Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է տեքստիլի ոլորտում գործունեություն ծավալող ընկերությունների ներկայացուցիչներին:
Վարչապետը նշել է, որ հանդիպման նպատակն է ճշգրտել ճգնաժամի պայմաններում ոլորտում առկա խնդիրներն ու քննարկել դրանց լուծման հնարավորությունները: «Պետք է քննարկենք այն հնարավոր աջակցության գործիքակազմը, որը կնպաստի ոլորտի՝ ճգնաժամից դուրս գալուն ու զարգացման ուղու վրա վերադառնալուն»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նախարար Տիգրան Խաչատրյանը զեկուցել է, որ տեքստիլի ոլորտի հայկական արտադրանքի 90 տոկոսն արտահանվում է արտերկիր և նույնիսկ ճգնաժամի պայմաններում պահանջարկի նվազում չի արձանագրվել: Այս տարվա առաջին եռամսյակում տեքստիլի բնագավառում արձանագրվել է 22 տոկոսի աճ, իսկ երկրորդ եռամսյակում՝ 15 տոկոսի նվազում, ինչը հիմնականում պայմանավորված է եղել կորոնավիրուսի պայմաններում աշխատանքային ռեժիմի կրճատմամբ, աշխատակիցների գործունեության սահմանափակմամբ:
Ընկերությունների ներկայացուցիչները որպես խնդիր ներկայացրել են լոգիստիկ անբարենպաստ պայմաններում արտադրանքի արտահանման ծավալների կրճատումը, ինչը թույլ չի տալիս ներգրավվել նոր աշխատակիցների և պատրաստել անհրաժեշտ որակավորմամբ կադրեր: Վերջիններս անդրադարձել են նաև այլ հարցերի, որոնք կարող են նպաստել ոլորտի զարգացմանն ու առաջընթացին:
Այդ համատեքստում քննարկվել են աշխատատեղերի պահպանման, կադրերի պատրաստման, տեխնիկական վերազինման ուղղությամբ կառավարության կողմից օժանդակության հնարավորություններն ու մեխանիզմները: Անդրադարձ է կատարվել նաև արտահանման և ներմուծման ընթացակարգերի պարզեցման հետ կապված հարցերի:
Վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է առաջիկա մեկ շաբաթում մասնավոր հատվածի հետ շարունակել քննարկումները և դրանց արդյունքներով ներկայացնել օժանդակության գործիքակազմերին վերաբերող որոշման նախագիծ: Գործադիրի ղեկավարը մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին հորդորել է նաև պահպանել հակահամաճարակային կանոնները՝ կորոնավիրուսի նոր բռնկումներից խուսափելու նպատակով:

Prime Minister Nikol Pashinyan today received representatives of companies involved in textile industry. To begin with, the Prime Minister noted that the goal of the meeting is to identify the problems encountered in this area amid the current crisis and explore ways of dealing with them. “We will discuss the whole range of such assistance tools as may help us curb the crisis and return to the development path,” Nikol Pashinyan said.
Minister of Economy Tigran Khachatryan reported that 90% of domestic textile output is being exported and even the market demand has not declined even against the backdrop of the global crisis. Textile industry reported 22% growth in the first quarter of this year, followed by a 15% decline in the second quarter, which was mainly due to the COVID-19-related business restrictions.
Adverse logistic conditions were cited as a major impediment to exports. This in turn prevents textile companies from hiring new personnel and organizing professional trainings. The guests touched upon other factors that could contribute to the development and progress of the sector. In this context, they discussed possibilities and mechanisms for state assistance in terms of job creation, training and refurbishment. Issues related to the simplification of export and import procedures were raised during the meeting.
Prime Minister Pashinyan instructed the officials in charge to continue the discussion with the private sector for another week and submit a draft decision on assistance toolkits. The Premier urged the private sector representatives to strictly abide by the prescribed safety rules in order to avoid new outbreaks.