ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այցելել է Երևանի շոկոլադի գործարան՝ ծանոթանալու ընկերության ծրագրերին և արտադրական գործընթացին։
Հիմնադիր Սոս Սահակյանը նախարարի հետ զրույցում նշել է, որ ընկերության երկու ապրանքանիշերը դիրքավորվում են բարձրորակ բրենդային շոկոլադի արտադրման և իրացման ոլորտում: Նա ներկայացրել է գործարանի 2019 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների տնտեսական գործունեության արդյունքները․ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ իրացման ծավալներն ավելացել են 37%-ով, արտահանումը՝ 141%-ով։
Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով՝ տարին կամփոփվի շուրջ 2,4 մլրդ դրամի արտադրանքով, որից արտահանումը կկազմի շուրջ 40%-ը։ «Պատրաստված է Հայաստանում» մակնշմամբ շոկոլադն արտահանվում է ԵԱՏՄ, Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Իսրայելի, Էստոնիայի, Չինաստանի և այլ երկրների շուկաներ։
Նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ծանոթացել է շոկոլադի արտադրության շղթայի փուլերին, իտալական և բելգիական արտադրության նոր սարքավորումներին, ինչպես նաև ընկերության ընդլայնման նպատակով իրականցվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում նոր մասնաշենքի շինարարական աշխատանքներին, որը, հիմանդրի խոսքով, մեկ ամսվա ընթացքում ամբողջությամբ կշահագործվի։ Նշվել է, որ ընթացիկ տարում ստեղծվել է լրացուցիչ 69 նոր աշխատատեղ, իսկ 2020 թվականին առկա 240 աշխատակազմը նախատեսվում է համալրել ևս 50 նոր հիմնական աշխատատեղով:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ընկերության ղեկավարության հետ քննարկել է մի շարք հարցեր, որոնք առնչվում են արտադրանքի առաջմղման միջոցառումներին արտաքին շուկաներում, ընկերության արտադրական հզորությունների ավելացմանը, մասնագիտական կարողությունների ընդլայնմանը, ինչպես նաև երկարաժամկետ ծրագրերին։

Министр экономики Республики Армения Тигран Хачатрян посетил Ереванскую шоколадную фабрику с целью ознакомления с производственным процессом и программами компании.
Основатель фабрики Сос Саакян в беседе с министром отметил, что два вида продукции компании позиционируются в сфере производства и реализации высококачественного брендового шоколада. Он представил результаты экономической деятельности завода за январь-ноябрь 2019 года. По сравнению с тем же периодом прошлого года, объемы реализации увеличились на 37%, экспорта - на 141%.
По словам представителей компании, год будет завершен производством продукции на сумму около 2,4 млрд драмов, из них доля экспорта составит порядка 40%. Шоколад с маркировкой "Сделано в Армении" экспортируется на рынки ЕАЭС, Украины, Франции, США, Израиля, Эстонии, Китая и других стран.
Тигран Хачатрян ознакомился с циклами производственной цепочки шоколада, новым оборудованием итальянского и бельгийского производства, а также строительными работами нового корпуса в рамках инвестиционной программы, осуществляемой с целью расширения компании. Было отмечено, что в текущем году создано 69 дополнительных рабочих мест, а в 2020 году штат компании, который составляет 240 сотрудников, пополнится 50 новыми рабочими местами.
Министр экономики Тигран Хачатрян обсудил с руководством компании ряд вопросов, касающихся мероприятий по продвижению продукции на внешних рынках, увеличения производственных мощностей компании, расширения профессиональных возможностей, а также долгосрочных программ.
Также были затронуты вопросы урегулирования некоторых проблем, связанных с производственным процессом компании.