ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունում դեկտեմբերի 3-ին կայացել է «Օրգանական խաղողագործություն․ մարտահրավերներ և առանձնահատկություններ» թեմայով ասուլիս։
Ասուլիսի բանախոսներն էին՝ Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի (ՀԽԳՀ) գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսության առաջնային արտադրանքի վարչության պետի տեղակալ Վարսիկ Մարտիրոսյանը, Տրինիտի Կանյոն Այգիների համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հովակիմ Սաղաթելյանը և «Էկոգլոբ» ընկերության սերտիֆիկացման գծով տնօրեն Նունե Դարբինյանը։
Տրինիտի Կանյոն Այգիների համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հովակիմ Սաղաթելյանը լրագրողներին ներկայացրել է Հայաստանի առաջին սերտիֆիկացված օրգանական գինիները` պատրաստված Տրինիտի Այգիների սերտիֆիկացված օրգանական խաղողներից։
Սերտիֆիկացման պաշտոնական գործընթացն ընկերությունը սկսել է 2015 թվականին, այդ ընթացքում խաղողի այգիները հասցվել են հաստատված օրգանական ստանդարտների, իսկ 2018 թվականին, Ավստրիայի զարգացման գործակալության աջակցությամբ, Տրինիտին ավարտել է սերտիֆիկացման գործընթացը՝ «Էկո Գլոբ» ՍՊԸ-ի օրգանական սերտիֆիկացման մարմնի կողմից խաղողի այգիները հավաստագրելով որպես օրգանական՝ համաձայն ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի և Հայաստանի ստանդարտների: 2019 թվականին «Տրինիտի 6100 Արենի սև 2018» և «Խաչմերուկ Արենի Սիրահ կարմիր 2018» գինիները հավաստագրվել են որպես սերտիֆիկացված օրգանական:
«Օրգանական գինու արտադրություն ունենալը մշտապես եղել է մեր թիմի սևեռուն գաղափարներից մեկը։ Թեև օրգանական խաղողագործությունը բավականին աշխատատար, նուրբ և թանկ նախաձեռնություն է, Տրինիտին երբեք չի նահանջել իր գերնպատակից՝ հնարավորինս չվնասել բնությունը»,- նշել է Տրինիտի Կանյոն Այգիների համահիմնադիր և տնօրեն Հովակիմ Սաղաթելյանը՝ հավելելով, որ այս գործընթացի արդյունքում ստեղծվում են բացառիկ գինիներ, որոնք, իսկապես, արտացոլում են հայոց հողի էությունը՝ միաժամանակ պահպանելով այն հետագա սերունդների համար։
«Օրգանական խաղողագործությունն ամբողջ աշխարհում կարևոր նշանակություն է ձեռք բերում․ յուրաքանչյուր տարի 25%-ով ավելանում են խաղողի օրգանական այգիները։ Հիմնադրամն անչափ կարևորում է այս նախաձեռնությունը և համարում այն ոլորտի ձեռքբերում։ Մենք վստահ ենք, որ «Արտադրված է Հայաստանում» մակնշմամբ օրգանական գինիներն արտահանման նոր հնարավորություններ կընձեռեն հայկական գինեգործությանը, իսկ հայկական օրգանական գինին, ինչու չէ, կդառնա Հայաստանի այցեքարտը միջազգային ասպարեզում»,- նշել է ՀԽԳՀ գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը։
«Մենք ողջունում ենք այս համարձակ նախաձեռնության կազմակերպիչներին, քանզի չափազանց կարևորում ենք օրգանական գյուղատնտեսության դերը Հայաստանում՝ որպես առողջ ագրոէկոհամակարգի և առողջ գյուղատնտեսության վերականգնման միջոց»,- նշել է էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսության առաջնային արտադրանքի վարչության պետի տեղակալ Վարսիկ Մարտիրոսյանը։
Ըստ «Էկո Գլոբ» ընկերության սերտիֆիկացման գծով տնօրեն Նունե Դարբինյանի օրգանական խաղողագործությունը և գինեգործությունը գինու արդյունաբերության ոլորտում նոր մշակույթ է ձևավորում։ Օրգանական գյուղատնտեսության ստանդարտը գյուղատնտեսության արտադրության մեջ կարելի է համարել բնապահպանական ստանդարտ, որը ոչ միայն բարելավում է շրջակա միջավայրը, այլև ունենում է դրական ազդեցություն մարդկանց առողջության վրա։

В Армении произведено первое сертифицированное органическое вино
В Министерстве экономики РА 3-го декабря состоялась пресс-конференция на тему  «Органическое виноградарство: вызовы и особенности». В ней приняли участие исполнительный директор Фонда виноградарства и виноделия Армении Заруи Мурадян, заместитель начальника департамента первичной сельскохозяйственной продукции Министерства экономики РА Варсик Мартиросян, соучредитель и исполнительный директор винодельни «Тринити каньон виноградники» Оваким Сагателян, а также директор по сертификации компании «Экоглоб» Нуне Дарбинян.
В ходе пресс-конференции Оваким Сагателян представил журналистам первые сертифицированные органические вина Армении, произведенные из сертифицированного органического винограда Тринити виноградников.
Официальный процесс сертификации компания начала в 2015 году. За этот период виноградники были приведены в соответствие с утвержденными стандартами, а в 2018 году при содействии Австрийского агентства развития компания завершила процесс сертификации, получив со стороны компании «Экоглоб» сертификат об органическом происхождении, который соответствует  стандартам ЕС, США и Армении. В 2019 году вина «Тринити 6100 Арени Черный 2018» и вино «Хачмерук Арени Сира Красный 2018» были сертифицированы как органические вина.
«Производство органических вин всегда было в центре нашего внимания. Хотя органическое виноградарство является трудоемкой, сложной и дорогостоящей инициативой, Тринити никогда не отступала от своей основной цели - причинять как можно меньше вреда природе», - сказал Оваким Сагателян. Он также отметил, что в результате этого процесса создаются уникальные вина, которые отражают сущность армянской земли, одновременно сохраняя ее для будущих поколений.
«Органическое виноградарство приобретает важное значение во всем мире; ежегодно площадь органических виноградников увеличивается на 25%. Наш фонд придает большое значение этой инициативе и считает ее достижением в этой области. Мы уверены, что органические вина с маркой «Сделано в Армении» откроют новые возможности для экспорта армянской винодельческой продукции, а армянское органическое вино, почему бы и нет, может стать визитной карточкой Армении на международной арене», - сказала исполнительный директор фонда Заруи Мурадян.
«Мы приветствуем организаторов этой смелой инициативы, поскольку придаем большое значение роли органического сельского хозяйства в Армении как средства восстановления здоровой агроэкосистемы и здорового сельского хозяйства», - в свою очередь отметила Варсик Мартиросян
По словам Нуне Дарбинян, органическое виноградарство и виноделие формируют новую культуру в винодельческой промышленности. Стандарт органической продукции в сельскохозяйственном производстве может рассматриваться как природоохранный стандарт, который не только улучшает окружающую среду, но и оказывает положительное влияние на здоровье человека.