ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը փետրվարի 26-ին այցելել է Գյուղական ֆինանսավորման կառույց (ԳՖԿ)՝ վերջինիս գործունեությանը, ընթացիկ և նախատեսվող ծրագրերին ծանոթանալու նպատակով։
Կառույցի նպատակն է աջակցել գյուղատնտեսական գործունեության ակտիվացմանը գյուղական տարածքներում փոքր և միջին արտադրողների ու ձեռնարկատերերի համար համապատասխան ֆինանսական պրոդուկտները մատչելի դարձնելու միջոցով։
«Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի տնօրեն Աշոտ Վարդանյանի և ԳՖԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահե Հարությունյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է գրասենյակում, զրուցել աշխատակիցների հետ։
Այնուհետև նախարարին ներկայացվել են ԳՖԿ կողմից ՀՀ գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող ծրագրերը։ Նշվել է, որ ԳՖԿ-ն իրականացնում է ֆինանսական միջազգային ծրագրեր, որոնց նպատակն է երկարաժամկետ և նպատակային փոխառություններ տրամադրել ծրագրերին մասնակից փոքր և միջին տնտեսավարողներին՝ արտոնյալ մարման ժամանակացույցով և շուկայականից ցածր տոկոսադրույքներով: Փոխառությունները տնտեսավարողներին տրամադրվում են միջնորդավորված՝ ԳՖԿ-ի ծրագրերին մասնակից 20 ֆինանսական կառույցների՝ 8 առևտրային բանկերի և 12 վարկային կազմակերպությունների միջոցով։
Միջազգային ծրագրերի մասով ԳՖԿ-ի հիմնական գործընկերն է Գյուղատնտեսության Զարգացման Միջազգային Հիմնադրամը (IFAD)։ 2005-2020 թթ․ ընթացքում կառույցն իրականացրել և շարունակում է իրականացնել 7 միջազգային ծրագիր։
Նախարարին նաև տեղեկացվել է, որ 2005-2020թթ․ ընթացքում ԳՖԿ-ն ֆինանսավորել է շուրջ 11 000 շահառուների։
ԳՖԿ-ն մշակում է տարբեր վարկային պրոդուկտներ՝ կախված ծրագրի և շուկայի պահանջներից։ Վարկավորման հիմնական ուղղություններն են՝ անասնապահությունը, այգեգործությունը, ջերմոցային տնտեսությունը, տեխնիկայի և սարքավորումների լիզինգը, մշակաբույսերի զարգացումը, վերամշակումը, թռչնաբուծությունը, ձկնաբուծությունը, մեղվաբուծությունը և այլ ճյուղեր։
ԳՖԿ-ի ներկայացուցիչները համառոտ անդրադարձել են 2016 թվականին մեկնարկած «Ենթակառուցվածքների և գյուղական ֆինանսավորման աջակցության ծրագրին», որի նպատակն է ծրագրի իրականացման տարածքում բնակչության սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավումը՝ զբաղվածության և եկամուտների հնարավորություններ ստեղծելու միջոցով։
Հանդիպման ընթացքում նախարարին ներկայացվել են նաև 2021 թվականին նախատեսվող ԳՖԿ ծրագրերն ու առաջիկա նախաձեռնությունները, որոնց թվում է նաև պետական սուբսիդավորման ծրագրերով նախատեսված 9 ծրագրի ֆինանսական գործընթացների կառավարման կազմակերպումը։

Vahan Kerobyan got acquainted with the activities of the Rural Finance Facility
On February 26, 2021, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan visited the Rural Finance Facility (RFF) to get acquainted with its activities, as well as current and planned programs.
The purpose of the Facility is to support the intensification of agricultural activities in rural areas by making appropriate financial products accessible to small and medium-sized producers and entrepreneurs.
Accompanied by Ashot Vardanyan, the Director of the State Agency “Rural Areas Economic Development Programs Implementation Unit”, and Vahe Harutyunyan, the RFF Acting Director, the Minister walked around the office and talked to employees.
Then programs implemented by RFF in the field of agriculture in the Republic of Armenia were presented to the Minister. It was noted that RFF implements international financial programs, the objective of which is to provide long-term and targeted loans to small and medium-sized business entities participating in programs, with a preferential repayment schedule and at below-market interest rates. Loans are provided to business entities via intermediate institutions - 20 financial institutions participating in RFF programs, which split into eight commercial banks and 12 credit organizations.
The International Fund for Agricultural Development (IFAD) is RFF’s main partner in international programs. During the period 2005-2020 the Facility implemented and continues to implement seven international programs.
The Minister was also informed that during the period 2005-2020 RFF financed around 11,000 beneficiaries.
RFF designs different credit products depending on the program and market requirements. The main areas of lending are animal breeding, horticulture, greenhouse farming, leasing of machinery and equipment, crop development, processing, poultry farming, fish farming, beekeeping, and other sectors.
The RFF representatives briefly referred to the “Infrastructure and Rural Finance Support Programme” launched in 2016, which aims to improve the socio-economic situation of the population in the project implementation area by creating employment and income generation opportunities.
During the meeting, the Minister was also introduced to the RFF programs planned for 2021 and upcoming initiatives, including also a program on organization of financial processes management of nine projects envisaged by the state subsidy programs.