk Margaryan and his family moved to Armenia in September 2020 under the program “iGorts” of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, and within the framework of this program he worked at the RA Ministry of Economy for 6 months. Noting Hayk’s abilities, Vahan Kerobyan offered him the position of the Director of the National Center for Innovation and Entrepreneurship.
“Today’s meeting is very emotional for me, for I have always stressed that Armenia desperately needs our foreign compatriots in order to enrich what we currently have in terms of human capital, knowledge, experience, and purview. In this regard, the “iGorts” program undertaken by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is very important, and the people who have come to Armenia shall receive our support to be able to integrate into our society and bring great benefits to our nation”, said Vahan Kerobyan.
The Minister of Economy also thanked the NCIE former director Sergey Madatyan for the work done. In response, Sergey Madatyan expressed readiness to support by all means the newly appointed director by passing on his experience.
The High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan informed with satisfaction that our compatriots who came to Armenia under the “iGorts” program have already received a permanent job offer, and Hayk Margaryan is the best examples of that. Wishing success to the Center’s staff and the newly appointed director, Zareh Sinanyan said that the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is always ready to support.
Hayk Margaryan thanked for the trust exhibited and noted there is a lot of work to be done to achieve the goals, so is ready to serve Armenia together with his colleagues.
Eight Diaspora Armenian specialists currently work at the RA Ministry of Economy under the “iGorts” program of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.