Գործարարները կստանան անվճար խորհրդատվական աջակցություն հակակոռուպցիոն համապատասխանության վերաբերյալ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և «Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոն» հիմնադրամի միջև ստորագրվել է մտադրությունների մասին հուշագիր
Մարտի 4-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և «Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոն» հիմնադրամի միջև ստորագրվել է մտադրությունների մասին հուշագիր։
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և «Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Նարինե Մելիքյանը։
Հուշագրի նպատակն է համատեղ ջանքերով նպաստել Հայաստանի գործարար հատվածում հակակոռուպցիոն համապատասխանության պահանջների ընդունմանը, խթանել «պետություն և գործարար համայնք» համագործակցությունը հակակոռուպցիոն համապատասխանության ապահովման հարցերում։
Հուշագրով կողմերը պարտավորվում են աջակցել Հայաստանի գործարար համայնքին հակակոռուպցիոն համապատասխանության պահանջների ընկալման հարցում։ Այդ նպատակով համատեղ կկազմակերպվեն գործարար համայնքի ներկայացուցիչների իրազեկվածության բարձրացմանը միտված միջոցառումներ (դասընթացներ, սեմինարներ, կլոր սեղաններ, համաժողովներ և այլն)։
Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի կողմից գործարար համայնքի ներկայացուցիչները կստանան անվճար  խորհրդատվական աջակցություն հակակոռուպցիոն համապատասխանության վերաբերյալ, իսկ Բիզնեսի բարեվարքության ակումբի միջոցով կխթանվի հակակոռուպցիոն հավաքական նախաձեռնությունների զարգացումը Հայաստանում։
Կիրականացվեն նաև այլ գործողություններ և միջոցառումներ, որոնք միտված կլինեն Հայաստանի գործարար համայնքում հակակոռուպցիոն համապատասխանության պահանջների ընդունմանը։
«Էկոնոմիկայի նախարարությունը և Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնը՝ ստորագրելով այս հուշագիրը,  մեկտեղում են ջանքերը, որպեսզի միասին ապահովեն բարեվարքության կանոնների լայն տարածումը  և հակակոռուպցիոն համապատասխանության ընկալումը Հայաստանի գործարար միջավայրում։ Հայաստանի համար շատ կարևոր է, որ բիզնեսները վստահեն միմյանց, և վստահեն նաև պետությանը։ Այս առումով Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնը շատ մեծ առաքելություն  է ստանձնել, և մենք պատրաստ ենք աջակցել իրեն», - հուշագրի ստորագրումից հետո նշել է Վահան Քերոբյանը։
«Մեր կազմակերպությունն արդեն տարիներ շարունակ իր առաքելությունն է իրականացնում կորպորատիվ կառավարման լավ մշակույթը Հայաստանում տարածելու ուղղությամբ։ Մինչ այս փաստաթղթի ստորագրումը, մենք համագործակցել ենք Էկոնոմիկայի նախարարության հետ, սակայն նման փաստաթղթավորում դեռ չէր եղել։ Մի շատ կարևոր նախաձեռնությամբ է հանդես եկել կենտրոնը, դա  բիզնեսի բարեվարքության ակումբի ձևավարումն է, որում ունենք 23 անդամ՝ բիզնեսի ներկայացուցիչներ, անձինք, ովքեր կորպորատիվ կառավարման հանձնառություն ունեն։   Մենք համատեղ ուժերով, ինչպես փորձագիտական, այնպես էլ պետական ու հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցելով, պետք է օժանդակենք այդ խնդիրների լուծմանն ու դաշտն ավելի թափանցիկ, պատասխանատու և ազնիվ դարձնենք», - ասել է Կորպորատիվ կառավարման կենտրոնի տնօրեն Նարինե Մելիքյանը։
«Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոն»-ը միջազգային մասնավոր ձեռնարկատիրության կենտրոնի (CIPE) ֆինանսավորմամբ իրականացնում է «Հայաստան. հզորացնել մասնավոր հատվածը ժողովրդավարական անցմանն աջակցելու համար» դրամաշնորհային ծրագիրը։
ՀՀ կառավարությանը 2019 թվականի հոկտեմբերի 3-ին ընդունել է  «Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» N 1332-Ն որոշումը։

Businesses will receive free consulting assistance on anti-corruption compliance
On March 4, 2021, a Memorandum of Intent was signed between the RA Ministry of Economy and the “Corporate Governance Center” Foundation.
The Memorandum was signed by the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan and the Director of the “Corporate Governance Center” Foundation Narine Melikyan.
The objective of the Memorandum is to facilitate through joint efforts adoption of the anti-corruption compliance requirements in the business sector of Armenia, promote the cooperation between “the state and business community” in ensuring anti-corruption compliance.
According to the Memorandum, the parties undertake to assist the Armenian business community in understanding the anti-corruption compliance requirements. For that purpose, events (courses, seminars, roundtables, conferences, etc.) aimed at raising the awareness of the business community representatives will be jointly organized.
The Corporate Governance Center will provide the community representatives with free consulting assistance on anti-corruption compliance, whereas development of collective anti-corruption initiatives in Armenia will be promoted by the Business Ethics Club.
Other activities and measures will be realized aimed at adoption of the anti-corruption compliance requirements in the business community of Armenia.
“By signing this Memorandum, the Ministry of Economy and the Corporate Governance Center are joining efforts to ensure together the widespread dissemination of ethical rules and perception of anti-corruption compliance in the business environment of Armenia. It is very important for Armenia that businesses trust each other, as well as trust the state. In this regard, the Corporate Governance Center has undertaken a very important mission, and we are ready to support it”, Vahan Kerobyan said after signing the Memorandum.
“For years our organization carried out its mission to spread the good culture of corporate governance in Armenia. Prior to signing this document, we cooperated with the Ministry of Economy, but documenting it this way had not taken place yet. The Center has come up with a very important initiative, which is establishment of a business ethics club with 23 members who are business representatives - individuals who have a commitment to corporate governance. With our joint efforts, through experts’ work, as well as cooperation with state and non-governmental organizations, we shall support solution of these problems and make the arena more transparent, accountable, and honest”, said Narine Melikyan, the Director of the Corporate Governance Center.
With the funding of the US Center for International Private Enterprise (CIPE), the “Corporate Governance Center” implements the grant project titled “Armenia: Empowering the Private Sector to Support Democratic Transition”.
On October 3, 2019, the RA Government adopted Decision No.1332-N on “Approving the anti-corruption strategy of the Republic of Armenia and the action plan for its implementation for 2019-2022”.