ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը մարտի 5-ին կազմակերպել է խորհրդակցություն՝ 2020 թ․ հունիսի 11-ին կառավարության նիստում հաստատված՝ Հայաստանի Հանրապետությունում խոշոր եղջերավոր կենդանիների (ԽԵԿ) համարակալման և հաշվառման ծրագիրը քննարկելու նպատակով։
Հանդիպմանը մասնակցել են Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Նարեկ Հայրապետյանը, «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գառնիկ Հովհաննիսյանը, Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոնի (CARD) և շահագրգիռ այլ մարմինների ներկայացուցիչներ։
Ծրագրի նպատակն է հանրապետությունում ներդնել և գործարկել խոշոր եղջերավոր կենդանիների համատարած համարակալման և հաշվառման համակարգ, որը, հանդիսանալով հանրապետությունում առկա ԽԵԿ-ի գլխաքանակի, տեղաբաշխվածության և շարժի, դրանց նկատմամբ իրականացված անասնաբուժական պարտադիր միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվական հարթակ, հնարավորություն կընձեռի զգալիորեն բարելավել կենդանիների հիվանդությունների վերահսկման և տարածման կանխարգելման, ինչպես նաև կենդանական ծագման սննդամթերքի անվտանգության մակարդակը։
«Համարակալման աշխատանքները պլանավորվում էր իրականացնել դեռևս անցած տարի, բայց, ցավոք, պատերազմի պատճառով այդ գործընթացը հետաձգվեց: Սակայն նույնիսկ այդ պայմաններում կառավարությունն այս ծրագիրն առաջնահերթ համարեց և այս տարի մենք կփորձենք այն իրականացնել», - նշել է Տիգրան Գաբրիելյանը, հավելելով, որ ընթացիկ տարվա մայիս-հունիս ամիսների ընթացքում արդեն իսկ նախատեսվում է մեկնարկել համարակալման գործընթացը։
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ՝ կենդանիների համարակալումը կիրականացնեն «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հետ համագործակցող, հատուկ վերապատրաստման դասընթացներին մասնակցած անասնաբույժները, ովքեր կհամարակալեն, կգրանցեն և էլեկտրոնային համակարգ կմուտքագրեն համապատասխան տվյալները։
ՍԱՏՄ ղեկավարի տեղակալ Նարեկ Հայրապետյանն իր հերթին ընդգծել է, որ Հայաստանում խոշոր եղջերավոր կենդանիների համարակալման և հաշվառման ծրագրի շրջանակում ՍԱՏՄ-ին վերապահված է գործընթացի վերահսկողության և սպանդանոցային մորթի լիարժեք կազմակերպման հետ կապված կարևոր գործառույթ։
«Ինչպես գիտեք, Հայաստանի Հանրապետությունում մինչև վերջերս սպանդանոցների քանակը բավարար մակարդակի չէր, որպեսզի լիարժեք վերահսկողություն իրականացնեինք, բայց այս տարվա մարտի 1-ից մենք անցել ենք 5-րդ ձևի վերահսկման ուժեղացված ռեժիմին և դա լինելու է շարունակական», - նշել է Նարեկ Հայրապետյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ծրագրի արդյունավետ իրականացման, համարակալողների վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպման, համարակալման և գրանցման համար համապատասխան էլեկտրոնային համակարգի գործարկման, ինչպես նաև համայնքներում ծրագրի վերաբերյալ իրազեկման աշխատանքների իրականացման ու խորհրդատվության տրամադրման վերաբերյալ մի շարք հարցեր։

The process of bovine animals numbering and registration program in Armenia was discussed
On March 5, 2021, the RA Deputy Minister of Economy Tigran Gabrielyan organized a deliberation meeting to discuss the program on numbering and registration of bovine animals in the Republic of Armenia, which was approved by the RA Government during its session on June 11, 2020.
The meeting was attended by the Deputy Head of the Food Safety Inspectorate Narek Hayrapetyan, the Director of the “Agricultural Services Center” SNCO Garnik Hovhannisyan, representatives of the “Center for Agribusiness and Rural Development” (CARD) and other stakeholder institutions.
The objective of the project is to introduce and execute a system of universal numbering and registration of bovine animals in the country, which, being an information platform on the number of bovine animals existing in the country, their distribution and movement, as well as mandatory veterinary measures that bovine animals undergo in the country, will provide an opportunity to significantly improve the control of animal diseases and prevention of their spreading, as well as the level of animal origin food safety.
“Activities on numbering were planned to be carried out last year, but, unfortunately, the process was postponed because of the war. However, even in those conditions, the Government prioritized this program and we will try to implement it this year”, said Tigran Gabrielyan adding that the numbering process is already planned to start in May-June this year.
According to the Deputy Minister, the activities on bovine animals numbering will be carried out by the veterinarians cooperating with the “Agricultural Services Center” SNCO who participated in the special training courses, who will put numbered tags, register, and enter the relevant data in the electronic system.
Narek Hayrapetyan, the Deputy Head of the Food Safety Inspectorate, in his turn, stressed that within the framework of the program on bovine animals numbering and registration in Armenia, the Food Safety Inspectorate was authorized with an important function of control of the process and comprehensive organization of animal slaughtering at slaughterhouses.
“As you know, until recently the number of slaughterhouses in the Republic of Armenia was not sufficient to carry out full control, but effective March 1 of this year we shifted to the intensified control regime by the 5th form, and this will be continuously applied”, said Narek Hayrapetyan.
During the meeting a number of issues were discussed in relation to the effective implementation of the program, organization of training courses for the personnel applying the numbered tags, launch of an appropriate electronic system for numbering and registration, as well as implementation of program awareness-raising activities and provision of advisory activities in the communities.