Իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Միացյալ Թագավորության կառավարության միջազգային առևտրի դեպարտամենտին և Երևանում բրիտանական դեսպանատանը Մտավոր սեփականության պաշտպանության և իրավակիրառ պրակտիկայի վերաբերյալ զեկույցի պատրաստմանը ցուցաբերված աջակցության համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը կարևորում է փաստաթղթում բարձրացված խնդիրներն ու դրանց լուծման համար ներկայացված առաջարկությունները: Առաջարկված միջոցառումների համակարգված իրականացումը իրատեսական է և մեծ առաջընթաց կապահովի մտավոր սեփականության ոլորտի զարգացման գործում: ՄՍ իրավունքների համակարգի բարեփոխումները կնպաստեն Հայաստանի Հանրապետության մրցունակության բարձրացմանը գլոբալ տնտեսությունում։
ՄՍ իրավունքների համակարգված պաշտպանությունը երկիրը կդարձնի ավելի մրցունակ՝ մեծացնելով ներդրումների ծավալները, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի կայուն տնտեսական զարգացմանը:
Զեկույցում արծարծված խնդիրները և դրանց լուծման համար անհրաժեշտ միջոցառումները կարող են տեղ գտնել Մտավոր սեփականության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունում:
Մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանությունն ու իրավունքների կիրարկումը Հայաստանի Հանրապետությունում․հաշվետվություն

Выражаю искреннюю поблагодарить Департаменту международной торговли Правительства Объединенного Королевства и Посольству Великобритании в Армении за содействие в подготовке Отчета о защите интеллектуальной собственности и практике юридического применения.
Министерство экономики РА придает важность отмеченным в документе задачам и предложениям по их решению. Скоординированная реализация предлагаемых мероприятий реалистична, и она обеспечит значительный прогресс в развитии сферы интеллектуальной собственности. Реформы системы прав интеллектуальной собственности будут способствовать повышению конкурентоспособности Республики Армения в глобальной экономике.
Скоординированная защита прав интеллектуальной собственности сделает страну более конкурентоспособной, увеличится объем инвестиций, что, в свою очередь, будет способствовать устойчивому экономическому развитию.
Задачи, указанные в отчете, и необходимые для их решения мероприятия могут найти свое место в Стратегии развития сферы интеллектуальной собственности.