Կապիտալի շուկայի զարգացմանն ուղղված արդյունավետ և հետևողական քաղաքականության մշակման նպատակով, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակներում, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության համակարգմամբ, Կենտրոնական բանկի, Ֆինանսների նախարարության, շահագրգիռ այլ գերատեսչությունների և կազմակերպությունների, ոլորտի փորձագետների, ինչպես նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) մասնակցությամբ և ջանքերով մշակվել ու հաստատվել է Կապիտալի շուկայի զարգացման ծրագիրը:
Մեծապես կարևորելով ոլորտի զարգացմամբ հետաքրքրված գերատեսչությունների և մասնագետների ներգրավվածության շարունակականության ապահովումը նշված ծրագրի իրականացման բոլոր փուլերում, ինչպես նաև Հայաստանում կապիտալի շուկայի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների միասնական քաղաքականության կիրառման և ակնկալվող արդյունքների ապահովման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը սեպտեմբերի 9-ին կազմակերպել է առցանց աշխատանքային հանդիպում։ Աշխատաժողովին մասնակցել են պետական և մասնավոր հատվածի ավելի քան 70 ներկայացուցիչներ, ովքեր անմիջականորեն ներգրավված են գործընթացում։
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Նաիրա Մարգարյանը ողջունել է աշխատաժողովի մասնակիցներին և մաղթել արդյունավետ աշխատանք։ Իր խոսքում գործընթացը կարևորել և շարունակական համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Յուլյա Ուստյուգովան։ Աշխատաժողովի մասնակիցները շեշտել են հաստատված ծրագրի մշակման և իրագործման կարևորությունը ոլորտում շոշափելի արդյունքներ գրանցելու տեսանկյունից։
Աշխատաժողովի շրջանակներում ներկայացնելով Կապիտալի շուկայի զարգացման ծրագրի առանցքային դրույթները՝ փորձագետներ Ելենա Խաչվանքյանն ու Նարեկ Շարաֆյանն անդրադարձել են մասնակիցների կողմից բարձրացված հարցերին։ Ծավալված կառուցողական քննարկման արդյունքում, ծրագրի իրագործման նպատակով, ձևավորվել են համապատասխան աշխատանքային խմբեր հետևյալ ուղղություններով․
Այսպիսով, անցում կատարվեց Կապիտալ շուկայի զարգացման ծրագրի իրագործման փուլ, որը բարդ և աշխատատար, միևնույն ժամանակ հույժ կարևոր գործընթաց է և որին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հետամուտ է լինելու։

При сотрудничестве государственно-частного сектора состоялось рабочее совещание по планированию реализации «Программы развития рынка капитала»
10 Сентябрь, 2020
С целью разработки эффективной и последовательной политики, направленной на развитие рынка капитала, в рамках сотрудничества государство-частный сектор, при координации Министерства экономики Армении, с участием и усилиями Центрального банка, Министерства финансов, других заинтересованных ведомств и организаций, экспертов сферы, а также Международного валютного фонда (МВФ) была разработана и утверждена «Программа развития рынка капитала».
Придавая особую важность обеспечению непрерывности вовлеченности заинтересованных в развитии сферы ведомств и специалистов на всех этапах реализации указанной программы, а также в связи с необходимостью применения единой политики реформ в сфере рынка капитала в Армении и обеспечения ожидаемых результатов, Министерство экономики РА 9 сентября организовало рабочее совещание в формате онлайн. В совещании приняли участие более 70 представителей государственного и частного сектора, непосредственно вовлеченных в данный процесс.
Заместитель министра экономики Наира Маргарян приветствовала участников совещания и пожелала им плодотворной работы. Постоянный представитель МВФ в Армении Юлия Устюгова отметила важность процесса и выразила готовность к продолжительному сотрудничеству. Участники встречи подчеркнули важность разработки и реализации утвержденной программы с точки зрения достижения ощутимых результатов в сфере.
В рамках совещания, представляя ключевые положения программы развития рынка капитала, эксперты Елена Хачванкян и Нарек Шарафян ответили на вопросы участников. В результате конструктивного обсуждения, с целью реализации программы, были сформированы соответствующие рабочие группы по следующим направлениям:
• Государственные облигации и денежный рынок
• Инфраструктурные программы, компании с государственным участием, муниципальные выпуски
• Государственное содействие частным лицам: кодекс корпоративного управления
• Коммуникация, доступ к информации, продвижение
• Инфраструктура, в том числе краудфандинг и новые технологии
• Законодательная и регулирующая систем
Таким образом, совершен переход к этапу реализации «Программы развития рынка капитала». Это сложный и трудоемкий, в то же время очень важный процесс, в котором Министерство экономики будет последовательным.