Էկոնոմիկայի նախարարությունում ամփոփվել են փոքր և միջին «խելացի» անասնաշենքերի ծրագրի դասընթացների արդյունքները
Մարտի 11-ին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանի գլխավորությամբ անցկացվել է քննարկում՝ նվիրված «Փոքր և միջին «խելացի» անասնաշենքերի կառուցման կամ վերակառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապահովման պետական աջակցության» ծրագրի դասընթացների արդյունքների ամփոփմանը և գնահատմանը։ Քննարկմանը մասնակցել է նաև էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
Հետազոտությունն իրականացվել է 2019 թվականի մայիսից նոյեմբեր ժամանակահատվածում դասընթացներին մասնակցած 104 շահառուների հետ։ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի կողմից անցկացվող 5-օրյա դասընթացը ծրագրից օգտվելու նախապայման է։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության պետ Հայկ Ղևոնդյանը նշել է, որ  ծրագրի դասընթացներին այս պահի դրությամբ մասնակցել են 131 շահառուներ, որոնցից 28-ի հետ կնքվել են պայմանագրեր։
Գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության մասնագետի կողմից ներկայացվել են հետազոտության մեթոդաբանությունը, նպատակը, խնդիրները և մասնակիցների կողմից ներկայացված առաջարկությունները։ Հիմնական առաջարկները եղել են գործնական դասընթացները լավագույն մոդել և օրինակ հանդիսացող «խելացի» անասնաշենքում կազմակերպելու և նախարարության ներկայացուցչին դասավանդողների ցանկում ընդգրկելու վերաբերյալ։

В Министерстве экономики подвели итоги семинаров по программе малых и средних «умных» ферм
Под руководством заместителя министра экономики РА Тиграна Габриеляна 11-го марта состоялось обсуждение, посвященное подведению итогов и оценке результатов семинаров в рамках программы «Государственное содействие строительству или реконструкции и технологическому обеспечению малых и средних «умных» ферм». В обсуждении принимал такжe участие аместитель министра экономики Арман Ходжоян.
Исследование проводилось с 104 бенефициарами, участвовавшими в семинарах в период с мая по ноябрь 2019 года. Пятидневное обучение, проводимое Национальным аграрным университетом Армении, является обязательным условием для участия в программе.
Начальник департамента сельскохозяйственного консультирования, инноваций и мониторинга Айк Гевондян отметил, что на данный момент в семинарах программы принял участие 131 бенефициар, с 28-ми из которых уже заключены договоры.
Эксперт департамента сельскохозяйственного консультирования представил методологию исследования, цель, задачи, а также предложения со стороны участников семинаров. Основные рекомендации касались организации практических семинаров в лучших моделях «умных» ферм, а также включения представителя министерства в список преподавателей семинаров.
В конце встречи был дан ряд поручений, исходящих из выдвинутых предложений и направленных на улучшение программы.