Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակության Իրան կատարած այցի ընթացքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ
27 Հունվարի, 2021
Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը, Իրան կատարած այցի շրջանակում, հունվարի 25-ին հանդիպումներ է ունեցել ԻԻՀ նախագահի՝ գիտատեխնոլոգիական հարցերով տեղակալ Սորենա Սաթթարիի, ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար և Հայաստան-Իրան միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Ռեզա Արդաքանիանի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Մոհամադ Ջավադ Ազարի Ջահրոմիի, ֆինանսների և տնտեսական հարցերի նախարար Ֆարհադ Դեժփասանդի, ինչպես նաև Իրանի առևտրի, արդյունաբերության, հանքերի և գյուղատնտեսության պալատի նախագահ Ղոլամհոսեյն Շաֆեիի հետ:
Նախարար Քերոբյանի և իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են տարբեր, մասնավորապես՝ բարձր տեխնոլոգիաների և գիտության, ֆինանսատնտեսական, առևտրային, ներդրումների, տրանսպորտային, էներգետիկ ոլորտներում Հայաստան-Իրան համագործակցության հնարավորությունները և առաջիկա համատեղ ծրագրերը:
Ստորագրվել է հայ-իրանական գործարար կապերի ամրապնդմանը և համատեղ ներդրումային ծրագրերի խրախուսմանը միտված համագործակցության հուշագիր:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ընթացիկ տարում մի շարք փոխայցելություններ կազմակերպելու վերաբերյալ:
Հայկական պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև «Շասթա» հոլդինգի և «Մափնա» ընկերության տնօրինության հետ:

A number of agreements have been reached during the visit of the Armenian delegation headed by Vahan Kerobyan to Iran
27 January, 2021
Vahan Kerobyan, Armenian Economy Minister and the delegation, on their tour to Iran and the series of the visits with the Iranian top ranking officials on January 25 held meetings with Sorena Sattari, Vice-President for Science and Technology, Reza Ardakanian, Energy Minister and the Co-Chair of Armenian-Iranian Intergovernmental Commission, Mohamad Javad Azari Jahromi, Minister of Information and Communication Technology, Farhad Dejpasand, Minister of Finance and Economic affairs, Gholam Hossein Shafei, President of the Iran Chamber of Commerce, Industries, Mines and Agriculture.
During these meetings wide range of issues related to the Armenia-Iran bilateral relations and future joint plans in the spheres of advanced technology and science, finance, trade, investment and energy were discussed.
In order to boost the trade relations and encourage the joint investment plans cooperation MOU was signed.
The two sides agreed to have bilateral visits during the year.
The Armenian delegation also had meetings with managers of ''SHASTA'' Holding Co. and conglomerate of ''MAPNA'' Group.