ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության կողմից պարբերաբար իրականացվում են անվճար խմբային դասընթացներ, որոնց կարող է մասնակցել յուրաքանչյուր շահագրգիռ անձ:
Դասընթացներն անցկացվում են մարզային բաժինների մասնագետների կողմից, թեմաների ընտրությունն իրականացվում է հատուկ տվյալների հավաքագրման և վերլուծության արդյունքում, ինչպես նաև գիտնականների և գյուղոլորտում գործունեություն ծավալող տնտեսվարողների առաջարկությունների հիման վրա:
Հերթական խմբային դասընթացը կազմակերպվել էր դեկտեմբերի 10-ին՝ Արարատի մարզի Արաքսավան համայնքում: Այն նվիրված էր ջերմատնային պայմաններում գյուղատնտեսական մշակաբույսերի աճեցմանը, հիվանդությունների կանխարգելմանն ու վնասատուների դեմ պայքարի առավել արդյունավետ միջոցառումների իրականացմանը:
Դասընթացի ընթացքում առանձին անդրադարձ է կատարվել ագրարային բնագավառում իրականացվող պետական օժանդակության ծրագրերին, մասնավորապես` ինտենսիվ պտղատու այգիների և հատապտղանոցների հիմնման, ոռոգման արդիական համակարգերի ներդրման և փոքր ու միջին «խելացի» անասնաշենքերի կառուցման ծրագրերին:
Գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության Արարատի բաժնի պետ Գոռ Գալստյանն իր խոսքում նշել է, որ բաժնի կողմից արդեն իսկ իրականացվել է 18 խմբային դասընթաց, դրանց մասնակցել են 270-ից ավել տնտեսվարողներ:
Նա նաև հավելել է, որ մարզի համայնքներում առավել մեծ հետաքրքրություն կա հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման և «խելացի» անասնաշենքերի ծրագրերի նկատմամբ:
«Ֆերմերները, մասնակցելով դասընթացին, ծանոթանում են գյուղատնտեսության ոլորտին վերաբերող նորություններին: Նույն գործունեությամբ զբաղվող շահառուներին դասընթաց է մատուցվում խնդրո առարկա ոլորտում կիրառելի լուծումների վերաբերյալ: Դասընթացի ժամանակ ներկայացվում է նաև այլ ֆերմերների կողմից կիրառված փորձը», - իր հերթին նշել է Գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության մասնագետ Ծովինար Զաքարյանը:
Ընդհանուր առմամբ, նրա խոսքով, սկսած 2019 թվականի հուլիսից, վարչության կողմից իրականացվել է 120 խմբային դասընթաց, որոնց մասնակցել են շուրջ 1500 տնտեսվարողներ:

Министерство экономики РА организует в марзах республики групповые тренинги
Департамент сельскохозяйственного консультирования, инноваций и мониторинга Министерства экономики Республики Армения регулярно проводит бесплатные групповые тренинги, в которых могут принять участие все заинтересованные лица.
Тренинги проводят специалисты отделов управления марзов (областей), выбор тем осуществляется путем сбора и анализа определенных данных, а также на основе предложений ученых и хозяйствующих субъектов, задействованных в аграрном секторе.
Очередной групповой тренинг был организован 10-го декабря в общине Араксаван Араратского марза. Он был посвящен выращиванию сельскохозяйственных культур в тепличных условиях, профилактике заболеваний и повышению эффективности мероприятий по борьбе с вредителями.
В ходе тренинга особое внимание было уделено программам государственной поддержки, реализуемым в сфере сельского хозяйства, в частности, созданию интенсивных садов, внедрению современных ирригационных систем и строительству мелких и средних «умных» ферм.
Начальник Араратского отдела департамента сельскохозяйственного консультирования, инноваций и мониторинга Гор Галстян отметил, что Араратский отдел уже провел 18 групповых тренингов с участием более 270-ти хозяйствующих субъектов.
Он также добавил, что представители общин Араратского марза наибольший интерес проявляют, в частности, к программе субсидирования процентных ставок по сельскохозяйственным кредитам, а также к программе создания «умных» ферм.
«Принимая участие в тренингах, фермеры знакомятся с новостями и инновациями в аграрной сфере. Во время тренингов организаторы делятся также опытом других фермеров», - отметила специалист Департамента сельскохозяйственного консультирования, инноваций и мониторинга Цовинар Закарян.
В целом, по ее словам, с июля 2019 года управление организовало 120 групповых тренингов, в которых приняло участие около 1500 хозяйствующих субъектов.