ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արտակ Քամալյանն այսօր մասնակցել է «Անասնապահության ոլորտի ապահովագրության ներդրում» հանդիպում-քննարկմանը, որը կազմակերպվել էր ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից, KfW գերմանական զարգացման բանկի և Գյուղատնտեսությունը Ապահովագրողների Ազգային Գործակալության աջակցությամբ: Քննարկմանը ներկա էին նաև ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներ, ապահովագրական ընկերությունների ղեկավարներ և անասնապահության ոլորտի պատասխանատուներ:
Հանդիպում-քննարկման հիմնական նպատակն էր լավագույն մասնագետների միջոցով պարզել Հայաստանի Հանրապետությունում անասնապահության ապահովագրության ներդրման հնարավորությունները։
Միջոցառման սկզբում Արտակ Քամալյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, որում մասնավորապես նշել է, որ գյուղատնտեսական ապահովագրությունը չափազանց կարևոր է Հայաստանի ագրարային ոլորտի զարգացման համար և աշխատաժողովը միտված է հստակեցնել առաջիկա քայլերն այդ գործընթացն առավել արագ և արդյունավետ կազմակերպելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում համառոտ ներկայացվել է գյուղատնտեսական ապահովագրության ոլորտում առկա միջազգային փորձը, քննարկվել գյուղատնտեսական ապահովագրությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում` ապահովագրական համակարգի ներդրման առավելություններն ու խնդիրները, ռիսկերն ու ակնկալվող արդյունքները:
Առաջիկայում հանրապետությունում նախատեսվում է իրականացնել «Գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրման փորձնական ծրագրի իրականացման համար պետական օժանդակության» ծրագիրը, որով 2019 թվականի աշնանը՝ 2020 թվականի գյուղատնտեսական սեզոնի համար երեք ռիսկերից` կարկուտից, հրդեհից և գարնանային ցրտահարությունից կապահովագրվի երկու մշակաբույս՝ ծիրան և խաղող: Կարկուտի և հրդեհի դեպքում կապահովագրվեն Արարատի, Արմավիրի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Վայոց Ձորի և Տավուշի մարզերը, իսկ գարնանային ցրտահարության դեպքում՝ Արարատի և Արմավիրի մարզերը: Նախագիծը մշակվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և «Գյուղատնտեսությունը Ապահովագրողների Ազգային Գործակալություն» հասարակական կազմակերպության կողմից:

Артак Камалян принял участие в обсуждении на тему: «Внедрение страхования рисков в сфере скотоводства»
22 Октябрь, 2019
Заместитель министра экономики РА Артак Камалян 22-го октября принял участие в обсуждении на тему: «Внедрение страхования рисков в сфере скотоводства», которое было организовано Центральным Банком РА при поддержке Немецкого банка развития KfW и Национального агентства страховщиков сельского хозяйства.
На мероприятии присутствовали представители правительства РА, руководители страховых компаний и ответственные лица аграрной сферы.
Главной целью обсуждения было выявление возможности внедрения в стране страхования в сфере скотоводства, основываясь на опыт и поддержку лучших зарубежных специалистов.
На  мероприятии Артак Камалян выступил с приветственной  речью, в которой, в частности, отметил, что сельскохозяйственное страхование чрезвычайно важно для развития аграрной сферы Армении и семинар нацелен на выяснение дальнейших шагов для более оперативной и эффективной организации этого процесса.
В ходе обсуждения вопроса был вктарце представлен международный опыт в сфере  страхования, обсужден широкий спектр вопросов, касающихся сельскохозяйственного страхования, в том числе преимущества, проблемы, риски и ожидаемые результаты внедрения этой системы.
В ближайшее время в Армении планируется реализовать «Программу  государственной  поддержки для осуществления пилотной программы по внедрению системы страхования в аграрной сфере», согласно которой осенью 2019 года две сельхозкультуры -  абрикос и виноград - будут застрахованы на сельскохозяйственный сезон 2020 года от трех рисков: града.пожара и весенних заморозков. В частности, от града и пожара будут застрахованы Араратский, Армавирский, Арагацотнский, Котайкский, Вайоцдзорский и Тавушский марзы (области), а от весенних заморозков – Араратский и Армавирский марзы.  Проект   был  разработан Министерством экономики РА и Национальным агентством  страховщиков  сельского хозяйства.