Դեկտեմբերի 5-ին Համաշխարհային բանկի խումբը` Միացյալ Թագավորության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» աջակցությամբ, Հայաստանում մեկնարկել է նոր խորհրդատվական ծրագիր, որը կօգնի ՀՀ կառավարությանը իրականացնելու բարեփոխումներ, ներգրավել օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ (ՕՈՒՆ) և զարգացնել կանանց ձեռներեցությունը՝ երկրում գործարարության աճը և աշխատատեղերի ստեղծումը խթանելու նպատակով:
Ծրագրի մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն իր ողջույնի խոսքում ասել է. «Ես շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանում խորհրդատվական ծրագրի մեկնարկի առիթով։ Մենք բարձր ենք գնահատում մեր միջազգային գործընկերների աջակցությունն այնպիսի կարևորագույն ոլորտներում, ինչպիսիք են գործարար միջավայրի բարելավումը, ներդրումների խթանումը, որտեղ խորհրդատվական ջանքերը կօգնեն մեզ ձևավորել ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգը։ Մենք հույս ունենք, որ այս ծրագրի իրականացմամբ ոչ միայն կարողանալու ենք քաղաքականություններ զարգացնել, այլև բարելավելու ենք հաղորդակցությունը մասնավոր հատվածի հետ, որպեսզի իրականացվող քաղաքականությունը լինի առավել հասկանալի և սպասելի, ու եթե մասնավորն ունի տեսակետներ տնտեսական հարցերում, ապա մենք նաև այս հնարավորությունը պետք է օգտագործենք և դարձնենք մեր հաղորդակցությունն երկկողմանի ավելի արդյունավետ և շահավետ։ Կանանց ձեռնարկատիրական կարողությունների հզորացման առումով մենք գիտենք, որ կանայք մեր հասարակության շատ արժեքավոր կարողություններ են ներկայացնում, և կարևոր է, որպեսզի նրանք լինեն ավելի ներգրավված, պատրաստ՝ վաղվա տնտեսական մարտահրավերներին արձագանքելու, իրենց տնտեսական կարողություններն օգտագործելու և այդ տրամադրությամբ ազդելու ողջ հասարակական գործունեության վրա։ Մենք շարունակելու ենք բարեփոխումների գործընթացը՝ նոր հնարավորություններ ստեղծելու Հայաստանում մասնավոր հատվածի զարգացման համար»։
2008 թվականից ի վեր ՕՈՒՆ-ների ներգրավումը Հայաստանում դարձել է մարտահրավեր` համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի և երկրի հիմնական առևտրային գործընկեր հանդիսացող Ռուստատանի տնտեսական ճգնաժամի, ինչպես նաև օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ խնդիրների պատճառով:
Հայաստանը դիմակայում է նաև ձեռնարկատիրության ոլորտում կանանց ու տղամարդկանց միջև անհավասարութանը, որը հանգեցնում է ավելի ցածր տնտեսական արդյունքի՝ համարժեք համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 14 տոկոսին:
«Տնտեսական աճը և կանանց տնտեսական հզորացումը Հայաստանում» երկամյա ծրագիրը կիրականացվի Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից (ՄՖԿ): Ծրագիրը կաշխատի երկու ուղղություններով. այն խորհրդատվություն կտրամադրի կառավարությանը ՕՈՒՆ-ների ներգրավման ոլորտում` ներդրումների նպատակային խրախուսման ու ներդրողների վստահության բարձրացման գործիքակազմի միջոցով: Ծրագիրը կօգնի նաև բարելավել կին ձեռնարկատերերի տնտեսական արդյունքները` բարելավելով նրանց գործարար կարողությունները և գործարար ցանցերի հասանելիությունը:
Հայաստանում Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար, դեսպան Դեյվիդ Մորանն ասել է․ «Միացյալ Թագավորությունն ուրախ է աջակցելու այս ծրագրին բրիտանական կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» միջոցով։ Այն կօգնի Հայաստանի կառավարությանը բարելավել բիզնեսի համար բարենպաստ միջավայրը և խրախուսել ներդրումները՝ տնտեսական աճը խթանելու նպատակով։ Հատկապես կարևոր է շեշտադրումը կանանց տնտեսական հզորացման վրա. նպատակ, որն ընկած է բրիտանական կառավարության՝ զարգացման մոտեցման հիմքում»:
ՄՖԿ-ի խորհրդատվությունը կնպաստի բարձր ներուժ ունեցող ոլորտների աճին, այդ թվում` ՕՈՒՆ-ների նպատակային խթանման համար խոստումնալից ոլորտների բացահայտման միջոցով: Ծրագիրը կօգնի բարելավել համապատասխան իրավակարգավորումները: Այն նաև կօգնի ՀՀ կառավարությանը բացահայտել ընտրված ապրանքների արտահանման ներուժը: Գործարար միջավայրի բարեփոխումներից կին ձեռնարկատերերի օգտվելու հնարավորությունն ապահովելու նպատակով` ծրագիրը կօգնի վերլուծել գործարարությամբ զբաղվող կանանց հիմնական խոչընդոտները և զարգացնել կին ձեռնարկատերերի կարողությունները:
«Մասնավոր հատվածի ավելի բարձր արտադրողականությունը խթանում է տնտեսական աճը և աշխատատեղերի ստեղծումը: Ներդրումային միջավայրի բարեփոխումներն առանցքային են մասնավոր հատվածի զարգացման և կին ձեռնարկատերերի հզորացման համար»,- ասել է ՄՖԿ-ի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ղեկավար Յան Վան Բիլսենը, «Մենք կաշխատենք Հայաստանի կառավարության հետ օգնելու բարելավել երկրում գործարար միջավայրը, որը հանդիսանում է ավելի մրցունակ ներդրումային միջավայր ունենալու գործում Հայաստանի կառավարությանն աջակցության Համաշխարհային բանկի խմբի ավելի ընդարձակ ջանքի մի մասը»:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը ևս ողջունել է ծրագրի մեկնարկը՝ համարելով դրա բոլոր բաղադրիչները խիստ կարևոր առաջանցիկ աճի տեսանկյունից։ Նա վիճակագրական տվյալներ է հիշատակել՝ ներկայացնելով կանանց և տղամարդկանց միջև, հատկապես տնտեսական ոլորտում, անհավասարությունը նվազեցնելու անհրաժեշտությունը։
Հայաստանը ՄՖԿ անդամ և բաժնետեր դառնալուց ի վեր, ՄՖԿ-ն շուրջ 700 միլիոն ԱՄՆ դոլարի մասնակցություն է ունեցել էներգետիկայի, ֆինանսական հատվածի, գույքային և արդյունաբերության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերում:

Группа ВБ окажет поддержку Армении для привлечения инвестиций и развития женского предпринимательства
06 Декабрь, 2019
5-го декабря  в Армении стартовала новуая консультативная программа Группы Всемирного банка, при содействии «Фонда хорошего управления» Объединенного королевства. Программа нацелена на поддержку Правительства Армении при реализации реформ, привлечении прямых иностранных инвестиций (ПИИ) и развитии женского предпринимательства с целью стимулирования роста бизнеса и создания рабочих мест в стране.
Официальная церемония открытия программы состоялась в Министерстве экономики Республики Армения.
Министр экономики РА Тигран Хачатрян в своей  приветственной речи отметил: «Я поздравляю всех нас с началом  консультативной программы в Армении.  Мы высоко ценим поддержку наших международных партнеров в таких важнейших сферах, как улучшение бизнес-среды и стимулирование инвестиций. Консультативные усилия помогут нам сформировать повестку реформ правительства Армении. Мы надеемся, что, осуществляя эту программу,  мы сможем не только развивать политику, но также улучшить диалог с частным  сектором с тем, чтобы проводимая нами политика была более понятной и предсказуемой. И если у частного сектора есть свое видение экономических проблем, то мы должны использовать и эту возможность, чтобы сделать нашу связь более плодотворной и обоюдно выгодной.  С точки зрения  укрепления  предпринимательских возможностей женщин, мы знаем, что женщины в нашем обществе представляют ценный капитал, и очень важно, чтобы они были более широко вовлечены в экономическую жизнь страны и были готовы реагировать на завтрашние экономические вызовы, использовать свои экономические возможности и, исходя из этой логики, повлиять на всю деятельность общества. Мы будем продолжать процесс реформ с целью создания новых возможностей для развития частного сектора  в Армении».
Начиная с 2008 года, привлечение ПИИ стало в Армении вызовом вследствие мирового экономического кризиса и экономического кризиса в России - основного стратегического партнера нашей страны, а также из-за законодательных и институциональных проблем.
Армения также преодолевает неравенство в сфере предпринимательства между мужчинами и женщинами, которое приводит к более низкому экономическому показателю, равному 14% ВВП.
Двухгодичная программа «Экономический рост и расширение экономических возможностей  женщин в Армении» будет реализована членом группы Всемирного банка – Международной финансовой корпорацией (IFC). Программа будет работать по двум направлениям: предоставление консультаций правительству в сфере привлечения ПИИ посредством целевого стимулирования инвестиций и инструментария повышения доверия инвесторов. Программа будет способствовать также повышению экономических результатов женщин-предпринимателей посредством улучшения их бизнес-возможностей и расширения доступности бизнес-сетей.
Временный поверенный в делах Объединенного Королевства в Армении, посол Дейвид Моран отметил: «Объединенное Королевство с радостью будет содействовать данной программе при поддержке «Фонда хорошего управления» Правительства Британии. Программа поможет Правительству Армении улучшить бизнес-среду и поощрять инвестиции для стимулирования экономического роста».
Консультации IFC будут способствовать росту сфер, имеющих большой потенциал, в том числе посредством выявления сфер, перспективных для целевого стимулирования ПИИ.  Программа будет содействовать улучшению соответствующего правового регулирования. Кроме того, она поможет правительству Армении выявить экспортный потенциал выбранных товаров. С целью предоставления женщинам-предпринимателям возможности воспользоваться реформами бизнес-среды, программа окажет поддержку в вопросе анализа основных препятствий на пути женщин, занимающихся предпринимательством и в развитии их навыков.
«Более высокая производительность частного сектора стимулирует экономический рост и создание рабочих мест. Реформы инвестиционной среды являются ключевыми для развития частного сектора и укрепления женского предпринимательства, - отметил в своей речи региональный директор IFC по Южному Кавказу Ян Ван Билсен и добавил: «Мы будем работать с правительством Армении для содействия улучшению делового климата в стране. Это является частью более глобальных усилий группы Всемирного банка по поддержке правительства Армении в создании конкурентной инвестиционной среды».
Председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам НС РА Бабкен Тунян также приветствовал старт программы, посчитав все его компоненты чрезвычайно важными с точки зрения  прогрессирующего роста. Приведя статистические данные, он подчеркнул необходимость сокращения неравенства между мужчинами и женщинами, в частности, в сфере экономики.
Со времени членства Армении в IFC и ее акционерства, Корпорация инвестировала около 700 млн. долларов в программы, реализуемые в сферах энергетики, финансов, сельского хозяйства и промышленности страны.