Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի (ՀԽԳՀ) նախաձեռնությամբ խաղողագործության և գինեգործության ոլորտների արտադրող ու մթերող խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչները հանդիպում են ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի, փոխնախարարներ Արման Խոջոյանի և Տիգրան Գաբրիելյանի հետ։ Հանդիպումը կայացել է Արմավիրի մարզի Էջմիածին քաղաքում գտնվող Հայաստանի խաղողի և ծիրանի կոլեկցիոն և ցուցադրական այգիներում։
Տիգրան Խաչատրյանը հետաքրքրվել է արտադրողներից կորոնավիրուսի պայմաններում վերջիններիս գործունեության առանձահատկությունների և համավարակի արդյունքում ստեղծված խնդիրներով:
Ոլորտի ներկայացուցիչների մի մասն արձանագրել է, որ հաջողությամբ օգտվել է կառավարության հակաճգնաժամային օժանդակության ծրագրերից: Արտադրողները նշել են, որ դժվարություններ կան վաճառքների ծավալի մասով: Բարձրացվել է արտադրության մեջ օգտագործվող սարքավորումների ներկրման խնդիրը։ Տիգրան Խաչատրյանը հավաստիացրել է, որ սեղմ ժամկետներում կառավարությունը սահմանված կարգով մաքսատուրքից կազատի անհրաժեշտ սարքավորումները:
Նախարարը ոլորտի խոշոր արտադրողների հետ քննարկել է առաջիկայում մթերման շրջանի հետ կապված աշխատանքների մանրամասները և հնարավոր լուծումները։ «Արձանագրենք, որ այս տարի խաղողի առատ բերք է սպասվում: Հասկանալի է, որ կառավարությունը ցանկանում է, որ բերքը չմնա ֆերմերի մոտ, բիզնեսի համար էլ շահավետ գործունեություն լինի: Պետք է այստեղ գտնենք հավարակշռված, փոխզիջումային լուծումներ: Մենք վերջերս փոփոխություններ կատարեցինք Գյուղատնտեսական հումքի մթերումների նպատակով ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրում: Ինչպես գիտեք, պետական սուբսիդավորման արդյունքում վարկը մինչև տարվա վերջ հասանելի է տարեկան 0 % տոկոսադրույքով», - ասել է էկոնոմիկայի նախարարը: Նշվել է, որ այս տարի կտրամադրվի նաև լրացուցիչ վարկ՝ մթերված խաղողից ստացվող գինենյութի պահպանման համար օգտագործվող պարագաների ձեռք բերման անհրաժեշտ գումարի չափով:
Գինի արտադրողները բարձրացրել են նաև այլ հարցեր՝ կապված երկարաժամկետ վարկերի, ներմուծման և արտահանման ընթացակարգերի, ներքին շուկայում վաճառքի ծավալների մեծացման հետ: Նախարարը հանձնարարել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի գործադիր տնօրենին և իր տեղակալներին ոլորտի մասնագետների հետ միասին մշակել որոշ կարևոր թիրախային շուկաների ուսումնասիրություն՝ հաշվի առնելով այդ երկրների հետ նոր առևտրային կարգավորումները:
Հանդիպման ժամանակ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը նախարարին և փոխնախարարներին ներկայացրել է ՀՀ խաղողի կոլեկցիոն և ցուցադրական, ինչպես նաև ֆիլոքսերադիմացկուն սորտպատվաստակալների մայրուտ այգիները, դրանցում կատարված աշխատանքները, կոլեկցիոն այգում զետեղված խաղողի սորտերն՝ ընդգծելով Հայաստանում առկա խաղողի սորտերի գենետիկական ռեսուրսների պահպանման կարևորությունը։

В преддверии сезона закупок Тигран Хачатрян провел встречу с представителями сферы виноделия
Министр экономики Армении Тигран Хачатрян провел встречу с представителями крупных производственных и закупочных компаний сферы виноградарства и виноделия. Во встрече, организованной по инициативе Фонда виноградарства и виноделия Армении (ФВВА) и состоявшейся в коллекционных и показательных виноградниках и абрикосовых садах города Эчмиадзина Армавирского марза (области), также приняли участие заместители министра  экономики Арман Ходжоян и Тигран Габриелян.
Министр поинтересовался у производителей относительно особенностей их работы в условиях пандемии коронавируса и возникших из-за этого проблем.
Некоторые представители сферы отметили, что успешно воспользовались антикризисными программами содействия правительства. По словам производителей, существуют определенные сложности по линии объемов продаж. Был также поднят вопрос импорта оборудования, используемого в производстве. Тигран Хачатрян заверил, что правительство в сжатые сроки, согласно установленному порядку, освободит необходимое оборудование от таможенных пошлин.
Министр обсудил с крупными производителями сферы подробности работ, связанных с предстоящим сезоном закупок и возможные пути их решения. "Отметим, что в этом году ожидается обильный урожай винограда. Понятно, что правительство желает, чтобы урожай не оставался у фермеров, а для бизнеса была бы прибыльная деятельность. В этом вопросе нужно найти сбалансированные решения, основанные на взаимных уступках. Мы недавно внесли изменения в Программе субсидирования процентных ставок по кредитам, предоставляемым сфере агропереработки для закупок сельскохозяйственного сырья. Как вам известно, в результате государственного субсидирования кредит до конца года будет доступен с годовой процентной ставкой 0%", - сообщил министр. Кроме того, было отмечено, что в текущем году будет  предоставлен также дополнительный кредит в размере суммы, необходимой для приобретения оборудования, используемого для хранения получаемого из закупленного винограда винного сырья.
Производители вина озвучили также другие вопросы, связанные с долгосрочными кредитами, процедурами экспорта и импорта, увеличения объемов продаж на внутреннем рынке. Министр поручил исполнительному директору ФВВА и своим заместителям совместно с экспертами сферы разработать анализ некоторых важных целевых рынков с учетом новых торговых процедур с этими странами.
В ходе встречи исполнительный директор ФВВА Заруи Мурадян представила коллекционные и показательные виноградники, маточные сады филлоксероустойчивых сортов и проведенные в них работы, а также выращиваемые в садах сорта винограда, подчеркнув  при этом важность сохранения генетических ресурсов существующих в Армении генетических сортов.