Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռավար կարգով վարել է Էկոնոմիկայի նախարարության 2019թ. գործունեության հաշվետվության վերաբերյալ քննարկումը:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը զեկուցել է կառավարության 2019-2023թթ. միջոցառումների ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքների, փաստացի ոլորտային արդյունքների, ռազմավարությունների ընթացքի, վարչապետի հանձնարարականների կատարողականի, ինչպես նաև գերատեսչության առաջիկա անելիքների մասին:
Կառավարության 2019-2023 թթ. միջոցառումների ծրագրի շրջանակում՝ 2019թ. կատարվել է 56 միջոցառում, 2020թ. առաջին 4 ամսվա արդյունքով՝ 6 միջոցառում: 2019 թ. միջոցառումներն ուղղված են եղել գործարար միջավայրի բարելավմանը, պետություն-մասնավոր գործընկերության (ՊՄԳ) իրավական կարգավորումների սահմանմանը, միջազգային համագործակցության խորացմանը, զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների բարելավմանը, գյուղատնտեսության աջակցությանը, 2020թ. առաջին 4 ամսվա ընթացքում՝ ԵԱՏՄ շրջանակում և երրորդ երկրների հետ փոխադարձ առևտրում խոչընդոտների վերացմանը, երրորդ երկրներից ՀՀ ներմուծման և արտահանման ընթացակարգերի սահմանմանը, ՊՄԳ վերաբերյալ տվյալների շտեմարանի ստեղծմանը և այլն: Էկոնոմիկայի նախարարը նշել է, որ 2019թ. որոշ միջոցառումներ հաշվետու ժամանակահատվածում ամբողջությամբ չեն կատարվել և կիրականացվեն 2020թ. միջոցառումների ծրագրին զուգահեռ:
Գերակա ոլորտներում ներդրումային ծրագրերով մաքսատուրքից ազատման արտոնություն է տրամադրվել 57 ծրագրի՝ 175 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով, ԱԱՀ-ի հետաձգման արտոնություն՝ 15 ծրագրի՝ 58.8 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով: Զբոսաշրջության զարգացման ծրագրերի շրջանակում բարեկարգվել են Տաթևի վանք տանող ճանապարհը, «Սոճուտ» դենդրոպարկ տանող ճանապարհը, «Կումայրի պատմական թաղամասի» 6 փողոցները, «Քարերի սիմֆոնիա» բնական հուշարձան տանող ճանապարհը, իրականացվել են Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացման ճանաչողական միջոցառումներ: ԵԱՏՄ և երրորդ երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման շրջանակում ստորագրվել են մի շարք համաձայնագրեր: Սկսնակ գործարարներին աջակցության շրջանակում ծրագրեր են իրականացվել ծառայությունների և արտադրության ոլորտի 400-ից ավելի ներկայացուցիչների և 100-ից ավելի գործարարների համար: Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների շրջանակում տրամադրվել է 49.4 մլրդ դրամի աջակցություն, գործարարների համար կազմակերպվել են երկու տասնյակից ավելի վեբինարներ, որոնք հասանելի են նաև առցանց: Զեկուցվել է նաև Ներդրումների աջակցման կենտրոնում ու Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդում գտնող ծրագրերի մասին:
Նախարարը նշել է, որ համավարակով պայմանավորված իրավիճակն արտացոլելու նպատակով լրամշակման փուլում են արդյունաբերության, ՓՄՁ, զբոսաշրջության և չափագիտության ռազմավարությունները: Գյուղատնտեսության կայուն զարգացման ռազմավարության շրջանակում մեկնարկել է 23 միջոցառում, ընդունվել է գործարար միջավայրի բարելավման ռազմավարությունը: Առաջիկա անելիքների առումով իրականացվելու են գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավման, արդյունաբերության զարգացման, ՓՄՁ խթանման, գյուղատնտեսության աջակցության և արդիականացման շարունակական միջոցառումներ:
Նախարարի զեկուցումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվել է առաջնահերթ ուղղություններով տարվող աշխատանքների ընթացքով և որակով: Վարչապետի հարցադրումներին ի պատասխան, մասնավորապես, զեկուցվել է, որ
- պետություն-մասնավոր գործընկերության զարգացման նպատակով մշակվել են գործընթացի կազմակերպման ընթացակարգերը սահմանող իրավական կարգավորումներ, որոնք նախատեսվում է կիրառել թե՛ պետության, թե՛ մասնավոր հատվածի կողմից նախաձեռնությունների ներկայացման դեպքում: Վարչապետին ներկայացվել են ՊՄԳ կազմակերպման հիմնական սկզբունքները, նշվել է, որ նախագիծը կառավարությունում քննարկման փուլում է:
- Doing Business-ի բարելավման աշխատանքների շրջանակում ամփոփվել են ըստ պատասխանատու գերատեսչությունների կատարված միջոցառումները, ակնկալվում է որոշ ուղղություններով Հայաստանի դիրքերի բարելավում:
- Էկոնոմիկայի նախարարության վերլուծական կարողությունների զարգացման ուղղությամբ առաջարկներ են մշակվել՝ անհրաժեշտ գործիքակազմի ձևավորման, համապատասխան մասնագետների ներգրավման և տեղեկատվության հասանելիության օրենսդրական կարգավորումների բարելավման վերաբերյալ: Նախատեսվում է հաջորդ տարվա առաջին կիսամյակում արդեն ունենալ համապատասխան մոդել:
Վարչապետը հետաքրքրվել է գյուղատնտեսության զարգացման ռազմավարության իրականացման ընթացքով: Նախարարը զեկուցել է, որ աշխատանքները տարվում են գործող աջակցության ծրագրերի լավարկման, հարկային կարգավորումների բարելավման, հողային ռեֆորմի իրականացման, խոշոր եղջերավոր կենդանիների համարակալման ծրագրի իրականացման և պարտադիր սպանդանոցային մորթի իրականացման համակարգի գործարկման ուղղություններով:
Նշվել է, որ գյուղոլորտի պետական աջակցության շրջանակում իրականացվում է 12 ծրագիր, այդ թվում՝ գյուղոլորտին և ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորում՝ 60 մլրդ դրամ, գյուղտեխնիկայի և ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների լիզինգի պետական աջակցություն՝ ավելի քան 5 մլրդ դրամ: Ներկայացվել է նաև ինտենսիվ այգիների, կաթիլային ոռոգման համակարգերի և հակակարկտային պաշտպանիչ ցանցերի ներդրման միջոցառումների ընթացքը: Վարչապետը կարևորել է գյուղոլորտի պետական աջակցության արդյունավետ իրականացումը և հանձնարարել ձեռնարկել առավել դանդաղ տեմպով իրականացվող միջոցառումները խթանող քայլեր:
Հողային ռեֆորմի մասով նշվել է, որ նախատեսվում է այն սկսել Արմավիրի և Արարատի մարզերից: Միջոցառումներն արդեն մեկնարկել են, իրականացվում են ֆերմերային տնտեսությունների հետ համատեղ: Նախարարի խոսքով՝ համավարակային իրավիճակի որոշակի կարգավորումը կնպաստի մինչև տարեվերջ չափելի արդյունքների արձանագրմանը:
Վարչապետին զեկուցվել է, որ խոշոր եղջերավոր կենդանիների համարակալման ծրագիրն արդեն պատրաստ է և ներկայացվել է կառավարության քննարկմանը: Ծրագրում սահմանված են գործընթացի ուղղություններն ու քայլերը: Պատասխանատուների վստահեցմամբ՝ կառավարության հաստատումից հետո այն հնարավոր կլինի սկսել, նախատեսվում է զուգահեռ կազմակերպել նաև շահառուների լայն իրազեկման գործընթաց: Այս համատեքստում ներկայացվել են նաև ոչխարաբուծության, տոհմային անասնաբուծության ծրագրերի իրականացման ընթացքը, սպանդանոցների կառուցման աշխատանքները:
Գյուղոլորտի հարկային կարգավորումների բարելավման հարցի առնչությամբ նախարարը նշել է, որ դրա նպատակը հարկային ռեժիմների ներդաշնակեցման, լավարկման ճանապարհով փոքր ֆերմերային տնտեսություններին աջակցությունն է և տեղական արտադրության խթանումը: Վարչապետի հարցադրմանն ի պատասխան՝ նշվել է, որ այս տարվա հուլիսին կներկայացվի կոնկրետ առաջարկների փաթեթ:
Անդրադարձ է եղել նաև հանձնարարականների կատարողականին:
Վարչապետն ընդհանուր առմամբ դրական է գնահատել նախարարության 2019թ. գործունեությունը՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ աշխատանքներին տեմպ և արդյունավետություն հաղորդելու կարիք կա: Այս առնչությամբ կառավարության ղեկավարը տվել է համապատասխան հանձնարարականներ:

Economy Ministry submits 2019 performance report
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, another hearing on public agencies’ performance reports was held in the Office of Government.
Minister of Economy Tigran Khachatryan reported on the activities implemented in the period under review as part of the Government’s 2019-2023 Action Plan. 56 activities were completed in 2019 in addition to six activities implemented in the first four months of 2020.
The measures taken in 2019 were aimed at improving the business environment, establishing legal regulations for public-private sector partnerships, deepening international cooperation, improving tourism infrastructures, promoting agriculture, and the measures taken in the first four months aimed at removing barriers to mutual trade within the EAEU and with third countries, establishing import and export procedures in Armenia with third countries, creating a database of public-private sector partnerships, etc.
The Minister of Economy noted that some of activities were not completed in 2019 and will be implemented in 2020, in parallel with the program of activities for the current year. In priority areas benefits for exemption from customs duties under investment programs were provided to 57 programs worth 175 billion drams, VAT deferral was provided to 15 programs worth 58.8 billion drams.
As part of tourism development programs, the roads leading to Tatev Monastery and Sochut Arboretum, 6 streets in the Kumayri Historical District, and the road leading to the Natural Monument Symphony of Stones have been improved. , information measures have been taken to increase Armenia’s tourist attractiveness.
A number of agreements have been signed to strengthen cooperation between the EAEU and third countries. Several programs have been implemented for more than 400 service sector and industry representatives, including over 100 businessmen. As part of complex measures aimed at mitigating the adverse economic impact of COVID-19, assistance worth AMD 49,4billion was made available to the population, more than two dozen webinars were organized for business people, which are available online.
The Minister next referred to the programs implemented by the Investments Support Center and the State Interest Foundation of Armenia. He stressed that the strategies targeting industry, SMEs, tourism and metrology are being finalized in order to reflect the situation caused by the pandemic.
23 projects are underway in the framework of the Strategy for Sustainable Development of Agriculture, and a strategy has been adopted to improve the business environment. In the context of upcoming events, long-term measures will be taken to improve the business and investment environment, develop industry, promote SMEs, and support and modernize agriculture.
After the Minister’s report, Nikol Pashinyan asked about the process and quality of the work carried out in priority areas. The following was stated in response to the Prime Minister’s inquiry:
- Procedures have been developed to streamline the legal framework which regulates the public-private sector partnership. The Prime Minister was briefed on the key principles for building public-private partnerships. The Minister noted that a relevant draft is being discussed in the government.
- As part of the efforts aimed at improving Armenia’s Doing Business standing, the results of individual government departments’ activities were summed up, owing to which Armenia’s position is expected to improve in a number of spheres.
- concerning the development of the analytical potential of the Ministry of Economy, proposals were developed on the formation of necessary tools, involvement of qualified specialists and the improvement of legislative regulations for information availability. It is planned to have an appropriate model in the first half of 2021.
The Prime Minister next asked about the implementation of the agriculture development strategy. The Minister said work is being done to improve support programs and tax regulations, to implement a land reform, implement a cattle numbering program and launch a system of mandatory slaughterhouses.
As part of support action, 12 programs are being implemented, including subsidizing interest rates on loans for agriculture and agro-processing (60 billion drams), state support for leasing of agricultural machinery and food processing equipment (more than 5 billion drams). The process of introducing intensive orchards, drip irrigation systems and anti-hail networks was also presented.
The Prime Minister emphasized the importance of effective implementation of state support programs for agriculture and instructed to take measures to accelerate the pace of the ongoing activities.
The land reform is expected to start in Armavir and Ararat marzes. Steps are being taken jointly with farms. Measurable results may be achieved after the epidemiological situation has been eased by the end of the year.
The Prime Minister was told that the cattle numbering program is ready and will soon be submitted to the government for discussion. Once approved by the government, it will be launched along with an awareness raising campaign. In this context, the Minister reported progress in sheep, pedigree cattle breeding and slaughterhouse construction programs. Coming to tax regulations applicable in agriculture, he noted that the goal is to support small farms by harmonizing and improving tax regimes and stimulating local production. In response to the Prime Minister’s question, he noted that a package of specific proposals would be submitted in July this year.
The Prime Minister approved the performance of the Ministry of Economy as a whole. At the same time, he emphasized the need to speed up the pace and increase the efficiency of the ongoing efforts and gave relevant instructions.