Հայաստանն առաջին անգամ մասնակցել է Լոնդոնում կայացած «Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ» ցուցահանդեսին
Հայաստանի պատվիրակությունն առաջին անգամ մասնակցել է նոյեմբերի 27-ից 28-ը Լոնդոնում կայացած «Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ» ցուցահանդեսին:
Միջոցառումը մեկ հարկի տակ համախմբել էր բիզնեսի ընդլայնման համար նոր հնարավորություններ փնտրող ընկերություններին, մատակարարներին, փորձագետներին, խորհրդատուներին, ներդրումային քաղաքականության ոլորտի մասնագետներին, ազատ տնտեսական գոտիների կազմակերպիչներին, ներդրողներին աջակցող կառույցների ներկայացուցիչներին:
Երկօրյա միջոցառման ընթացքում էքսպոյի հաճախորդներին ներկայացվել են Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններն ու գործարար միջավայրի առավելությունները, մասնավորապես՝ «eRegulations Armenia» նոր հարթակը, որտեղ քայլ առ քայլ նկարագրված են ներդրողների համար առավել կարևոր 18 ընթացակարգերը։  eRegulations Armenia-ն կծառայի որպես ուղեցույց Հայաստանում բիզնես սկսելու և ընդլայնելու մտադրություն ունեցող գործարարների համար:
Կարևորելով գործարար և ներդրումային միջավայրի շարունակական կատարելագործումը՝ Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է աստիճանաբար ընդլայնել «eRegulations Armenia» հարթակում զետեղված ընթացակարգերի թիվը՝ միաժամանակ դրանք պարզեցնելով, ինչը կնպաստի կարգավորումների թափանցիկության բարձրացմանը և բիզնեսի ծախսատարության նվազեցմանը: ​
«eRegulations Armenia» էլեկտրոնային հարթակը ստեղծվել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից՝ Ավստրիայի զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ ջանքերով։
Հայաստանի պատվիրակության կազմում էին․ «ՄԱԶԾ Հայաստան» ծրագրի համակարգող Արտակ Պողոսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավման վարչության ներդրումային քաղաքականության բաժնի պետ Կարինա Սարգսյանը և «Բիզնես Արմենիա» հիմնադրամի ներդրողների աջակցության կառավարիչ Արման Խաչատրյանը։

Армения в Лондоне впервые приняла участие в выставке “Прямые иностранные инвестиции”
Делегация Армении впервые приняла участие в выставке “Прямые иностранные инвестиции”, которая проходила 27-28 ноября в Лондоне. Мероприятие собрало под одной крышей компании, ищущие новые возможности для расширения бизнеса, поставщиков, экспертов, консультантов, специалистов сферы инвестиционной политики, организаторов свободных экономических зон, представителей структур, содействующих инвесторам.
В ходе двухдневного мероприятия участникам выставки были представлены инвестиционные возможности Армении и преимущества ее бизнес-среды, в частности, новая платформа “eRegulations Armenia”, где подробно описаны 18 наиболее важных для инвесторов процедур. “eRegulations Armenia” послужит путеводителем для предпринимателей, желающих начать и расширить бизнес в Армении.
Придавая важность постоянному совершенствованию деловой и инвестиционной среды, правительство Армении планирует постепенно расширить количество процедур, размещенных на платформе “eRegulations Armenia”, одновременно упрощая их, что будет способствовать повышению прозрачности регулировок и снижению затратности бизнеса.
Электронная платформа “eRegulations Armenia” была создана совместными усилиями Программы развития ООН и Министерства экономики РА при финансировании Австрийского агентства развития.
В составе армянской делегации были координатор программы “ПРООН Армения” Артак Погосян, начальник отдела инвестиционной политики управления по улучшению деловой и инвестиционной среды Министерства экономики Армении Карина Саркисян и управляющий по поддержке инвесторов фонда “Бизнес Армения” Арман Хачатрян.