ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում հոկտեմբերի 8-ին կայացել է խորհրդակցություն՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությամբ պայմանավորված Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) շրջանակներում ընթացող ՀՀ մաքսատուրքերի սահմանային ամրագրված դրույքաչափերի պարտավորությունների փոփոխման բանակցությունների ընթացքի քննարկման նպատակով։
Խորհրդակցությունն ընթացել է տեսակապի ձևաչափով՝ բանակցային խմբի և ԵԱՏՄ բոլոր անդամ պետությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Խորհրդակցությանը մասնակցել են՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ, բանակցային խմբի ղեկավար Վարոս Սիմոնյանը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) առևտրի հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Անդրեյ Սլեպնյովը, ինչպես նաև էկոնոմիկայի նախարարության և ԵՏՀ ներկայացուցիչներ։
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են բանակցային գործընթացին առնչվող խնդիրներն ու հարցերը, ներկայացվել են անդամ պետությունների մոտեցումները։ Արդյունքում ձևավորվել են միասնական դիրքորոշումներ և կայացվել համապատասխան որոշումներ։

8 октября в Министерстве экономики РА состоялось совещание с целью обсуждения процесса переговоров по изменению фиксированных тарифных ставок Республики Армения в рамках Всемирной торговой организации (ВТО), обусловленных членством Республики Армения в Евразийском экономическом союзе.
Совещание было организовано в формате видеосвязи, с участием переговорной группы и представителей всех стран-членов ЕАЭС.
На совещании присутствовали заместитель министра экономики РА, руководитель переговорной группы Варос Симонян, член Коллегии (Министр) по торговле ЕЭК Андрей Слепнев, а также представители Министерства экономики Армении и Евразийской экономической комиссии.
На совещании были обсуждены вопросы, касающиеся переговорного процесса, были представлены также точки зрения стран-участниц. В итоге были сформированы общие позиции и приняты соответствующие решения.