ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) Երևանի գրասենյակի ղեկավար Դիմիտրի Գվինդաձեին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ընթացիկ տարվա աշնանը Հայաստան-Եվրամիություն ներդրումային համաժողովի կազմակերպմանն ուղղված մի շարք հարցեր։
Դիմիտրի Գվինդաձեն պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակություն ցուցաբերել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետաքրքրությունների շրջանակներում գտնվող արտադրության, տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաների, ծառայությունների մատուցման, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության ոլորտների մասով, տրամադրել ծրագրային և ոլորտային գաղափարներ։
Նա տեղեկացրել է, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը բարձր մակարդակով կապահովի իր մասնակցությունը Հայաստան-Եվրամիություն ներդրումային համաժողովին։
Կողմերը կարևորել են ներդրումային համաժողովի նախապատրաստման ընթացքում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության միջև հետագա և պարբերական հանդիպում-քննարկումների կազմակերպման անհրաժեշտությունը։

Европейский банк реконструкции и развития примет участие в инвестиционном форуме Армения-ЕС
Заместитель министра экономики Армении Варос Симонян принял руководителя ереванского офиса Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР/EBRD) Дмитрия Гвиндадзе.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся организации инвестиционного форума Армения-ЕС, намеченного на осень текущего года.
Дмитрий Гвиндадзе выразил готовность оказать содействие в сферах,  находящихся в рамках интересов Европейского банка реконструкции и развития, в частности, в области производства, информационных и коммуникационных технологий, услуг, сельского хозяйства и туризма, а также предложить программные и отраслевые идеи.
Дмитрий Гвиндадзе также сообщил, что Европейский банк реконструкции и развития обеспечит высокий уровень своего участия в инвестиционном форуме Армения-ЕС.
В процессе  проведения подготовительных работ инвестиционного форума, стороны подчеркнули важность организации дальнейших регулярных встреч и совместных обсуждений.