Տիգրան Խաչատրյանը և ՄԹ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզին քննարկել են գործարար միջավայրի բարելավումը և բարեփոխումների օրակարգը
11 Սեպտեմբերի, 2020
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում  Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար տիկին Հելեն Ֆեյզիին: Նախարարը ողջունել է դիվանագետին և նշել․ «Շատ բարձր ենք գնահատում այն աջակցությունը, որ վերջին տարիների ընթացքում  Միացյալ Թագավորության կառավարությունը ցուցաբերել է մեր կառավարության տնտեսական քաղաքականության նպատակների իրականացմանը։ Մենք շատ հետաքրքիր ծրագրեր ենք իրականացրել Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» կողմից աջակցվող ուղղություններով։ Դրանք հատկապես վերաբերում են բիզնես միջավայրի բարելավման և կորպորատիվ կառավարման հարցերին»։ Նախարարը նշել է նաև, որ Հայաստանն ու  Միացյալ Թագավորությունը ունեն արդեն 23 տարուց ավելի գործող Ներդրումների պաշտպանության և խրախուսման համաձայնագիր։ Նրա խոսքով, այնուամենայնիվ, բավականաչափ չեն օգտագործվել առկա հնարավությունները, և այս առումով համատեղ զգալի աշխատանք կա անելու։
Տնտեսական համագործակցության ուղղություններից Տիգրան Խաչատրյանն առանձնացրել է արտադրողականության և մրցունակության բարձրացումը՝ նշելով, որ ՄԹ-ի կողմից առաջարկվող ձևաչափերը՝ նպաստելու առաջատար տեխնոլոգիաների օգտագործմանը արտադրություններում, կարող են խիստ օգտակար լինել։ Նախարարի խոսքով՝ ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային որոշ միջոցառումների հիմքում հենց տեխնոլոգիական արդիականացումն է և հասանելիությունը ֆինանսներին։
«Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը նպաստելու  և Հայաստանի ու Միացյալ Թագավորության միջև առևտրային կապերը հաստատելու տեսանկյունից Էկոնոմիկայի նախարարությունը մեզ համար շատ կարևոր գործընկեր է։ Երկխոսությունն էլ ավելի է կարևորվում կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքները չեզոքացնելու և հետագա տնտեսական առաջընթացն ապահովելու համատեքստում, և մենք համագործակցության նոր հնարավորություններ ենք փնտրում»,- իր խոսքում  նշել է Հելեն Ֆեյզին:
Նա ևս արդյունավետ է գնահատել Էկոնոմիկայի նախարարության հետ իրականացվող ծրագրերն՝ ուղղված գործարար միջավայրի  բարելավմանը և տնտեսական կապերի ամրապնդմանը՝ առաջարկելով հետագայում օրակարգում ներառել նաև «կանաչ» տնտեսության և կլիմայի փոփոխության հարցերը։  Հելեն Ֆեյզին նշել է, որ տպավորված է այն հանձնառությամբ, որ ունեն Հայաստանի պաշտոնյաները բարեփոխումների օրակարգի իրականացմանը։
Նախարարը նշել է, որ լիահույս է, որ կառավարության կողմից ձեռնարկվող բարեփոխումները, որոնք վերաբերում են իրական բիզնես միջավայրի բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, պետք է նպաստեն ներդրումների դեպի Հայաստան գալուն և տնտեսական կապերի ընդլայնմանը։
Կողմերն, անդրադառնալով գյուղատնտեսության զարգացման հարցերին, նշել են, որ հետագա համագործակցությունը պետք է ուղղված լինի Հայաստանում առկա ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը և գյուղատնտեսության թվայնացմանը։ Դեսպանի խոսքով՝ այս ուղղությամբ ևս առևտրային հարաբերությունները զարգացնելու ներուժ կա։
Առևտրային կապերի զարգացման տեսանկյունից կողմերը կարևորել են նաև պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության ինստիտուցիոնալ շրջանակի մեջ տարվող աշխատանքները՝ ընգծելով այս ոլորտում ՄԹ հաջող փորձը։
Նախարարը և ՄԹ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը վերահաստատել են նպատակային և արդյունավետ փոխգործակցության պատրաստակամությունը և պայմանավորվել հետագա աշխատանքների շուրջ։

Министр экономики Тигран Хачатрян сегодня принял Временного поверенного в делах Соединенного Королевства в Республике Армения госпожу Хелен Фейзи.
Министр поприветствовал дипломата и отметил следующее: «Мы очень высоко ценим содействие, оказанное за последние годы Соединенным Королевством нашему правительству в реализации целей экономической политики. Мы реализовали очень много интересных программ по направлениям, которые поддерживаются Фондом хорошего управления правительства Соединенного Королевства, в частности по вопросам улучшения бизнес- среды и корпоративного управления».
Министр также отметил, что между Арменией и Соединенным Королевством действует Соглашение о защите и поощрении инвестиций, которому уже более 23-х лет. По мнению министра, тем не менее, имеющиеся возможности использовались недостаточно, и в этом плане предстоит проделать значительную совместную работу.
Среди направлений экономического сотрудничества Тигран Хачатрян выделил повышение производительности и конкурентоспособности, отметив, что форматы, предлагаемые Соединенным Королевством для содействия использованию передовых технологий в производстве, могут быть очень полезны. По словам министра, в основе некоторых антикризисных мер Правительства Армении лежат именно технологическая модернизация и доступность финансов.
«С точки зрения содействия экономическому развитию Армении и установления торговых связей между Арменией и Соединенным Королевством Министерство экономики является для нас очень важным партнером. Диалог еще более важен в контексте нейтрализации экономических последствий коронавируса и обеспечения дальнейшего экономического прогресса, и мы ищем новые возможности для сотрудничества», - отметила в своей речи Хелен Фейзи.
Она также дала положительную оценку реализированным совместно с Министерством экономики программам, направленным на улучшение бизнес-среды и укрепление экономических связей, предложив в дальнейшем включить в повестку также вопросы «зеленой» экономики и изменения климата. Хелен Фейзи отметила, что впечатлена приверженностью чиновников Армении к реализации повестки реформ.
Министр выразил уверенность, что осуществляемые правительством реформы, касающиеся бизнес-среды, борьбы с коррупцией, должны способствовать привлечению инвестиций в Армению и расширению экономических связей.
Относительно вопросов развития сельского хозяйства, стороны отметили, что дальнейшее сотрудничество должно быть направлено на эффективное использование имеющихся в Армении ресурсов и цифровизацию сельского хозяйства. По словам временного поверенного, в этом направлении также есть потенциал для развития торговых отношений.
С точки зрения развития торговых связей стороны отметили важность работ, проводимых в институциональных рамках партнерства государство-частный сектор, подчеркнув успешный опыт Великобритании в этой сфере.
Министр экономики Армении и Временный поверенный в делах Великобритании подтвердили готовность к целевому и эффективному взаимосотрудничеству и договорились относительно дальнейших совместных работ.