Քննարկվել է լիզինգի պետաջակցության ծրագրերի բարելավման հնարավորությունը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հանդիպում է ունեցել  ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչների հետ` գյուղատնտեսական տեխնիկայի և ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների ֆինանսական վարձակալության՝ լիզինգի պետական աջակցության ծրագրերի ընթացքը քննարկելու նպատակով։
Արման Խոջոյանը նշել է, որ լիզինգի ծրագրերի նկատմամբ ֆերմերները ցուցաբերում են բավական մեծ հետաքրքրություն, ինչի մասին է վկայում տարեցտարի այս ծրագրերի շահառուների թվի և ձեռքբերվող գյուղտեխնիկայի ու ագրոպարենային սարքավորումների համար տրամադրվող լիզինգի գումարի ավելացումը։
Այսպես, փոխնախարարի տեղեկացմամբ, ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների լիզինգի պետական ծրագրով մեկնարկային 2018 թվականին տրամադրվել է շուրջ 30 մլն դրամի լիզինգ, 2019 թվականին՝ 2.7 մլրդ դրամի,  իսկ 2020 թվականի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ հաստատվել է ավելի քան 5 մլրդ դրամի լիզինգի հայտ:
Փոխնախարարը նշել է նաև, որ լիզինգի մյուս՝ գյուղտեխնիկայի ֆինանսական վարձակալության ծրագրի շրջանակում 2018 թվականին տրամադրվել է շուրջ 882 մլն դրամ, 2019 թվականին՝ շուրջ 1.7 մլրդ դրամ, իսկ 2020 թ․հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում այդ ցուցանիշն արդեն իսկ կազմել է շուրջ 2․4 մլրդ դրամ։
«Հաշվի առնելով քաղաքացիների կողմից ներկայացվող առաջարկները՝ մենք նպատակ ենք դրել վերանայել ու լրամշակել այս ծրագրերը՝ միաժամանակ նկատի ունենալով, որ յուրաքանչյուր փոփոխություն պետք է ընդունելի լինի նաև ծրագրերին մասնակից ֆինանսական կառույցների համար», - նշել է Արման Խոջոյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են լիզինգի ծրագրերի հավանական շահառուների կողմից բարձրացվող հարցերը, ներկայացվել են առաջարկներ ծրագրերի բարելավման վերաբերյալ։
Օրակարգային թեմաներից էին ծրագրի շրջանակներում ձեռքբերվող որոշ սարքավորումների արժեքների սահմանաչափի ավելացման, ծրագրով տրամադրվող սարքավորումների ցանկի ընդլայնման, մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ծրագրերով սահմանված արտոնյալ պայմանների երկարաձգման հնարավորությունը, ծրագրերին մասնակցող կառույցների ֆինանսական ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմների օգտագործումը և ծրագրերի այլ դրույթներին վերաբերող մի շարք այլ հարցեր։
Արման Խոջոյանը ներկաներին հավաստիացրել է, որ էկոնոմիկայի նախարարությունը պատրաստ է քննարկել և մանրամասն ուսումնասիրել յուրաքանչյուր առաջարկ, որն ուղղված կլինի այս և պետական աջակցության այլ ծրագրերի բարեհաջող իրագործմանը։

The possibility of improving the state support programs of leasing was discussed
The RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan met with the representatives of financial institutions to discuss the process of the state support program of leasing for financial lending of agricultural machinery and equipment for agricultural and food production industry.
Arman Khojoyan noted that farmers are exhibiting high interest towards leasing programs, which is evidenced by the annual increase in the number of program beneficiaries and acquired agricultural machinery and equipment for agricultural and food production industry.
Thus, according to the Deputy Minister, under the state program of leasing of agricultural and food production equipment, around 30 million AMD was leased in the first year of the program in 2018, in 2019 it increased to 2.7 billion AMD, and as of November 30, 2020, more than 5 billion AMD was approved for applications for leasing.
The Deputy Minister also noted that within the framework of the other component of the leasing program, which is the financial lending of agricultural machinery, about 882 million AMD was provided in 2018, in 2019 it increased to about 1.7 billion AMD, and for the period January-October 2020 the amount has already increased to about 2․4 billion AMD.
“Taking into account the proposals submitted by citizens, we aim to review and amend these programs, at the same time taking into account that any change must be acceptable to the financial institutions participating in the programs”, said Arman Khojoyan.
During the meeting, the issues raised by potential beneficiaries of leasing programs were discussed, proposals on improving the programs were presented.
Among the topics on the agenda for the discussion were the issues of increasing the threshold cost of some equipment subject to acquisition within the program framework, expansion of the list of equipment provided by the program, the possibility of extending the privileged terms set by the program until December 31, 2020, use of financial risks reduction mechanisms of the institutions participating in the programs and a number of other issues related to other provisions of the programs.
Arman Khojoyan assured the meeting participants that the Ministry of Economy is ready to discuss and study in detail each proposal, which will be aimed at successful implementation of these and other state support programs.