ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկուն և Հայաստանում Չեխիայի դեսպանության առաջին քարտուղար Յան Պլեշինգերին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-չեխական համագործակցության հեռանկարները։ Մասնավորապես զրույցի առանցքում հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկայում կայանալիք հերթական նիստի նախապատրաստմանը վերաբերող հարցերն էին։
Վարոս Սիմոնյանը, ով հանդիսանում է նաև հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմի նախագահը, ողջունելով հյուրերին՝ համոզմունք է հայտնել, որ հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը նոր հեռանկարներ կբացի փոխշահավետ համագործակցությունը խորացնելու համար։ Էկոնոմիկայի փոխնախարարը նաև գոհունակություն է հայտնել Չեխիայի կողմից Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացնելու առիթով։
Շնորհակալություն հայտնելով Վարոս Սիմոնյանին հանդիպման համար, դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկին առաջարկել է հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստն անցկացնել մարտին՝ նշելով, որ այդ ժամանակահատվածում նախատեսվում է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռադեկ Վոնդրաչեկի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան։ Նա հավելել է, որ պատվիրակության կազմում կընդգրկվեն գործարարներ, ինչը թույլ կտա կազմակերպել նաև B2B ձևաչափով հայ և չեխ գործարարների հանդիպումները։ Չեխիայի դեսպանը նաև տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովի չեխական կողմի համանախագահը Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ Մարտինա Տաուբերովան է։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են մեկնարկել հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի նախապատրաստական աշխատանքները։

Заместитель министра экономики Республики Армения Варос Симонян принял Чрезвычайного и полномочного посла Чешской Республики в Республике Армения Бедржиха Копецкого и первого секретаря Посольства Чехии в Армении Яна Плешингера.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы армяно-чешского экономического сотрудничества. В частности, основной темой беседы были вопросы подготовки очередного заседания армяно-чешской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Варос Симонян, который является сопредседателем с армянской стороны армяно-чешской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, приветствовал гостей и выразил уверенность в том, что очередное заседание межправительственной комиссии откроет новые перспективы для углубления взаимовыгодного сотрудничества. Заместитель министра экономики также выразил удовлетворение в связи с ратификацией Чешской Республикой Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС.
Выразив Варосу Симоняну благодарность за прием, посол Чехии Бедржих Копецки предложил провести очередное заседание армяно-чешской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в марте текущего года, отметив, что в этот период времени запланирован визит в Армению делегации Парламента Чехии во главе со спикером Палаты депутатов Радеком Вондрачеком. Бедржих Копецки добавил, что в состав чешской делегации войдут также предприниматели, и можно будет организовать встречи армянских и чешских бизнесменов в формате B2B. Посол Чехии сообщил также, что сопредседателем межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству с чешской стороны является заместитель министра промышленности и торговли Чешской Республики Мартина Тауберова.
В конце встречи стороны договорились начать работу по подготовке к очередному заседанию армяно-чешской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.