Կառավարությունում քննարկվել է Գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման 2020-2030 թվականների ռազմավարության նախագիծը
16 Դեկտեմբերի, 2019
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման 2020-2030 թվականների ռազմավարության նախագիծը:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և փոխնախարար Արտակ Քամալյանը մանրամասն ներկայացրել են ռազմավարության նպատակներն ու առաջնահերթությունները, որոնք ըստ նրանց, սահմանվել են՝ հաշվի առնելով ոլորտում առկա խնդիրները: Տիգրան Խաչատրյանն անդրադառնալով ռազմավարության բովանդակությանը՝ զեկուցել է, որ այն հիմնված է կայուն զարգացող, նորարարական լուծումներ ընդունող, բարձր ավելացված արժեք ստեղծող, առավելապես արտահանող, բնական պաշարները խնայողաբար օգտագործող, բարեկեցություն երաշխավորող գյուղատնտեսություն ունենալու վրա:
Նախարարն անդրադարձել է ոլորտում առկա խնդիրներին, որոնց շրջանակում նշել է գյուղատնտեսության ցածր արդյունավետությունը, սննդամթերքի անվտանգության անբավարարությունը, ներքին շուկայում կենտրոնացվածությունը, ինստիտուցիոնալ ցածր կարողությունների առկայությունը, ինովացիաների կիրառության սահմանափակությունը:
Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ ռազմավարության նախագիծը մշակվել է հաշվի առնելով նշված խնդիրները: Այդ առումով, նշվել է, որ ոլորտի զարգացման համար ընտրվել են հետևյալ սկզբունքները՝ ագրեգացում, առևտրայնացում, երիտասարդության ներառում, դիվերսիֆիկացում և ռիսկերի կառավարում, կլիմայական հարմարվողականություն, տեխնոլոգիական արդիականացում:
Էկոնոմիկայի նախարարը ռազմավարության առաջնահերթությունների թվում նշել է օգտագործվող հողատարածքների ավելացումը, ոռոգման համակարգի բարելավումը, ֆինանսների հասանելիության բարձրացումը, սերմերի և տնկանյութերի որակի բարելավումը, ժամանակակից անասնաբուծության խթանումը, սննդամթերքի անվտանգության ապահովումը, արտահանմանը միտված տեղական շուկայի ձևավորումը, գյուղատնտեսական ներդրումների ներգրավման գործիքների մշակումը, կոոպերացիաների և համախմբման խթանումը, գյուղատնտեսական մանրածախ և մեծածախ շուկաների զարգացումը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել առաջնահերթություններով նախատեսվող միջոցառումներին, դրանց հնարավորություններին, հնարավոր խնդիրներին, ոլորտի զարգացման մասին օրենքի մշակման ընթացքին, հողային ռեֆորմի իրականացմանը և այլ հարցերի:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է գյուղատնտեսության զարգացման ուղղությամբ համալիր միջոցառումների իրականացման կարևորությունը՝ վերջնարդյունքում ընդունվելիք ռազմավարությանը համապատասխան: Գործադիրի ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է փաստաթղթում առկա խնդիրների լուծման նպատակով շարունակել ռազմավարության նախագծի շուրջ քննարկումները շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ և դրանց արդյունքներով նախագիծը դնել շրջանառության մեջ:

В правительстве обсужден проект Стратегии развития сферы сельского хозяйства на 2020–2030 годы
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого был обсужден проект Стратегии развития сферы сельского хозяйства на 2020–2030 годы.
Министр экономики Тигран Хачатрян и заместитель министра Артак Камалян подробно представили цели и приоритеты стратегии, которые, по их словам, разработаны с учетом существующих в сфере проблем. Коснувшись содержания стратегии, Тигран Хачатрян доложил, что она нацелена на то, чтобы иметь устойчиво развивающееся, основанное на инновационных решениях, создающее высокую добавленную стоимость, экспортно ориентированное, бережно использующее природные ресурсы, гарантирующее процветание сельское хозяйство.
Министр коснулся существующих в сфере проблем, в числе которых выделил низкую эффективность сельского хозяйства, неудовлетворительный уровень продовольственной безопасности, концентрацию на внутренний рынок, наличие низкого институционального потенциала, ограниченность использования инноваций.
По словам Тиграна Хачатряна, проект стратегии разработан с учетом указанных проблем. В этой связи было отмечено, что для развития сферы выбраны следующие принципы: агрегация, коммерциализация, вовлечение молодежи, диверсификация и управление рисками, климатическая адаптация, технологическая модернизация.
Министр экономики в числе приоритетов стратегии отметил увеличение используемых земель, улучшение ирригационной системы, повышение финансовой доступности, улучшение качества семян и посадочного материала, стимуляцию современного скотоводства, обеспечение продовольственной безопасности, формирование ориентированного на экспорт местного рынка, разработку механизмов привлечения сельскохозяйственных инвестиций, стимуляцию кооперативов, развитие сельскохозяйственных розничных и оптовых рынков.
Затем состоялся заинтересованный обмен мнениями, в ходе которого были затронуты запланированные в рамках реализации приоритетов мероприятия, их возможности, возможные проблемы, процесс разработки закона о развитии сферы, реализация земельной реформы и другие вопросы.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность реализации комплексных мер по развитию сельского хозяйства в соответствии со стратегией, которая в итоге будет принята. Глава исполнительной власти поручил ответственным лицам продолжить обсуждение решения поднятых в проекте стратегии проблем с заинтересованными ведомствами и по результатам обсуждения внести проект в обращение.