ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունվարի 22-ին մեկնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները քննարկելու նպատակով։
Այցի շրջանակում նախատեսվում են հանդիպումներ Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների, հայ համայնքի ներկայացուցիչների, հայ գործարարների և արտահանողների հետ, ինչպես նաև այցելություններ մի շարք ձեռնարկություններ, ընկերություններ և կազմակերպություններ։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը մասնավորապես հանդիպումներ կունենա ԻԻՀ Առևտրի, արդյունաբերության և հանքերի նախարարի, ԻԻՀ ֆինանսների և տնտեսական հարցերի նախարարի, ԻԻՀ էներգետիկայի նախարարի, գիտատեխնոլոգիական հարցերով ԻԻՀ փոխնախագահի, ԻԻՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի, Իրանի Առևտրի, արդյունաբերության, հանքերի և գյուղատնտեսության պալատի նախագահի, Սպահանի նահանգապետի հետ։

The delegation headed by the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan left for Iran
On January 22, 2021, the delegation headed by the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan left for the Islamic Republic of Iran to discuss the prospects of developing bilateral trade and economic cooperation.
Within the framework of the visit, meetings are planned with high-ranking Iranian officials, representatives of the Armenian community, Armenian businessmen and exporters, as well as visits to a number of enterprises, companies, and organizations.
In particular, the RA Minister of Economy will have meetings with the Minister of Trade, Industry, and Mines, the Minister of Finance and Economic Affairs, the Minister of Energy, the Vice President of the Islamic Republic of Iran on scientific and technology issues, the Chairman of the Central Bank of Iran, the President of the Chamber of commerce, industry, mines, and agriculture of Iran, and the Governor of Isfahan Province.