Համավարակով պայմանավորված ամենատուժած ոլորտներից մեկը՝ զբոսաշրջությունը խթանելու և վերջինիս զարգացման համար նպաստավոր միջավայր ստեղծելու նպատակով ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը Զբոսաշրջության կոմիտեի և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ շարունակում է իրականացնել Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ և ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ իրականացվող «Տեղական Տնտեսության և Ենթակառուցվածքների Զարգացման (ՏՏԵԶ) Ծրագրի» Հանրային-մասնավոր ներդրումներ (ՀՄՆ) բաղադրիչը։
Բարելավելով հանրային ենթակառուցվածքների որակը, աջակցելով զբոսաշրջության, ինչպես նաև ագրոբիզնեսի զարգացմանը՝ ծրագիրը նպատակ ունի ստեղծելու նպաստավոր միջավայր մասնավոր հատվածի ներդրումների ներգրավման համար՝ խթանելով տնտեսական աճը և զբաղվածությունը Հայաստանի ինը մարզերում՝ Արագածոտն, Արարատ, Գեղարքունիք, Կոտայք, Լոռի, Շիրակ, Սյունիք, Տավուշ և Վայոց Ձոր:
ՏՏԵԶ ծրագրի այս բաղադրիչի ներքո աջակցություն կտրվի ծրագրի տարածքում ընտրված մասնավոր հատվածին՝ ներդրումների կենսունակությունը խրախուսելու նպատակով հանրային ենթակառուցվածքների ապահովման միջոցով (օրինակ՝ ներդրումային ենթածրագրերի մոտակայքում գտնվող հասարակական կառույցներ, ճանապարհներ/ մայթեր, ջուր/ջրահեռացում, հաղորդակցություն և այլն):
Ներդրումները կարող են իրականացվել միայն զբոսաշրջության և ագրոբիզնեսի ոլորտներում։
ՀՄՆ մոդելը բացառում է ուղղակի բիզնեսի ֆինանսավորման կամ կապիտալի ներդրման հնարավորություններ: Այն նախատեսում է հանրային ենթակառուցվածքների (ճանապարհ, ջուր, կոյուղի, էլեկտրամատակարարում և այլն) կառուցման ֆինանսավորում միայն ներդրողի կողմից ծավալվող գործունեության տարածքից դուրս:
Մասնավոր ներդրումների և ՏՏԵԶ ծրագրի ֆինանսավորման հարաբերակցությունը պետք է լինի առնվազն 4:1, իսկ մասնավոր ներդրումների նվազագույն ծավալը՝ 200 մլն ՀՀ դրամ։ Բոլոր առաջարկվող ներդրումները պետք է նպաստեն հարող տարածքների բնակիչների սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավմանը։
Հատկանշական է, որ ծրագիրն արգելում է իրականացնել ներդրումներ բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում, մշակութային ժառանգության հուշարձանների պահպանության գոտիներում և ակնհայտ կանաչ տարածքների՝ անտառների, ալպիական/ենթալպյան մարգագետինների մոտակայքում՝ բացառելու բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։
Ծրագրի մասնակցության պայմաններն ու դիմում-հայտը հասանելի են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայքում հետևյալ հղումով:

In order to promote tourism as one of the most affected sectors by the pandemic and create an environment conducive to its development, the RA Ministry of Economy, in cooperation with the Tourism Committee and the Armenian Territorial Development Fund, continues to implement the Public-private investment (PPI) component of the “Local Economy and Infrastructure Development (LEID) Project” supported by the World bank and co-financed by the Government of the Republic of Armenia.
By improving the quality of public infrastructure, supporting the development of tourism, as well as agricultural business, the Project aims to create a favorable environment for attracting private sector investments, thus stimulating the economic growth and employment in nine provinces of Armenia: Aragatsotn, Ararat, Gegharkunik, Kotayk, Lori, Shirak, Syunik, and Vayots Dzor.
Within the PPI component of the LEID Project assistance will be rendered to selected private businesses in the project area by providing public infrastructure to encourage the viability of investments (for example, public buildings, roads/sidewalks, water supply/drainage system, communications, and other facilities adjacent to the investment sub-projects).
Investments can be made only in the spheres of tourism and agricultural business.
The PPI model excludes opportunities for direct financing of businesses or capital investment. It envisages provision of financing for construction of public infrastructure (roads, water supply, sewerage, electricity, and others) only outside the area of activity of the investor.
The ratio of private investments and LEID Project financing should be at least 4:1, whereby the minimum threshold of private investments should be 200 million AMD. All proposed investments shall contribute to improvement of the socio-economic situation of the residents of the adjacent areas.
It is noteworthy that the Project prohibits investments in specially protected environmental areas, protection areas of cultural heritage sites, in the vicinity of obviously green areas - forests, alpine/subalpine meadows - to exclude adverse effects on the environment.
The terms of enrollment into the Project and the application are available on the website of the RA Ministry of Economy at the following link.