Վահան Քերոբյանը հանդիպել է ջերմատնային տնտեսությունների ներկայացուցիչների և ինտենսիվ այգեգործությամբ զբաղվող տնտեսվարողների հետ
12 Դեկտեմբերի, 2020
Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի ջերմատնային տնտեսությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև  ինտենսիվ այգեգործությամբ զբաղվող տնտեսվարողների հետ։
Հանդիպումներին մասնակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ հանդիպման հիմնական նպատակն է գույքագրել ջերմատնային տնտեսություններում և  այգեգործության ոլորտում առկա խնդիրները և փորձել գտնել դրանց լուծման ուղիները։ Այնուհետև Վահան Քերոբյանը ներկայացրել է իր մոտեցումները։  Նա նշել է, որ ներկայում բիզնեսի ամենահիմնական խնդիրներից են ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը, կապիտալի շուկայի բացակայությունը և վարչարարական խոչընդոտները։
Ջերմատների ներկայացուցիչները նախարարին ներկայացրել են իրենց հիմնական խնդիրները և առաջարկել դրանց հնարավոր լուծումները։ Մասնավորապես, արտահանման հետ կապված, կարևորվել է տրանսպորտային խնդիրը․ առաջարկվել է ուշադրություն դարձնել այլընտրանքային ճանապարհների հարցին։
Հանդիպման մասնակիցները կարևորել են նաև հողերի խոշորացման խնդիրը։ Ընդգծվել է ոլորտը որակյալ մասնագետներով համալրելու կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում արծարծվել են նաև ստանդարտների, արտադրանքի որակի, պարարտանյութերի ու թունաքիմիկատների գրանցման և ներկրման հարցերը։ Մտքեր են փոխանակվել գյուղատնտեսության ոլորտում կառավարության քաղաքականության առաջնահերթությունների, պետական օժանդակության գործիքակազմի, աջակցության ծրագրերի, գործող օրենսդրական դաշտի կարգավորումների վերաբերյալ։
Քննարկվել են տեղական գյուղմթերքի շուկայահանմանը, արտաքին շուկայում ջերմոցային արտադրանքի մրցունակության բարձրացմանը, արտահանումների արդյունավետ կազմակերպմանը, իրացման շուկաների ընդլայնմանը, ներդրումների ներգրավմանն  առնչվող հարցերը։ Նշվել է արտահանման համար նախատեսված գյուղմթերքի պահեստավորման, տեսակավորման, փաթեթավորման, բեռնափոխադրումների և վաճառահանման լոգիստիկական շղթաների ապահովման կարևորությանը։
Այգեգործության ոլորտում առկա խնդիրները և դրանց լուծման հնարավոր ուղիները նախարարի հետ քննարկելու ընթացքում, հանրապետության տարբեր մարզերի ինտենսիվ այգեգործությամբ զբաղվող մի շարք տնտեսվարողներ մասնավորապես առանձնացրել են ոլորտում ներգրավված տնտեսվարողների մասնագիտական գիտելիքների մակարդակի բարձրացման, ինտենսիվ այգեգործության հայկական դպրոցի ձևավորման, ոլորտում օգտագործվող սարքավորումների վերազինման անհրաժեշտությունը, գյուղմթերքի պահպանման և արտահանման խթանման համար սառնարանային տնտեսությունների հիմնման կարևորությունը։
Քննարկվել են նաև ինտենսիվ այգեգործության զարգացման համար ոռոգման համակարգերի բարելավմանը, չօգտագործվող հողատարածքների կրճատմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել «ՀՀ-ում խաղողի, ժամանակակից տեխնոլոգիաներով մշակվող ինտենսիվ պտղատու այգիների և հատապտղանոցների հիմնման համար պետական աջակցության» ծրագրին, որի շրջանակներում վարկը շահառուներին մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը հասանելի կլինի 0% տոկոսադրույքով։
Վահան Քերոբյանը հանդիպումների մասնակիցներին հայտնել է, որ նման քննարկումները լինելու են շարունակական, արծարծված հարցերը կգտնվեն նախարարության ուշադրության կենտրոնում և համատեղ ջանքերը կուղղվեն խնդրիրների լուծմանը։

Vahan Kerobyan met with the representatives of greenhouse enterprises and intensive gardening companies
12 December, 2020
On December 12, 2020, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan had a meeting with the representatives of greenhouse enterprises of Armenia, as well as with the business entities engaged in intensive gardening.
The RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan participated in the meetings.
The Minister informed that the main purpose of the meeting is to inventory the existing problems of the greenhouse enterprises and in the field of horticulture and try to find means for their solution. Vahan Kerobyan then presented his approaches. He noted that currently one of the main problems of doing business is the availability of financial resources, the absence of the capital market, and administrative barriers.
The representatives of the greenhouse enterprises presented their main problems to the Minister and offered possible solutions thereof. In particular, the transport problem was emphasized with regard to exportation, whereby it was suggested to pay attention to the issue of alternative routes.
The participants of the meeting also emphasized the issue of consolidation of land. The need of recruiting qualified specialists in this area was stressed.
During the meeting, the issues of standards, product quality, registration, and importation of fertilizers and pesticides were also discussed. Views were exchanged with regard to the priorities of the government policy in the field of agriculture, the toolkit of the state assistance, support programs, and regulations of the current legislative framework.
Issues related to marketing of local agricultural products, increasing the competitiveness of greenhouse products in the foreign market, efficient organization of exportation, expansion of sales markets, and attraction of investments were discussed. The importance of providing logistical chains for storage, sorting, packaging, transportation, and export-intended sale of agricultural products was specified.
During the discussion with the Minister of the existing problems in the field of horticulture and possible means for their solution, a number of business entities engaged in intensive gardening in different regions of the country particularly singled out the need to increase the level of professional knowledge of those involved in the field, establish the Armenian school of intensive gardening, upgrade the equipment used in the sector, as well as the importance of establishing refrigerating facilities for promotion of preservation and exportation of agricultural products.
A number of issues related to improvement of irrigation systems for the development of intensive gardening and reduction of unused land were also discussed.
Reference was made to the program on the “State assistance for establishment of vineyards, intensive orchards of fruit trees and berry fields cultivated in Armenia with modern technologies”, within the framework of which until December 31, 2020, the beneficiaries will have access to loans at 0% interest rate.
Vahan Kerobyan informed the participants of these meetings that such discussions will have a continuous nature, the Ministry will focus on the issues raised, and joint efforts will be directed to the solution of the problems.