ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը մասնակցել է «Համագործակցային դոկտորական կրթություն․ լավագույն փորձի բացահայտում և ապագայի պլանավորում» խորագրով եռօրյա աշխատաժողովի եզրափակիչ քննարկումներին։
Ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին՝ Վահան Քերոբյանն իր ելույթում համոզմունք է հայտնել, որ գիտությունը Հայաստանի համար որևէ այլընտրանք չունի, քան զարգացումը՝ հենվելով տեխնոլոգիական առաջընթացի վրա: «Ակնհայտ է, որ միայն այդ դեպքում մենք կարող ենք բարձրարժեք արդյունք ստեղծել Հայաստանում և, որպես փոքր երկիր, ուժեղ տնտեսություն ունենալ, ինչպես, օրինակ, Իսրայելը, Շվեյցարիան և այլն: Իմ պաշտոնավարման երեք ամսվա ընթացքում, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համագործակցելով, մենք վերանայեցինք ասպիրանտական տեղերի պետպատվերի հատկացման մոտեցումը. առաջարկեցինք բիզնեսին ներկայացնել ծրագրեր, որոնք պետք է հետազոտվեն, և արդեն իսկ ընտրություն ենք կատարել: Կարծում ենք՝ մեզ սպասվում է շարունակական սերտ համագործակցություն: Ակնհայտ է, որ գիտական միտքն օգնում է բիզնեսին, և հենց այս ուղղությամբ էլ մենք պետք է առաջ շարժվենք», - ասել է Էկոնոմիկայի նախարարը:
Առանձին աշխատանքային քննարկման ընթացքում ARMDOCT ծրագրի ներկայացուցիչները նախարարին և նախարարության աշխատակիցներին ներկայացրել են գիտություն-տնտեսություն կապի խթանման գործիքների վերաբերյալ հետազոտության արդյունքները, նշել խնդիրները և բարելավման հնարավորությունները։ Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել Էկոնոմիկայի նախարարին կից ստեղծել գիտական խորհուրդ, որը, այլ գերատեսչությունների հետ սերտ համագործակցությամբ, կմշակի գիտություն-տնտեսություն կապի ապահովման ճանապարհային քարտեզ։
Բուհերի ներկայացուցիչները հրատապ լուծման ենթակա խնդիրների շարքում ներկայացրել են գիտական հետազոտությունների համար ձեռքբերվող սարքավորումների և նյութերի հարկման խնդիրները՝ կարևորելով հարկային խթանների տրամադրումը (այդ թվում՝ ավելացված արժեքի հարկից ազատումը), ինչն էապես կխթանի ոլորտում ներդրումները և գործընթացի արդյունավետության բարձրացումը։ Առաջարկվել է նաև որոշակի գիտական բնագավառում գիտական կադրեր պատրաստելու համար շահագրգռված և համատեղ հետազոտոթյուններ իրականացնող կազմակերպություններին պետության կողմից ֆինանսապես խրախուսման մեխանիզմներ գործարկել, այդ թվում նաև հարկային արտոնություններ։ Կարևորելով առաջարկները՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ խնդիրն առավել մանրամասն կուսումնասիրվի և համապատասխան նախագիծ կշրջանառվի առաջիկայում։
Նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել ներգրավելու ռեսուրսներ և տրամադրելու ֆինանսական աջակցություն ակադեմիական «սփին-օֆ»-ներին։ Իրազեկության բարձրացման և տեղեկատվության տարածման, գիտնականների և գործարար ոլորտի համագործակցությունը խթանելու նպատակով, նախարարության ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել առաջիկայում ARMDOCT ծրագրի աշխատանքային խմբի հետ համատեղ կազմակերպել համաժողով։
Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը բուհերի հավատարմագրման ընթացքում բացահայտված հիմնական խնդիրներից նշել է կիրառելի գիտելիքի պակասը։ Նա համոզմունք է հայտնել, որ այս ծրագիրը բավականին լուծումներ կտա՝ դոկտորական դպրոցներ ստեղծելով, ինչպես նաև բուհ-արդյունաբերություն կապի ապահովման միջոցով։ Նա կարևորել է նաև դոկտորական կրթության և մագիստրոսական կրթության հետ կապի ապահովումը:
Աշխատաժողովի ընթացքում բուհերի և սոցիալական այլ գործընկերների կողմից ներկայացվել են համագործակցային դոկտորական ծրագրերի, բուհ-արդյունաբերություն համատեղ իրականացվող հետազոտական ծրագրերի օրինակներ։ Աշխատաժողովն ամփոփվել է համագործակցային դոկտորական կրթական ծրագրերի կազմակերպման վերաբերյալ քննարկումներով։
«Դոկտորական կրթության բարեփոխումը Հայաստանում՝ ակադեմիական համայնքի, արդյունաբերության պահանջներին և ԵՄ փորձին համապատասխան» (ARMDOCT) Էրազմուս+ Կարողությունների զարգացման ծրագրի շրջանակներում «Համագործակցային դոկտորական կրթություն․ լավագույն փորձի բացահայտում և ապագայի պլանավորում» աշխատաժողովը կայացել է մարտի 4-ից 6-ը։

On March 9, 2021, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan participated in the final discussion session of the three-day workshop titled “Collaborative doctoral education: discovering best practices and planning for future”.
Welcoming the workshop participants, Vahan Kerobyan in his speech expressed confidence that science, relying on technological progress, has no alternative for Armenia but development. “It is obvious that only in that case we can create a high-value result in Armenia, and being a small country, have a strong economy, such as Israel, Switzerland, etc. During the three months of my tenure, in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, we reviewed the approach of allocating state funding for postgraduate slots. We offered businesses to present projects that require research, and we have already made the selection. We believe that continuous close collaboration awaits us. It is obvious that scientific thought helps business, and in this direction we shall move forward”, said the Minister of Economy.
During a separate working discussion, the representatives of the ARMDOCT program presented to the Minister and the staff of the Ministry the results of the research on the tools for promotion of the connection between science and economy, specified the problems and opportunities for improvement. An agreement was reached to set up a scientific council under the Minister of Economy, which, in close cooperation with other agencies, will develop a roadmap for the connection between science and economy.
Among the urgent issues requiring solution the representatives of the universities presented the problems of taxation of equipment and materials acquired for scientific research, attributing importance to provision of tax incentives (including exemption from the value added tax), which will significantly stimulate investments in the field and increase of the efficiency of the process. It was also proposed to launch mechanisms of financial incentives by the state, including tax incentives, for interested organizations conducting joint research to train scientific manpower in a certain scientific field. Emphasizing the importance of these suggestions, Vahan Kerobyan noted the issue will be studied in more detail and a corresponding project will be circulated in the near future.
The Minister expressed readiness to attract resources and provide financial support to academic “spin-offs”. In order to raise awareness and disseminate information, as well as promote cooperation between scientists and the business sector, the Ministry representatives expressed readiness to organize a conference in the near future together with the ARMDOCT project’s working group.
The Director of the National Center for Professional Education Quality Assurance Ruben Topchyan defined the lack of applicable knowledge as one of the main problems identified during the accreditation of universities. He expressed confidence that this program will provide sufficient solutions by creating doctoral schools, as well as by providing university-industry connection. He also emphasized ensuring the connection between the doctoral education and master’s education.
During the workshop, examples of collaborative doctoral programs, research programs jointly conducted by universities and industry were presented by universities and other social partners. The workshop concluded with discussions on organization of collaborative doctoral educational programs.
The “Collaborative doctoral education: discovering best practices and planning for future” workshop was held on March 4-6, 2021, within the framework of the “Reforming Doctoral Education in Armenia in line with the requirements of the academic community and industry and the EU experience” (ARMDOCT) Erasmus+ Capacity Development Program.