ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Էկոնոմիկայի նախարարությունում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Էկոնոմիկայի նախարարություն՝ գերատեսչության ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերը քննարկելու նպատակով: Քննարկմանը մասնակցել են վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, նախարարի տեղակալները, նախարարության ենթակա մարմինների ղեկավարներն ու պաշտոնատար այլ անձինք:
Նախքան քննարկումը՝ վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսի և պատերազմի հետևանքով երկրում ստեղծված սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին: «Մինչ բուն քննարկմանն անցնելը ուզում եմ մեր ուշադրությունը հրավիրել հետևյալ փաստի վրա: Արդեն, ըստ էության, մեկ տարի Հայաստանի Հանրապետությունը գտնվում է ճգնաժամային կառավարման վիճակում: 2020 թվականի մարտից կորոնավիրուսը պաշտոնապես մուտք գործեց Հայաստան և, ինչպես աշխարհի շատ երկրներում, դարձավ սոցիալ-տնտեսական, առողջապահական, հումանիտար ճգնաժամի պատճառ:
Այդ ճգնաժամի գրեթե ողջ ընթացքում մեզ ի ցույց էին դրվում տարբեր օրինակներ, թե ինչպես է պետք կառավարել կորոնավիրուսի ճգնաժամը: Բայց այսօր ունենք մի իրավիճակ, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը կարելի է ի ցույց դնել այլ երկրների, որոնք ժամանակին ի ցույց էին դրվում մեզ, թե ինչպես է պետք կառավարել կորոնավիրուսի ճգնաժամը: Եվ դարձյալ ուզում եմ բոլորիս և հանրության ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ, օրինակ՝ հունիսին, հուլիսին, օգոստոսին 24 ժամ այս թեման շրջանառվում էր, որին մեր արձագանքը հետևյալն էր, որ դեռ չի ավարտվել պատմությունը, եկեք սպասենք պատմությունն ավարտվի՝ հետո նոր արդյունքները կամփոփենք: Իսկ հիմա ոչ մեկը չի հիշում ոչ հունիսը, ոչ հուլիսը, ոչ օգոստոսը: Բայց մենք պետք է հիշենք հունիսը, հուլիսը, օգոստոսը և այն մեղադրանքները, որոնք մեզ ասում էին, թե մենք ճգնաժամային կառավարում իրականացնել ի վիճակի չենք:
Հաջորդը, իհարկե, եկավ պատերազմը և կորոնավիրուսին ավելացած պատերազմի ամենամեծ մարտահրավերը մակրոտնտեսական փլուզումն էր: Պետք է արձանագրել, որ ունեինք այդպիսի մարտահրավեր: Բայց այսօր շատ կարևոր է արձանագրել, որ կարողացանք պահպանել մակրոտնտեսական կայունությունը և այդ կայունության միջազգային ճանաչում ստանալ եվրոպարտատոմսերի աճող թողարկման միջոցով, որովհետև ամենատեսանելի և շոշափելի գնահատականն ինստիտուցիոնալ ներդրողների մոտեցումն է, երբ երկրին, կառավարությանը վստահում են իրենց ներդրումները: Ի վերջո, սա վստահության կարևոր ցուցիչ է: Ուզում եմ բոլորիս ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ այս թողարկումը մեզ հաջողվեց իրականացնել Հայաստանի պատմության համար ամենացածր տոկոսադրույքով: Սա ի՞նչ է նշանակում: Սա նշանակում է, որ ինստիտուցիոնալ ներդրողները հավատում են Հայաստանի առաջին հերթին տնտեսական, հասկանալիորեն նաև քաղաքական ապագային: Եվ հետևաբար մենք այսօր, ըստ էության, ձևակերպում ենք այսօրվա մեր անելիքը:
Իմիջիայլոց, ուզում եմ արձանագրել հետևյալ փաստը. մենք այս առումով ունեցել ենք և մի ճգնաժամային տարի, և մի ոչ ճգնաժամային տարի: 2019 թվականի արդյունքները փայլուն են եղել բոլոր առումներով, այդ թվում՝ տնտեսական: 2020 թվականը եղել է ճգնաժամի տարի, և, իհարկե, պատերազմի հետևանքները մեզ համար դառն են, բայց ես նշեցի, որ ճգնաժամային կառավարման առումով կարողացել ենք լուծել մեր առաջ դրված խնդիրը: Հիմա երկրորդ խնդիրը, որ ձևակերպում ենք մեր առաջ՝ վերականգնումն է և հաջորդ խնդիրը՝ վերականգնմանը զուգահեռ զարգացման օրակարգն ու զարգացման տեմպը վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետություն: Եվ, իհարկե, այս առումով Էկոնոմիկայի նախարարության դերակատարումն առանցքային է:
Այսօր կլսենք, թե ինչ ենք նախանշել, ինչ ենք պատրաստվում անել, ինչպիսի երաշխիքներ ենք ստեղծել: Շատ կարևոր է, որ մեր նախանշած պլաններն իրապես իրագործվեն՝ այն ինչ գրում ենք թղթի վրա, այն ինչ ունենք մտքում հնարավոր լինի կյանքի կոչել և դարձնել իրականություն»,- նշել է վարչապետը:
Այնուհետև ներկայացվել են տնտեսական աճի վերականագնման և բիզնես միջավայրի հետագա բարելավման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել արտերկրի, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության, Եվրոպական միության, ԱՄՆ-ի և այլ տարածաշրջանների շուկաներում հայկական արտադրանքի ներկայացվածության ընդլայնման աշխատանքներին: Նշվել է, որ Հայաստանը ձևավորել է 30-ից ավելի տնտեսական միջկառավարական հանձնաժողովներ արտերկրի գործընկերների հետ, որոնց շրջանակում պարբերաբար քննարկվում են տնտեսական կապերի խորացմանը, առկա օրենսդրական խնդիրների լուծմանը, բիզնես համաժողովների անցկացմանը վերաբերող հարցեր, որոնց նպատակն է աջակցել տեղական արտադրողներին՝ արտերկրում նոր գործընկերներ ձեռք բերելու, նոր շուկաներ մուտք գործելու հարցերում:
Զեկուցվել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակում քննարկման արդյունքներով այս ուղղությամբ արդեն իսկ կայացվել են մի շարք կարևորագույն որոշումներ, որոնց թվում առանցքայիններից է Ռուսաստանի Դաշնության պետական գնումներին ԵԱՏՄ մյուս պետությունների, այդ թվում՝ հայաստանյան ընկերություննհերի մասնակցության հնարավորությունը: Այդ որոշումն ուժի մեջ է մտնելու արդեն այս տարվա հունիս ամսից: Հայկական և մյուս երկրների ընկերությունները կկարողանան մասնակցել 10 ոլորտներին վերաբերող ՌԴ պետական գնումներին, որոնց թվում են՝ թեթև արդյունաբերությունը, շինարարությունը, ռազմարդյունաբերությունը և այլն:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է այս ուղղությամբ տեղական ընկերություններին լիարժեք ու մանրամասն տեղեկատվության տրամադրումը և նկատել, որ այն կարող է բիզնեսի համար բացել գործունեության լայն դաշտ՝ զարգացման լուրջ հեռանկարներով:
Տեղեկացվել է, որ ներկայումս թարմացվում է արտերկրում Հայաստանի առևտրային ներկայացուցչությունների ինստիտուտը, ինչը ևս նոր ազդակ կարող է հաղորդել կոնկրետ ոլորտներում արտահանման ծավալների ավելացմանն ու հայկական արտադրանքի ներկայացվածության ընդլայնմանը: Համապատասխան աշխատանքներ են տարվում հայկական գինիների, ալկոհոլային խմիչքների, պահածոների, սննդամթերքի այլ տեսակների արտահանման պոտենցիալը մեծացնելու և տեմպերն ավելացնելու ուղղությամբ: Դրանց էապես նպաստում են նաև արտոնյալ մաքսատուրքեր ապահովող ԵՄ-ի հետ GSP+ և ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Շվեյցարիայի հետ գործող GSP համակարգերը:
Այնուհետև քննարկվել են պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությանը, հանրային ներդրումների խրախուսմանը, օրենսդրական դաշտի բարելավմանը վերաբերող հարցեր:
Զեկուցվել է, որ Ներդրումների աջակցման կենտրոնը ներկայումս ներդրողների հետ քննարկում է 60 ներդրումային կոնկրետ ծրագրեր, որոնց ընդհանուր ծավալը հասնում է 1,5 մլրդ դոլարի: Նշվել է, որ ծրագրերի մի մասը տարբեր ոլորտներում արդեն իսկ գտնվում են իրականացման փուլում: Կենտրոնը ներդրողների հետ գտնում է մշտական կապի մեջ և օժանդակում նրանց տարբեր խնդիրների լուծման գործում:
Անդրադառնալով ներդրումային ծրագրերին՝ պատասխանատուները նշել են, որ ներդրողների կողմից մեծ հետաքրքրություն է առկա հատկապես ջրամբարաշինության ոլորտում: Վարչապետը կարևորել է երկրում նոր ջրամբարների կառուցումն ու այդ ուղղությամբ ներդրումների խրախուսումը՝ ընդգծելով, որ ջուրը դառնալու է տարածաշրջանային կարևորագույն գործոն: Այդ համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ջրի շուկայի ազատականացմանը և հողերի խոշորացմանը միտված կառավարության հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև գազալցակայաններում և բենզալցակայաններում թերլցումների հետ կապված խնդիրների լուծմանը, ստանդարտների ինստիտուտի զարգացմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը վերաբերող մի շարք այլ հարցեր:

Наша предстоящая задача - восстановление экономики и, параллельно этому, формирование повестки развития: премьер-министр провел совещание в министерстве экономики
09 Февраль, 2021
Премьер-министр Никол Пашинян посетил сегодня министерство экономики, чтобы обсудить текущие и предстоящие программы ведомства. В обсуждении приняли участие руководитель аппарата премьер-министра Арсен Торосян, министр экономики Ваан Керобян, заместители министра, руководители подведомственных органов министерства и другие должностные лица.
До начала обсуждения премьер-министр коснулся сложившейся в стране вследствие эпидемии коронавируса и войны социально-экономической ситуации: “Прежде чем перейти к основному обсуждению, хочу обратить внимание на следующий факт. Республика Армения, по сути, уже год находится в состоянии антикризисного управления. С марта 2020 года коронавирус официально проник в Армению и, как и во многих странах мира, вызвал социально-экономический, медицинский и гуманитарный кризис.
На протяжении почти всего периода этого кризиса нам показывали различные примеры того, как управлять вызванным эпидемией коронавируса кризисом. Но сегодня у нас сложилась такая ситуация, когда Республику Армения можно показать другим странам, которые в свое время показали нам в качестве примера того, как справляться с кризисом коронавируса. И еще раз хочу обратить наше внимание и внимание общественности на то, что, например, в июне, июле, августе эта тема муссировалась 24 часа в сутки, на что мы отвечали, что история еще не закончена, дождемся конца этой истории, потом подведем итоги. А сейчас никто не вспоминает июнь, июль или август. Но мы должны помнить июнь, июль, август и обвинения в наш адрес в том, что мы неспособны осуществлять антикризисное управление.
Затем, конечно, была война. Самой большой проблемой войны, вдобавок к коронавирусу, был макроэкономический коллапс. Следует отметить, что перед нами стояла такая перспектива. Но сегодня очень важно констатировать, что нам удалось сохранить макроэкономическую стабильность и добиться международного признания этой стабильности за счет растущего выпуска еврооблигаций, потому что самой заметной и ощутимой оценкой является подход институциональных инвесторов, когда стране и правительству доверяют свои инвестиции. В конце концов, это мощный индикатор доверия. Хочу обратить внимание на то, что нам удалось сделать этот выпуск по самой низкой в истории Армении процентной ставке. Что это значит? Это означает, что институциональные инвесторы верят в, прежде всего, экономическое, но и политическое будущее Армении. И, следовательно, сегодня мы, по сути, формулируем наши дальнейшие действия.
Кстати, хочу констатировать следующий факт: в этом смысле у нас был один кризисный год и один некризисный год. Итоги 2019 года были блестящими по всем параметрам, в том числе и в экономическом плане. 2020 год был годом кризиса, и, конечно, последствия войны для нас были горькими, но я уже отметил, что в плане антикризисного управления мы смогли решить поставленную перед нами задачу.
Теперь вторая задача, которую мы формулируем для себя, - это восстановление, и следующая задача - параллельно с восстановлением вернуть в Республику Армения повестку и темпы развития. И, конечно, ключевую роль в этом плане играет министерство экономики.
Сегодня мы выслушаем, что мы наметили, что собираемся делать, какие гарантии создали. Очень важно, чтобы намеченные нами планы действительно были осуществлены, и то, что мы пишем на бумаге, то, что мы задумали, стало реальностью”.
Затем была представлена работа, проделанная для восстановления экономического роста и дальнейшего улучшения деловой среды. В частности, были затронуты работы по расширению присутствия армянской продукции на рынках зарубежных стран, в том числе в странах Евразийского экономического союза, Евросоюза, США и др. Было отмечено, что в Армении создано более 30 межправительственных экономических комиссий с зарубежными партнерами, в рамках которых регулярно обсуждаются вопросы, связанные с углублением экономических связей, решением существующих законодательных проблем, проведением бизнес-форумов, направленных на поддержку местных производителей, приобретение новых партнеров за рубежом, выход на новые рынки.
Было доложено, что в результате обсуждений в рамках ЕАЭС уже был принят ряд важных решений в этом направлении, и ключевым решением в этом контексте является возможность участия в госзакупках Российской Федерации других стран-членов ЕАЭС, в том числе и армянских компаний. Это решение вступит в силу в июне текущего года. Армянские компании и компании других стран-участниц смогут участвовать в госзакупках России в 10 сферах, включая легкую промышленность, строительство, военную промышленность и др.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность предоставления местным компаниям полной и подробной информации по этому поводу, и отметил, что это может открыть для бизнеса широкое поле деятельности с серьезными перспективами развития.
Было отмечено, что в настоящее время обновляется институт торговых представительств Армении за рубежом, что может дать новый импульс увеличению объемов экспорта в конкретных сферах и расширению представленности армянских товаров. Соответствующая работа проводится по увеличению экспортного потенциала армянских вин, алкогольных напитков, консервов и других продуктов питания. Этому значительно способствует система GSP+ с ЕС, которая предоставляет льготные тарифы, и системы GSP с США, Канадой и Швейцарией.
Затем были обсуждены вопросы партнерства между государственным и частным секторами, поощрения государственных инвестиций, совершенствования законодательного поля.
Было доложено, что в настоящее время Центр поддержки инвестиций обсуждает с инвесторами 60 конкретных инвестиционных проектов, общий объем которых достигает 1,5 млрд долларов. Было отмечено, что некоторые программы в различных сферах уже реализуются. Центр находится в постоянном контакте с инвесторами и помогает им в решении различных проблем.
Коснувшись инвестиционных программ, должностные лица отметили, что большой интерес инвесторов наблюдается особенно в сфере строительства водохранилищ. Премьер-министр подчеркнул важность строительства новых водохранилищ в стране и поощрения инвестиций в этом направлении, подчеркнув, что вода станет ключевым региональным фактором. В этом контексте Пашинян подчеркнул необходимость последовательных шагов правительства по либерализации рынка воды и укрупнения земельных участков.
В ходе совещания был обсужден ряд других вопросов, связанных с автогазо- и бензозаправочными станциями, развитием института стандартов, улучшением бизнес-среды и др.