Արման Խոջոյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության գործարար շրջանակների հետ
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ գործարար կապերն ամրապնդելու և ընդլայնելու նպատակով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել հայ և ռուս գործարար շրջանակների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի արտահանման կենտրոնի (РЭЦ) և սննդամթերքի մանրածախ X5 Retail Group ընկերության ներկայացուցիչների հետ՝ գործադիր տնօրենի գլխավորությամբ։
Առևտրային երեք խոշոր ցանցեր ընդգրկող X5 Retail Group ընկերության հետ, մասնավորապես, քննարկվել են դեպի ռուսաստանյան շուկա հայկական սննդամթերքի արտահանումների ընդլայնման և այդ ընկերությունում հայկական արտադրանքի ներկայացվածության ավելացման հնարավորությունները։
X5 Retail Group ընկերության գործընկերներին համառոտ ներկայացվել են ՀՀ գյուղատնտեսության և ագրոարդյունաբերական համալիրի առաջնահերթություններն ու հիմնական նպատակները, Հայաստանում տնտեսվարողներին տրամադրվող օժանդակության գործիքներն ու ՀՀ պետական աջակցության ծրագրերը։
Հանդիպման ընթացքում Արման Խոջոյանը կարևորել է նաև լոգիստիկ ծառայությունների բարձր մակարդակի ապահովումը Հայաստանում և ընդգծել, որ լոգիստիկ կենտրոնների զարգացումը Հայաստանում կայուն և կանխատեսելի մատակարարման գրավականն է:
Ռուսաստանի արտահանման կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ Արման Խոջոյանը քննարկել է փոխգործակցության հեռանկարները, ինչպես նաև արտահանումների արդյունավետ կազմակերպմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Հանդիպման ավարտին Enterprise Armenia հիմնադրամը և Ռուսաստանի արտահանման կենտրոնը՝ կարևորելով երկու կառույցների միջև գործարար կապերի ամրապնդումը և համագործակցության զարգացումը, կնքել են փոխըմբռման հուշագիր։
Այցի շրջանակում փոխնախարար Արման Խոջոյանն ու Enterprise Armenia հիմնադրամի ներկայացուցիչները՝ գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանի գլխավորությամբ, այցելել են նաև ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատուն, որտեղ գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների և անհատ ձեռներեցների հետ քննարկել են հայ-ռուսական գործարար հարաբերությունների խորացմանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Առանձին անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության կողմից Հայաստանում գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված ծրագրերին։
Նշված հանդիպումները Հայաստանում նախաձեռնված համատեղ աշխատանքների և ձեռքբերված պայմանավորվածությունների շարունակությունն են։

Arman Khojoyan had a number of meetings with business circles of the Russian Federation
In order to strengthen and expand the bilateral business relations between Armenia and Russia, the RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan, within the framework of his working visit to the Russian Federation, had a number of meetings with representatives of the Armenian and Russian business circles, including representatives of the Russian Export Center (REC) and X5 Retail Group, a food retail company, headed by the Executive Director.
In particular, with X5 Retail Group, which includes three major commercial networks, the possibilities of expanding Armenian food exports to the Russian market and increasing the presence of Armenian products in that company were discussed.
The partners of X5 Retail Group were briefly introduced to the priorities and main goals of Armenia’s agricultural-industrial complex, the means of assistance provided to business entities in Armenia and the RA state assistance programs.
During the meeting Arman Khojoyan also stressed the necessity of provision of high level logistics services in Armenia, emphasizing that development of logistics centers in Armenia is the guarantee of a stable and predictable supply.
Arman Khojoyan discussed the prospects of collaboration with the representatives of the Russian Export Center, as well as a number of issues related to efficient organization of exports.
At the end of the meeting, the Enterprise Armenia Foundation and the Russian Export Center, attributing importance to strengthening the business ties and developing cooperation between the two institutions, signed a Memorandum of understanding.
Within the framework of the visit, the Deputy Minister Arman Khojoyan and the representatives of the Enterprise Armenia Foundation, under the lead of the General Director Levon Ohanesyan, also visited the Embassy of Armenia in Russia, where with representatives of business circles and individual entrepreneurs they discussed a number of issues related to deepening the Armenian-Russian business relations. A separate reference was made to the programs by the RA Government aimed at improving the business environment in Armenia.
The mentioned meetings are the continuation of the joint works initiated in Armenia and the agreements reached.