Կայացել է արդյունաբերական կանեփի (հեմփի) մշակության օրենսդրական կարգավորման համար ստեղծված աշխատանքային խմբի հանդիպումը
10 Մարտի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում մարտի 9-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում հեմփի մշակության  իրականացման նպատակով անհրաժեշտ իրավական ակտերը մշակելու համար ստեղծված աշխատանքային խմբի առաջին հանդիպումը, որը վարել է նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը։
Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են՝ ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի, ՀՀ էկոնոմիկայի, Առողջապահության, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունների, Ազգային անվտանգության ծառայության, Ոստիկանության, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի, Պետական եկամուտների կոմիտեի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ներկայացուցիչները։
Գործընթացն իրականացվելու է 2021 թ․ փետրվարի 4-ին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված Տնտեսական արձագանքման ծրագրի և գործողությունների պլանով նախատեսված   գյուղատնտեսության ոլորտում բարձր ավելացված արժեք ստեղծող նոր մշակաբույսերի աճեցման ու վերամշակման շրջանակում, ինչն էականորեն կբարձրացնի գյուղատնտեսական նշանակության հողերի արդյունավետ օգտագործումը։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Տիգրան Գաբրիելյանը տեղեկացրել է, որ հեմփի մշակությունը որպես նոր, բարձրարժեք, արդյունաբերական բազմակի նպատականերով օգտագործվող արտադրանքների համար հումք հանդիսացող մշակաբույս, նախարարությունում դիտարկվել է դեռևս 2017 թվականից։
Ներկայացնելով գործընթացի իրականացման հիմնական փուլերն ու նախատեսվող գործողությունները՝ Էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսության առաջնային արտադրանքի վարչության պետի տեղակալ Վարսիկ Մարտիրոսյանը նշել է, որ ներկայումս աշխարհի գրեթե 47 երկրներում թույլատրված է հեմփի մշակությունը, որպես գյուղատնտեսական մշակաբույս, և Էկոնոմիկայի նախարարությունը հանգամանորեն ուսումնասիրել է հեմփի աճեցման միջազգային փորձը  և տարբեր երկրներում ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերն ու առկա վերահսկողական մեխանիզմները։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում հեմփի մշակությունը լինելու է խիստ վերահսկվող և լիցենզավորված գործունեություն։ Ծրագրի իրականացման առաջին տարում նախատեսվում է իրականացնել հեմփի գիտաարտադրական մշակություն, որի արդյունքում կընտրվեն Հայաստանի բնակլիմայական պայմանների համար առավել նպատակահարմար  և տետրահիդրոկանաբինոլի սահմանված պարունակությամբ սորտեր և լիցենզավորված գործունեության շրջանակներում որոշ ընկերություններ կկարողանան կազմակերպել հեմփի մշակություն։ Ընդ որում, նախապատվությունը կտրվի այն ընկերություններին, որոնք  մշակությունից բացի, կիրականացնեն նաև վերամշակում։
Հանդիպման ընթացքում աշխատանքային խումբը քննարկել է հեմփի մշակության արդյունավետության ապահովմանը, լաբորատոր փորձաքննությունների իրականացմանը, պետական մարմինների համագործակցությամբ վերահսկողության հատուկ մեխանիզմների կիրառմանը, արտադրվող հեմփի վերամշակմանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Հեմփն ապահովում է բազմակի և անթափոն վերամշակում, որի արդյունքում ստացվում է թել (տեքստիլ արդյունաբերություն), թուղթ, շինանյութ, սնունդ (յուղ, մարգարին, սննդային հավելումներ), հիգիենայի պարագաներ (կոսմետիկա), դեղամիջոցներ և տեխնիկական այլ ապրանքներ։

The meeting of the working group set up for legislative regulation of industrial cannabis (hemp) cultivation took place
10 March, 2021
The first meeting of the working group set up to elaborate the necessary legal acts for implementation of hemp cultivation in the Republic of Armenia took place on March 9, 2021, at the RA Ministry of Economy, which was chaired by the Deputy Minister Tigran Gabrielyan.
The working group includes representatives of the Office of the RA Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, the RA Ministries of Economy, Health, Territorial Administration and Infrastructure, National Security Service, Police, Food Safety Inspectorate, State Revenue Committee, and Armenian National Agrarian University.
The process will be implemented within the framework of the Economic response program and action plan adopted by the RA Government on February 4, 2021, on growing and processing of new crops yielding high added value in the agricultural sector, which will significantly increase the efficient use of agricultural lands.
Welcoming the meeting participants, Tigran Gabrielyan informed that the cultivation of hemp as a new and high added value yielding crop, which serves as raw material for products used for multiple industrial purposes, was considered by the Ministry since 2017.
Presenting the main stages of the process and planned actions, Varsik Martirosyan, the Deputy Head of the Department of Primary Agricultural Production of the Ministry of Economy, noted that cultivation of hemp as an agricultural crop is currently allowed in almost 47 countries of the world. The Ministry of Economy has thoroughly studied the international experience of hemp cultivation, as well as legal acts regulating the sector in different countries and existing control mechanisms.
According to Varsik Martirosyan, the cultivation of hemp in Armenia will be a strictly controlled and licensed activity. In the first year of the project implementation, it is envisaged to carry out scientific and industrial cultivation of hemp, as a result of which the sorts most suitable for the climatic conditions of Armenia and with the defined level of tetrahydrocannabinol composition will be selected. Within the framework of licensed activities, some companies will be able to organize hemp cultivation. It has to be noted that preference will be given to companies which, in addition to cultivation, will carry out processing, too.
During the meeting, the working group discussed a number of issues related to ensuring the efficiency of hemp cultivation, execution of laboratory examinations, application of special control mechanisms in cooperation with state bodies, and processing of the hemp produced.