Տիգրան Խաչատրյանը և ԱՀ գյուղնախարար Աշոտ Բախշիյանն այցելել են ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած ջերմատնային տնտեսություն և «խելացի» անասնաշենք
10 Սեպտեմբերի, 2020
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանն այցելել են Կոտայքի մարզում ելակի արտադրությամբ զբաղվող «Էկոբերի» ընկերության ջերմոցային տնտեսություն, որտեղ ելակն  աճեցվում է հիդրոպոնիկ եղանակով։
Ընկերության հիմնադիր տնօրեն Դմիտրի Ալեկսեյենկոյի ուղեկցությամբ հյուրերը շրջել են ջերմատան տարածքով, ծանոթացել այստեղ ներդրված ժամանակակից սարքավորումներին, ընկերության առաջիկա ներդրումային ծրագրերին։ Տնօրենը տեղեկացրել է, որ ընկերությունում մշակվող հատապտուղը մասամբ իրացվում է ներքին, մասամբ՝ արտաքին շուկայում։ Ելնելով առկա պահանջարկից՝ առաջիկայում  նախատեսվում է կառուցել ևս մեկ ջերմատուն, իրացման վերաբերյալ արդեն իսկ կան նախնական պայմանավորվածություններ։
Շրջայցի ընթացքում պաշտոնյաներն ընկերության տնօրենի հետ քննարկել են Հայաստանի ջերմոցաշինության ոլորտում գործող ծրագրերը, ներկայացրել ոլորտում ներգրավված տնտեսվարողներին տրամադրվող արտոնությունները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախում ջերմոցաշինության զարգացմանը և այս ուղղությամբ Հայաստանից ներդրումների ներգրավման հնարավորություններին։
«Բուսաբուծության և անասնաբուծության ոլորտում արդեն նախանշել ենք այն ուղղությունները, որոնք այս տարվա ընթացքում պետք է, փոխադարձաբար քննարկելով, բարելավենք։ Բուսաբուծության ոլորտում եղած հաջողություններից մեկը, որն ուզում ենք Արցախի գործընկերներին ներկայացնել, ջերմոցային տնտեսություններն են, որոնք Հայաստանում բավական հաջողություններ են արձանագրել։ Մենք ցանկանում ենք մեր ոգևորությունը փոխանցել Արցախի գործընկերներին և մեր գործարար կազմակերպություններին համոզել, որպեսզի իրենց գործունեությունը շարունակեն զարգացնել նաև Արցախում», - նշել է Տիգրան Խաչատրյանը։
Այնուհետև պաշտոնյաներն ուղևորվել են Արարատի մարզի Ջրաշեն համայնք, որտեղ պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակում հիմնվել է «խելացի» անասնաշենք։   Գերմանական ծագման սիմենթալ տեսակի բարձր տոհմային ցուցանիշներով 27 երինջները ձեռք են բերվել օգոստոսին՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում 2019-2024 թվականների տավարաբուծության զարգացման» ծրագրով։ Առաջիկայում նախատեսվում է ընդարձակել տնտեսությունը և կառուցել ևս մեկ անասնաշենք՝ նախատեսված մոտ 50 գլուխ խոշոր եղջերավոր կենդանու համար։
Այցի ընթացքում Տիգրան Խաչատրյանը կարևորել է Հայաստանի և Արցախի միջև ագրարային բնագավառում փոխգործակցության ընդլայնումն ու երկու հայկական պետություններում գյուղատնտեսական ծրագրերի ներդաշնակեցումը։
«Մեր ծրագրերի հետագա լրամշակման և բարելավման հարցում մենք աշխատում ենք հաշվի առնել Արցախի գործընկերների լավագույն փորձը, նաև մեզ մոտ կուտակված լավ փորձը փոխանցել նրանց, որպեսզի կարողանանք միասնական ուժերով լուծել պարենային ապահովության և սննդի անվտանգության խնդիրները։ Թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում պետք է սահմանենք միասնական կանոններ և չափանիշներ, որպեսզի սպառողն ունենա անվտանգ սննդամթերք օգտագործելու հնարավորություն», - ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։
Հայաստանում և Արցախում գյուղատնտեսական ծրագրերի համաքայլ իրականացումը կարևորել է նաև ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարը։
«Գյուղատնտեսությունը Արցախի Հանրապետության տնտեսության ռազմավարական ճյուղերից մեկն է, և նրա զարգացման տեմպերից են մեծապես կախված մեր ազգաբնակչության կենսամակարդակն ու բարեկեցությունը։ Հաշվի առնելով արագ փոփոխվող աշխարհի բազում մարտահրավերները՝ մենք ուղղակի պարտավոր ենք լիակատար ապահովել մեր երկու հայկական հանրապետությունների պարենային անվտանգությունը», - ընդգծել է Աշոտ Բախշիյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ նպատակին հասնելու համար Արցախում վերջերս վերանայվել են գործող պետական աջակցության ծրագրերն ու գործիքակազմը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի հետ քննարկվել են աջակցության ծրագրերը համատեղելու միջոցները, որպեսզի հնարավոր լինի հասնել գերնպատակին՝ պարենային անվտանգության ապահովմանը և ունենալ զարգացած, ինտենսիվ գյուղատնտեսություն։
«Ընդհանրապես, մեր ամբողջ քաղաքականությունն ուղղված է լինելու վերջնական արտադրանքի խրախուսման, ներդրումների ներգրավման և, որն ամենակարևորն է՝ ենթակառուցվածքների, առաջին հերթին՝ ոռոգման ենթակառուցվածքների կառուցմանն ու զարգացմանը», - ամփոփելով իր խոսքը՝ նշել է Աշոտ Բախշիյանը։

Tigran Khachatryan and Ashot Bakhshiyan, the Minister of Agriculture of the Republic of Artsakh, visited a modern equipped greenhouse and a “smart” cattle house
10 September, 2020
The RA Minister of Economy Tigran Khachatryan and the Minister of Agriculture of the Republic of Artsakh Ashot Bakhshiyan in Kotayk Marz visited the greenhouse of “Ecoberi” company engaged in strawberry production, where strawberries are grown hydroponically.
Accompanied by the company’s founding director Dmitry Alexeyenko, the guests toured the greenhouse, got acquainted with the modern equipment installed here, as well as the company’s future investment programs. The director informed that the berries processed in the company are sold both in the domestic and foreign markets. Based on the current demand, it is planned to build another greenhouse in the near future, and preliminary agreements on sale have already been obtained.
During the tour, the officials discussed with the company director the programs currently operating in the field of greenhouse construction in Armenia and presented the privileges provided to the business entities engaged in the field. They also referred to the development of greenhouses construction in Artsakh and opportunities for attracting investments from Armenia for this activity.
“In the field of plant cultivation and animal breeding, we have already outlined the directions that we must improve this year through mutual discussions. One of the successes in the field of plant cultivation, which we want to present to our partners from Artsakh, is the greenhouse farms, which turned to be quite successful in Armenia. We want to convey our enthusiasm to our partners in Artsakh and persuade our business organizations to continue developing their activities in Artsakh as well,” Tigran Khachatryan noted.
Afterwards the officials went to Jrashen community of Ararat Marz, where a “smart” cattle house was established within the framework of the state support programs. The 27 heifers of the German Simmental pedigree with high breeding indicators were acquired in August 2020 within the program on “Development of cattle breeding in the Republic of Armenia for 2019-2024”. In the near future it is planned to expand the farm and build another cattle house envisaged for about 50 bovine animals.
During the visit, Tigran Khachatryan emphasized the expansion of cooperation between Armenia and Artsakh in the agrarian sector and harmonization of agricultural programs in the two Armenian states.
“In terms of further elaboration and improvement of our programs, we try to take into account the best experience of our partners from Artsakh, as well as transfer to them the good experience we have accumulated, so that with our joint efforts we can resolve the food security and food safety problems. In both Armenia and Artsakh, we must establish common rules and standards so that consumers have the opportunity to use safe food,” said the RA Minister of Economy.
The abreast implementation of agricultural programs in Armenia and Artsakh was also emphasized by the Minister of Agriculture of the Republic of Artsakh.
“Agriculture is one of the strategic branches of economy of the Republic of Artsakh, and the living standards and welfare of our population greatly depend on the pace of its development. Taking into account the many challenges of the rapidly changing world, we are just obliged to fully ensure the food security of our two Armenian republics,” Ashot Bakhshiyan stressed.
According to him, in order to achieve that goal, the existing state support programs and tools have recently been reviewed in Artsakh and means of combining the support programs were discussed with the RA Minister of Economy, so that it becomes possible to achieve the main goal - ensure food security and have a developed, intensive agriculture.
“In general, our entire policy will be aimed at promotion of final product, attraction of investments, and, which is the most important, construction and development of different infrastructures, first of all the irrigation infrastructure,” said Ashot Bakhshiyan.