ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի խմբի Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) ներկայացուցիչների հետ։
ՄՖԿ փորձագետներ Ուիլեմ Դոուն և Ռոբերտ Ուայթը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին հայտնել են կառույցի պատրաստակամությունը աջակցել ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին կայանալիք ԵՄ-Հայաստան ներդրումային համաժողովի նախապատրաստմանը։
Նախարարը նշել է, որ խիստ կարևոր է հավուր պատշաճի պատրաստվել համաժողովին՝ հստակ թիրախային բովանդակություն մշակելով կոնկրետ լսարանի համար։ Փորձագետները նշել են, որ իրականացվելիք համաժողովի աշխատանքում կարող են կիրառել համանման միջոցառումների ներդրումների ներգրավման լավագույն միջազգային փորձը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Ներդրումների աջակցման կենտրոնի ինստիտուցիոնալ համակարգի կայացմանն առնչվող հարցեր։ Այս հարցում ևս ՄՖԿ մասնագետներն առաջարկել են օժանդակել միջազգային փորձի ներդրմամբ։ Կողմերը կարևորել են ջանքերի մեկտեղումը՝ կառույցը դարձնելու ավելի արդյունավետ և ներդրողների շրջանում բարձր վստահություն և պահանջարկ վայելող։
Առաքելությունն առաջիկա օրերին կշարունակի աշխատանքները Ներդրումների աջակցման կենտրոնի ղեկավարության հետ՝ նախանշելու հետագա անելիքները։

World Bank experts ready to assist development of Armenia’s Investment Support Center
Armenian minister of economy Tigran Khachatryan met with the representatives of the World Bank Group’s International Finance Corporation (IFC).
The IFC experts expressed the readiness of the structure to support the preparation of the upcoming EU-Armenia investment forum which will take place this year in September.
The minister said it’s very important to be properly prepared to the forum, developing a concrete targeted content for the concrete audience.
The meeting participants also discussed issues relating to the development of the institutional system of the Investment Support Center. The IFC experts again proposed to assist with the introduction of an international experience. The sides highlighted making joint efforts to make this Center more effective and enjoy a high trust and demand within investors.