ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի խմբի Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) ներկայացուցիչների հետ։
ՄՖԿ փորձագետներ Ուիլեմ Դոուն և Ռոբերտ Ուայթը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին հայտնել են կառույցի պատրաստակամությունը աջակցել ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին կայանալիք ԵՄ-Հայաստան ներդրումային համաժողովի նախապատրաստմանը։
Նախարարը նշել է, որ խիստ կարևոր է հավուր պատշաճի պատրաստվել համաժողովին՝ հստակ թիրախային բովանդակություն մշակելով կոնկրետ լսարանի համար։ Փորձագետները նշել են, որ իրականացվելիք համաժողովի աշխատանքում կարող են կիրառել համանման միջոցառումների ներդրումների ներգրավման լավագույն միջազգային փորձը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Ներդրումների աջակցման կենտրոնի ինստիտուցիոնալ համակարգի կայացմանն առնչվող հարցեր։ Այս հարցում ևս ՄՖԿ մասնագետներն առաջարկել են օժանդակել միջազգային փորձի ներդրմամբ։ Կողմերը կարևորել են ջանքերի մեկտեղումը՝ կառույցը դարձնելու ավելի արդյունավետ և ներդրողների շրջանում բարձր վստահություն և պահանջարկ վայելող։
Առաքելությունն առաջիկա օրերին կշարունակի աշխատանքները Ներդրումների աջակցման կենտրոնի ղեկավարության հետ՝ նախանշելու հետագա անելիքները։

Министр экономики РА Тигран Хачатрян встретился с представителями Международной финансовой корпорации (МФК/IFC) группы Всемирного банка.
Эксперты МФК Уильем Доу и Роберт Уайт сообщили министру экономики Армении о том, что корпорация готова оказать поддержку в подготовке инвестиционного форума ЕС-Армения, который состоится в сентябре текущего года.
Министр подчеркнул, что очень важно подготовиться к форуму самым тщательным образом, разработав четкий целевой контент для конкретной аудитории. Эксперты МФК отметили, что в работе предстоящего форума можно применить лучший международный опыт подобных мероприятий по привлечению инвестиций.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся становления институциональной системы Центра поддержки инвестиций. Эксперты МФК предложили свою поддержку и в вопросе внедрения международного опыта. Стороны отметили важность объединения усилий для повышения эффективности деятельности Центра, а также востребованности и поднятия доверия к нему со стороны инвесторов.
В ближайшие дни миссия МФК продолжит работу с руководством Центра поддержки инвестиций с целью определения дальнейших действий.