Մարտի 4-ին Երևանում պաշտոնապես մեկնարկել է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող աջակցության ամենախոշոր՝ «ԵՄ կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնությունը Հայաստանում» (EU-GAIA) ծրագիրը: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից, համաֆինանսավորվում և իրականացվում՝ Ավստրիայի զարգացման գործակալության և մասամբ` Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ծրագրի գործընկերն է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Ծրագրի մեկնարկի պաշտոնական միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, ով, մասնավորապես, նշել է. «Այս ծրագիրը համապատասխանում է գյուղատնտեսության ոլորտում ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված ռազմավարությանը, որն ունի ընդհանուր տեսլական` մշակել գիտահեն, բարձր արդյունավետությամբ աշխատող մրցունակ գյուղատնտեսություն, որը կբերի հավելյալ արժեք և նորարարություն, կընդլայնի Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության մրցունակությունը և կխթանի տնտեսական աճը»:
Փոխնախարարի խոսքով` գյուղատնտեսությունը պետք է դիտվի ոչ թե որպես զբաղմունք ֆերմերների համար, այլ որպես եկամտաբեր բիզնես: «Պետք է բոլոր ջանքերը ներդնենք, որպեսզի ստեղծենք կայուն միջավայր նոր գյուղատնտեսական բիզնեսների բարգավաճման համար, որպեսզի վերջիններս դառնան նաև այն քարշակ ուժը, որը բիզնեսը կտանի այս ուղղությամբ», - ընդգծել է նա:
Արման Խոջոյանը հավելել է, որ մեկնարկող ծրագրի բաղադրիչներից է օրգանական գյուղատնտեսության զարգացումը, որը չունի մարզային սահմանափակում:
«Մենք ուրախ ենք օժանդակել Հայաստանում կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնության ծրագրին: Այն հաստատում է Եվրոպական միության՝ ավելի քան հինգ տարվա նվիրվածությունը՝ օժանդակելու Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտին: Դրա ապավենն են նախկին ENPARD (Եվրոպական հարևանության գյուղատնտեսության և գյուղի զարգացման ծրագիր) և ՕԳԱՆ (Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն) ծրագրերը, որտեղ մենք նույնպես շատ հաջող համագործակցություն ենք ունեցել Ավստրիական զարգացման գործակալության հետ: EU-GAIA ծրագիրը համահունչ է մեր ընդհանուր նպատակին՝ նպաստել Հայաստանի հյուսիսային մարզերի համընդհանուր և համաչափ ներառական զարգացմանը կանաչ գյուղատնտեսության խթանման և տեղական արտադրանքի հավելյալ արժեքի ավելացման միջոցով», - նշել է ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
«Ավստրիան հաջողված պատմություն է ունեցել Հայաստանում օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման հարցում: Նախկին ՕԳԱՆ ծրագրի միջոցով ավելի քան 45 ֆերմերներ և արտադրողներ կարողացան ավելացնել եկամուտները արտադրական հզորությունների բարելավման և շուկաների հասանելիության շնորհիվ: Այժմ մենք շարունակում ենք Եվրոպական միության մեծ օգնությամբ աջակցել հայ ֆերմերներին կանաչ և օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման ոլորտում: Մենք ձգտում ենք ապահովել բնական ռեսուրսների օպտիմալ օգտագործումը՝ միաժամանակ պահպանելով շրջակա միջավայրը և կենսաբազմազանությունը: Մենք նաև խիստ ուշադրություն ենք դարձնում գյուղատնտեսության մեջ ներառական մոտեցման ապահովմանը, ինչը նշանակում է, որ հատուկ ուշադրություն կդարձվի խոցելի խմբերին, այդ թվում նաև կանանց», - նշել է ՕԳԱՆ ծրագրի թիմի ղեկավար Դավիդ Մուքենհուբերը:
«ԵՄ կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնությունը Հայաստանում» (EU-GAIA) ծրագրի նպատակն է աջակցել կայուն, ներառական, նորարարական և շուկայահեն ագրոբիզնեսի զարգացմանը, մասնավորապես Հայաստանի հյուսիսային մարզերում՝ Լոռիում, Տավուշում և Շիրակում: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 11,7 միլիոն եվրո: Ծրագրի ուշադրության կենտրոնում կլինի համապատասխան պետական կառույցներին տեխնիկական աջակցությունը և շահագրգիռ կողմերի կարողությունների զարգացումը` կանաչ, ներառական և իրավահեն գյուղատնտեսության զարգացում ապահովելու համար: Ծրագրի խոշոր բաղկացուցիչ մասերից է անմիջականորեն արտադրողներին և վերամշակողներին դրամաշնորհների տեսքով տեխնիկական աջակցության տրամադրումը: Ծրագրի շրջանակում կստեղծվեն ցուցադրական տարածքներ՝ ժամանակակից ենթակառուցվածքներից և կանաչ տեխնոլոգիաներից օգտվելու նպատակով: Տրամադրված սարքավորումների և ծառայությունների շնորհիվ ընտրված գյուղատնտեսական արտադրողներն ու ագրոբիզնեսները կլինեն ավելի մրցունակ տեղական և միջազգային շուկաներում:

Стартовала программа «Инициатива ЕС по зеленому сельскому хозяйству Армении» (EU-GAIA)
В Ереване 4-го марта официально стартовала финансируемая Евросоюзом самая крупная программа по содействию сельскохозяйственной сфере - «Инициатива ЕС по зеленому сельскому хозяйству Армении» (EU – GAIA). Программа со-финансируется и осуществляется Австрийским агентством развития и частично - Программой развития ООН. Партнером программы со стороны Правительства Армении выступает Министерство экономики РА.
На официальной церемонии старта программы с приветственной речью выступил заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян, который, в частности, отметил: «Эта программа созвучна утвержденной правительством РА стратегии развития сельского хозяйства, которая имеет общее видение: разработать высокоэффективное, конкурентоспособное сельское хозяйство, которое создаст добавленную стоимость и внесет инновации, расширит конкурентоспособность экономики и стимулирует экономический рост в Республике Армения».
По словам замминистра, сельское хозяйство должно рассматриваться фермерами не просто как занятие, а как прибыльный бизнес. «Мы должны приложить все усилия для создания устойчивой среды для процветания новых сельскохозяйственных бизнесов, чтобы они могли стать локомотивом для продвижения бизнеса в этом направлении», - подчеркнул он.
Арман Ходжоян также добавил, что одним из компонентов программы является развитие органического сельского хозяйства, который не имеет областных ограничений.
«Мы рады содействовать Программе «Инициатива ЕС по зеленому сельскому хозяйству Армении». Это подтверждает приверженность Европейского Союза оказывать содействие сельскохозяйственному сектору Армении на протяжении более пяти лет. Примером тому являются реализованные ранее Программа Европейского соседства по сельскому хозяйству и развитию сельских районов (ENPARD) и Инициатива по поддержке органического сельского хозяйства (OGAN), в рамках которых также мы очень успешно сотрудничали с Австрийским агентством развития. Программа EU-GAIA созвучна нашей общей цели - содействовать инклюзивному и пропорциональному развитию северных марзов Армении посредством стимулирования зеленого сельского хозяйства и увеличения добавленной стоимости местной продукции», - отметила глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
«Австрия имеет успешный опыт в сфере развития органического сельского хозяйства в Армении. Благодаря предыдущей программе OGAN, более 45 фермеров и производителей смогли увеличить свои доходы за счет улучшения производственных мощностей и получения доступа на рынки. Сейчас, при широкой поддержке Евросоюза, мы продолжаем оказывать содействие армянским фермерам в сфере развития зеленого и органического сельского хозяйства. Мы стремимся обеспечить оптимальное использование природных ресурсов, одновременно сохраняя окружающую среду и биоразнообразие. Мы также уделяем пристальное внимание обеспечению инклюзивного подхода в сельском хозяйстве, а это означает, что особое внимание будет уделено уязвимым группам, в том числе - женщинам», - отметил руководитель проектной группы OGAN Давид Мукенхубер.
Целью программы «Инициатива ЕС по зеленому сельскому хозяйству Армении» (EU-GAIA) является содействие развитию устойчивого, инклюзивного, инновационного и рыночного агробизнеса, в частности, в северных областях Армении - Лори, Тавуше и Шираке. Общий бюджет программы составляет 11,7 млн. евро. Основное внимание в программе будет уделено технической поддержке соответствующих государственных учреждений и развитию возможностей заинтересованных сторон по обеспечению развития зеленого и инклюзивного сельского хозяйства. Одним из основных компонентов программы является оказание технической помощи посредством предоставления грантов непосредственно производителям и переработчикам. В рамках программы будут созданы демонстрационные зоны для использования современных инфраструктур и зеленых технологий. Благодаря предоставляемому оборудованию и услугам, выбранные для участия в программе сельхозпроизводители станут более конкурентоспособными на местном и международном рынках.