Կայացել է «Պարենի անվտանգությունը Հայաստանում․ քաղաքականությունը տարիների ընթացքում, շուկայի ֆունկցիոնալությունը, մատակարարման շղթաները» խորագրով միջոցառումը
05 Փետրվարի, 2021
Փետրվարի 5-ին Երևանում կայացել է «Պարենի անվտանգությունը Հայաստանում․ քաղաքականությունը տարիների ընթացքում, շուկայի ֆունկցիոնալությունը, մատակարարման շղթաները» խորագրով միջոցառումը, որին մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանն ու Ավագ Ավանեսյանը, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի փոխտնօրեն Նաննա Սկաուն, Էկոնոմիկայի նախարարության, պետական այլ մարմինների ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ Արման Խոջոյանը նշել է, որ բնակչության պարենային ապահովումը 21-րդ դարի ամենահրատապ մարտահրավերներից մեկն է։ Նրա խոսքով՝ թեև Հայաստանի համար դեռ չի հաշվարկվում պարենային անվտանգության գլոբալ ինդեքսը, սակայն Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից համապատասխան հաշվարկներ են իրականացվում Հայաստանի պարենային անվտանգության մակարդակը ճշտելու նպատակով։ Արման Խոջոյանը գոհունակությամբ նշել է, որ համաձայն վերջին հաշվարկների՝ Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը և 76-րդից տեղափոխվել է 48-րդ տեղը։
«Ներկայումս կառավարությունն իրականացնում է միջոցառումներ ներկրման և արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացման, պարենային պետական պահուստների, կենսականորեն կարևորագույն պարենամթերքի տեսականու համալրման և ծավալների ավելացման ուղղությամբ, ինչը հնարավորություն կտա արտակարգ իրավիճակներում կամ գների կտրուկ տատանումների դեպքում բնակչությանն ապահովել կենսական անհրաժեշտության ապրանքներով», - նշել է փոխնախարարը։
Արման Խոջոյանը հույս է հայտնել, որ քննարկման արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների արդյունքում, առավել մեծ ջանքեր կուղղվեն պարենային անվտանգության խնդիրների վերհանմանը, տնտեսական զարգացմանն ուղղված միջոցառումների նախանշմանն ու անվտանգության ապահովման ոլորտներում իրավիճակների վերլուծությանը, կառավարմանն ու կանխատեսմանը։
«Այսօր առավել քան երբևէ ժամանակն է դիմագրավելու աշխարհի առջև ծառացած մարտահրավերներին, հիմա ժամանակն է համաձայնության գալու այս բարդ մարտահրավերների միասնական պատասխանների շուրջ և համակողմանիորեն օգտագործել ողջ ներուժը», - ամփոփելով իր խոսքը՝ նշել է Արման Խոջոյանը։
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը հանդես է եկել «Պարենի անվտանգությունը որպես տնտեսության ոլորտների ինտեգրման հիմնաքար․ Տնտեսական զարգացման այլընտրանքային մոդել Հայաստանում» ելույթով։ Նախարարության պարենային անվտանգության և ագրովերամշակման զարգացման վարչության պետ Գևորգ Ղազարյանը ներկայացրել է Հայաստանում պարենային անվտանգության զարգացման հեշտ և դժվար մարտահրավերները, իսկ Գյուղատնտեսական ծրագրերի մշակման, ռեսուրսների օգտագործման և կոոպերացիայի զարգացման վարչության պետ Իռա Փանոսյանը հանդես է եկել Հայաստանում պարենային անվտանգության զարգացման ոլորտում ընթացիկ, ապագա և անհրաժեշտ քաղաքականության միջամտությունների վերաբերյալ զեկույցով։

On February 5, 2021, an event took place in Yerevan under the title “Food security in Armenia: politics through years, market functionality, and supply chains”. The event was attended by the RA Deputy Ministers of Economy Arman Khojoyan and Avag Avanesyan, the Chairman of the Republican Union of Employers of Armenia Gagik Makaryan, the Deputy Director of the UN World Food Program in Armenia Nanna Skau, representatives of the Ministry of Economy, other state authorities, and international organizations.
Welcoming the participants of the event, Arman Khojoyan noted that provision of food to the population is one of the most urgent challenges of the 21st century. According to him, though the global food security index is not calculated for Armenia, yet the Ministry of Economy is making respective calculations to determine the level of food security in Armenia. Arman Khojoyan noted with satisfaction that according to the latest calculations, Armenia improved its position proceeding from the 76th to the 48th place.
“Currently, the RA Government is taking measures aimed at diversification of markets for import and export, replenishment of the state food reserves and the variety of essential food items and increase of volumes thereof, which will allow to provide the population with essential goods in case of emergencies or sharp price fluctuations”, he said.
Arman Khojoyan expressed hope that at the effect of agreements reached during the discussion, greater efforts will be focused on identification of food security issues, the outline of measures aimed at economic development, and analysis, management, and forecast of situations in the field of security provision.
“Today, more than ever, is the time to withstand the challenges facing the world, now is the time to agree on joint answers to these complex challenges and comprehensively use the full potential”, Arman Khojoyan said.
During the event, the RA Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan delivered a speech titled “Food security as a cornerstone of economic integration: an alternative model of economic development in Armenia”. Gevorg Ghazaryan, the Head of the Food Security and Agro-Processing Development Department of the RA Ministry of Economy, presented on easy and difficult challenges of food security development in Armenia, and Ira Panosyan, the Head of the Agricultural Programs Elaboration, Resource Use and Cooperative Development Department of the RA Ministry of Economy, spoke about the current, future, and necessary interventions of policy-making in the field of food security development in Armenia.