Մարտի 25-ին Երևանում՝ «Yerevan EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում, բացվել է «Կովկաս․ շինարարություն և վերանորոգում էքսպո 2021» 17-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը։ Եռօրյա ցուցահանդեսը կազմակերպել են Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությանը և LOGOS EXPO Center ցուցահանդեսային ընկերությունը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանն իր ողջույնի խոսքում նշել է, որ Հայաստանում շինարարությունը և կառուցապատումը կարևոր ոլորտներից են և այս ցուսահանդեսը շատ լավ հնարավորություն է, որպեսզի ընկերությունները կարողանան ցուցադրել իրենց արտադրանքը, գտնել նոր գործընկերներ և իրացման հնարավորություններ։ «Տնտեսության վերականգնմանը զուգընթաց, այս ընկերությունները մեծ գործ ունեն անելու», - ասել է էկոնոմիկայի նախարարը և հավելել, որ պետք է ամեն ինչ անենլ, որպեսզի Հայաստանում վերականգնվի ցուցահանդեսային կյանքը։
Վահան Քերոբյանը շրջել է ցուցահանդեսի սրահներով, հետաքրքրությամբ դիտել տաղավարները և գոհունակությամբ նշել, որ հայկական ընկերությունների, ինչպես նաև արտասահմանյան կազմակերպությունների ներկայացրած արտադրանքը որակական չափանիշներով գերազանցում է թուրքականին և լիարժեքորեն կարող է փոխարինել այն։
Աենամյա ցուցահանդեսը, որն ամենախոշոր շինարարական ցուցահանդեսն է Հայաստանում և խոշորագյույններից մեկը՝ տարածաշրջանում, նախորդ տարվա դադարից հետո, այս տարի վերականգնել է իր աշխատանքը։ Ցուցահանդեսին մասնակցում են շուրջ 90 շինարարական կազմակերպություններ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից և Իրանից։
Ցուցահանդեսի թեմատիկ բաժիններն են՝ շինարարական տեխնոլոգիաներ և տրանսպորտային միջոցներ, շինարարական նյութեր, փայտյա և մետաղյա հավաքածուներ, էներգո-ջերմա-ջրամատակարարման, անվտանգության, ջեռուցման և օդափոխման համակարգեր, կերամիկա և քար, պատի և առաստաղի դեկոր, ծածկեր և մեկուսիչներ, հատակի ծածկեր, լաքեր և ներկեր, դռներ և պատուհաններ, կահույք և աքսեսուարներ, անշարժ գույք և նախագծում, ինտերիերի և էքստերիերի դիզայն, վիտրաժներ, լողավազաններ, սանտեխնիկա։
«Կովկաս․ շինարարություն և վերանորոգում էքսպո 2021» 17-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը կգործի մինչև մարտի 27-ը։

Vahan Kerobyan participated in the opening ceremony of "The Caucasus: Construction and Renovation Expo 2021” at the Yerevan EXPO exhibition complex
25 March, 2021
On March 25, 2021, the 17th international specialized exhibition “The Caucasus: Construction and Renovation Expo 2021” opened at the Yerevan EXPO exhibition complex. The three-day exhibition was organized by the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia and LOGOS EXPO Center exhibition company.
In his welcome speech at the official opening of the exhibition, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan noted that construction and real estate development are one of the important spheres in Armenia and this exhibition is a very good opportunity for companies to show their products, find new partners and sales opportunities. “Along with the recovery of the economy, these companies have a lot of work to do”, said the Minister of Economy, adding that everything must be done to restore the exhibition life in Armenia.
Vahan Kerobyan walked around the exhibition halls, looked at the pavilions with interest, and noted with satisfaction that the products presented by Armenian companies, as well as those displayed by foreign companies, exceed the Turkish goods in terms of quality and can completely replace them.
The annual exhibition, which is the largest construction exhibition in Armenia and one of the largest in the region, resumed its work this year after the break in 2020. About 90 construction companies from Armenia, Russia, Belarus, and Iran are participating in the exhibition.
The thematic sections of the exhibition are: construction technologies and transport vehicles, construction materials, wood and metal sets, systems for energy-heat-water supply, security, heating and ventilation, ceramics and stoneware, wall and ceiling decor, coverings and insulators, floor coverings, lacquers and paints, doors and windows, furniture and accessories, real estate and design, interior and exterior design, stained glass, swimming pools, sanitary ware.
The 17th international specialized exhibition “The Caucasus: Construction and Renovation Expo 2021” will run until March 27, 2021.