ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ու փոխնախարար Արման Խոջոյանն այցելել են Արարատի մարզի վերամշակող մի շարք գործարաններ՝ խաղողի մթերումների կազմակերպման և իրականացման գործընթացին հետևելու նպատակով։
«Արարատի գինու գործարան» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Արմեն Սարգսյանի ուղեկցությամբ պաշտոնյաները շրջել են գործարանում, ծանոթացել մթերման ընթացքին, զրուցել համայնքների ղեկավարների հետ։
Արմեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ արդեն 19 օր է, ինչ գործարանն աշխատում է ծանրաբեռնված ռեժիմով՝ առավոտից մինչև ուշ գիշեր։ Խաղողի մթերման ծավալը կազմում է օրական մոտ 600-850 տոննա, այս պահի դրությամբ գործարանն արդեն մթերել է շուրջ 12 800 տոննա։ Նրա կանխատեսմամբ՝ մթերումները կշարունակվեն ևս 15 օր և արդյուքում խաղողի մթերման ընդհանուր ծավալը գործարանում կկազմի մոտ 22-23 հազար տոննա։
Նրա խոսքով՝ համայնքապետերի հետ քննարկումների ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել յուրաքանչյուր համայնքի համար օրական կտրվածքով սահմանել խաղողի մթերման ստույգ չափաբաժին (քվոտա)՝ ելնելով հավաքվող բերքի քանակից, ինչը թույլ կտա խուսափել մեքենաների կուտակումներից և առավել արդյունավետ կազմակերպել մթերումները։
Նշվել է, որ ներկայում գինեգործական բարձրորակ արտադրանք ապահովելու նպատակով գործարանը վերակառուցվում է և արդիականացվում, հաջորդ տարվանից նախատեսվում է ներդնել նոր սարքավորումներ՝ էլիտար գինեգործությունը ևս զարգացնելու նպատակով։
Արարատում էկոնոմիկայի նախարարն այցելել է նաև խաղողի վերամշակմամբ զբաղվող այլ գործարաններ, զրուցել ղեկավարների և խաղողագործների հետ։ Զրույցի ընթացքում բոլորն արձանագրել են, որ այս տարի խաղողի բերքն առնվազն 25-30% ավելացել է։ Այնուամենայնիվ, խաղողագործները բերքահավաքը վաղաժամ են իրականացնում և, հերթերը խախտելով, հավելյալ խոչընդոտներ ստեղծում խաղողի ընդունման ընթացքում։
Շրջայցի ընթացքում Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացել է, որ Արարատի մարզում մթերումների ընթացքում էական խոչընդոտներ չեն արձանագրվել, նկատվում են որոշակի տեխնիկական խնդիրներ, որոնց կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր։

Тигран Хачатрян наблюдал за процессом заготовки винограда в Араратском марзе: принимаются меры для решения возникающих проблем
13 Октябрь, 2020
С целью ознакомления с процессом организации и осуществления заготовки винограда, министр экономики РА Тигран Хачатрян и заместитель министра Арман Ходжоян посетили ряд перерабатывающих предприятий в Араратском марзе.
В сопровождении владельца ООО «Араратский винный завод» Армена Саркисяна министр экономики и замминистра прошлись по территории завода, ознакомились с процессом заготовки винограда, побеседовали с руководителями общин.
Армен Саркисян сообщил, что завод уже 19 дней работает в напряженном режиме - с утра до поздней ночи. Объем заготовки винограда составляет около 600-850 тонн в сутки, на текущий момент уже заготовлено около 12 800 тонн винограда. По его рассчетам, процесс закупки продится  еще 15 дней, в итоге общий объем заготовки винограда на заводе составит порядка 22-23 тысяч тонн.
По словам Армена Саркисяна, в результате бесед с руководителями общин была достигнута договоренность об установлении дневной квоты на заготовку винограда для каждой общины, исходя из  объема собираемого урожая, что позволит избежать скопления автомобилей и более эффективно организовать процесс заготовки.
Было отмечено, что для обеспечения высококачественной винодельческой продукции в настоящее время завод реконструируется и модернизируется, а со следующего года,  с целью развития элитного виноделия, планируется внедрение нового оборудования.
В Арарате министр посетил также другие заводы по переработке винограда, побеседовал с руководителями общин и виноградарями. В ходе беседы все констатировали, что в этом году объем урожая винограда увеличился минимум на 25-30%, при этом виноградари рано начали сбор винограда, случаи нарушения очереди также создают дополнительные препятствия во время приема винограда.
Министр экономики был проинформирован о том, что в процессе заготовок не было зафиксировано существенных препятствий, были замечены определенные технические проблемы, для устранения которых принимаются необходимые меры.