Դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը, նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ու ԱԳՆ ներկայացուցիչները։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Վահան Քերոբյանը կարևորել է հայ-ամերիկյան համագործակցությունը, ընդգծել ԱՄՆ կառավարության շարունակական աջակցությունը տնտեսական բարեփոխումների իրականացման գործում։ Էկոնոմիկայի նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-ամերիկյան տնտեսական հարաբերություններն առաջիկայում ավելի կակտիվանան։
Այնուհետև էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը ներկայացրել է հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության օրակարգը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխգործակցության օրակարգում ընդգրկված հարցերը, հստակեցվել են համագործակցության հաջորդ քայլերը և ուղղությունները։
Մասնավորապես՝ կողմերն անդրադարձել են Առևտրի և ներդրումների խորհրդի գործունեությանը և հետագա քայլերին։ Կարևորվել է համագործակցությունը և երկխոսությունը հաստատված հետևյալ ուղղություններով` առևտուր և ներդրումներ, ԱՀԿ (Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն), TBT (առևտրի տեխնիկական խոչընդոտներ), SPS (սանիտարական և բուսասանիտարական հարցեր), GSP (արտոնությունների ընդհանրացված համակարգ), առևտրային դիվանագիտություն, բարձր տեխնոլոգիաներ և այլն, ինչպես նաև պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ բիզնես հանդիպումների կազմակերպումը։
Քննարկվել են նաև հարցեր Հայաստանում վճարային հարթակների հասանելիության /PayPal ծառայություններ/, վենչուրային ֆոնդերի, Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացման վերաբերյալ։
Մտքեր են փոխանակվել հայ-ամերիկյան տնտեսական կապերի ակտիվացման, երկկողմ տնտեսական համագործակցության, արտաքին առևտրային հարաբերությունների զարգացման, ներդրումների ներգրավման և գործարար միջավայրի բարելավման վերաբերյալ։
Կողմերն անդրադարձել են նաև ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերին՝ մասնավորապես զբոսաշրջության, գյուղական վայրերի տնտեսական զարգացման, շուկայի ազատականացման, գիտության, նորարարական գյուղատնտեսության, գործարարության խթանման ոլորտներում։
Դեսպան Լին Թրեյսին շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար և շեշտել, որ պատրաստակամ է գործակցել բոլոր ուղղություններով ու տրամադրել անհրաժեշտ աջակցություն։
Հանդիպման ավարտին կողմերը մեկ անգամ ևս շեշտել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու գործակցությունը։

В Министрерстве экономики РА состоялась встреча министра с послом США в Армении
14 декабря министр экономики РА Ваган Керобян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла США в Армении Линн Трейси и возглавляемую ею делегацию.
Во встрече также приняли участие заместитель министра экономики РА Варос Симонян, представители Министерства экономики и Министерства иностранных дел РА.
Приветствуя участников встречи, Ваган Керобян отметил важность армяно-американского сотрудничества, подчеркнул последовательную поддержку Правительства США в проведении экономических реформ в Армении. Министр экономики выразил уверенность, что армяно-американские экономические отношения в ближайшее время  еще больше активизируются.
Далее заместитель министра экономики Варос Симонян представил повестку армяно-американского экономического сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, включенные в повестку сотрудничества, уточнены дальнейшие шаги и направления совместной работы.
В частности, стороны коснулись деятельности Армяно-американского  совета  по торговле и инвестициям․ Была подчеркнута важность налаженного сотрудничества по следующим утвержденным направлениям: WTO (Всемирная торговая организация), TBT (торговые технические барьеры), SPS (санитарно-фитосанитарные вопросы), GSP (обобщенная система привилегий), торговая дипломатия, высокие/информационные технологии и т. д., а также организации деловых встреч с участием представителей государственного и частного секторов.
Были обсуждены также вопросы, касающиеся доступности платежных платформ (сервисов PayPal) в Армении, венчурных фондов и развития рынка капитала в Армении.
Участники встречи обменялись мнениями по вопросам активизации армяно-американских экономических связей, двусторонного экономического сотрудничества, развития внешнеторговых отношений, привлечения инвестиций и улучшения деловой среды.
Предметом обсуждения были также программы, финансируемые Агентством США по международному развитию (USAID), в частности, в сферах туризма, экономического развития сельских районов, либерализации рынка, науки, инновационного сельского хозяйства и подержки предпринимательства.
Посол США Линн Трейси поблагодарила министра Вагана Керобяна за прием, также выразила готовность оказать необходимое содействие и сотрудничать по всем направлениям.