Վահան Քերոբյանը և Դմիտրի Մարիյասինը քննարկել են համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինին։
Ողջունելով ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչին՝ նախարարն ընդգծել է շարունակական արդյունավետ համագործակցությունը ՄԱԶԾ հետ՝ նշելով համատեղ զարգացման ծրագրերը ՓՄՁ, գյուղատնտեսության,  զբոսաշրջության ոլորտներում։
Դմիտրի Մարիյասինը շնորհավորել է նախարարին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, այնուհետև ներկայացրել ՄԱԶԾ գերակայությունները, ընդգծել նորարարության վրա հիմնված նոր ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են պարբերական խորհրդակցությունների և աշխատանքների իրականացումը նորարարարության, գյուղատնտեսության, փոքր ջրամբարների, ներդրումների խթանման բնագավառում։ Այս տեսանկյունից Վահան Քերոբյանը կարևորել է ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) կողմից Investment Policy Review զեկույցի պատրաստումը և  առաջարկությունների մշակումը։
Նախարարը տեղեկացրել է նաև գյուղական վայրերում ոչ գյուղատնտեսական աշխատատեղերի ստեղծման նախաձեռնության մասին, ինչը հնարավորություն կընձեռի գյուղական համայնքների բնակիչներին աշխատելու նաև զբոսաշրջության, թեթև արդյունաբերության և այլ ոլորտներում։
Էկոնոմիկայի նախարարը խոսել է Երևանը տարածաշրջանային բարձր տեխնոլոգիաների կենտրոն դարձնելու հավակնոտ գաղափարի մասին՝ տեղեկացնելով, որ ներկայումս քննարկումներ են ընթանում համապատասխան ենթակառուցվածքներ ստեղծելու ուղղությամբ։ Վահան Քերոբյանը կիսվել է նաև Հայաստանում գործող ջրամբարների՝ այցելուների համար բաց լինելու գաղափարով, ինչը հնարավորություն կտա զարգացնելու ներքին զբոսաշրջությունը։
Դմիտրի Մարիյասինն անդրադարձել է eRegulations էլեկտրոնային հարթակին և առաջարկել շարունակել խորացնել աշխատանքները ներդրումների խթանման և զբոսաշրջության զարգացման համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել զբոսաշրջության և ներդրումների ոլորտի միջազգային փորձագետների հետ առանձին հանդիպումներ կազմակերպելու վերաբերյալ։

Vahan Kerobyan and Dmitry Maryasin discussed the prospects of cooperation
On February 8, 2021, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan received the United Nations Development Program (UNDP) Resident Representative in Armenia Dmitry Maryasin.
Welcoming the UNDP Resident Representative, the Minister stressed the continuous effective cooperation with the UNDP, noting the joint development programs in the fields of SME, agriculture, and tourism.
Dmitry Maryasin congratulated the Minister on his appointment as the RA Minister of Economy, then presented the UNDP priorities, emphasizing the necessity to implement new innovation-based programs.
During the meeting the parties stressed the importance of having regular consultations and realization of activities in the fields of innovation, agriculture, small reservoirs, and promotion of investments. In this regard, Vahan Kerobyan stressed the importance of preparation of the Investment Policy Review report by the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) and elaboration of recommendations thereto.
The Minister also informed about the initiative of creating non-agricultural jobs in rural areas, which will enable the residents of rural communities to work in tourism, light industry, and other spheres.
The Minister of Economy spoke about the ambitious idea of ​​turning Yerevan into a regional high-tech center and informed that discussions are underway to build appropriate infrastructure. Vahan Kerobyan also shared the idea of ​​the reservoirs operating in Armenia to be open to visitors, which will create an opportunity for domestic tourism development.
Dmitry Maryasin referred to the eRegulations electronic platform and suggested to continue intensifying the work on investment promotion and joint implementation of tourism development programs.
At the end of the meeting, an agreement was reached to organize separate meetings with international experts in the fields of tourism and investment.