Տիգրան Խաչատրյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Իգոր Նազարուկի հետ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում նախարար Տիգրան Խաչատրյանը  հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկի հետ, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում։
Տիգրան Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել Իգոր Նազարուկին  վերջին 5 տարվա ընթացքում Հայաստանում իրականացրած արդյունավետ աշխատանքի համար։
«Ես համոզված եմ, որ այդ տարիները մեծ ներդրում են եղել մեր երկու  բարեկամ ժողովրդի կապերի ամրապնդմանը։ Եվ, չնայած տնտեսական հարաբերությունները այն ծավալը չունեն, որ մենք կցանկանայինք ունենալ, բայց հատկապես այն աշխատանքը, որ իրականացվել է նաև Ձեր մեծ ջանքերի շնորհիվ, անպայման կբերի սպասվող արդյունքներին», - ասել է նախարար Խաչատրյանը։ Նա նշել է, որ օրերս հեռավար եղանակով աշխատանքային քննարկում է ունեցել իր գործընկեր՝ Բելառուսի Հանրապետության անտառային տնտեսության նախարար, Տնտնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Վիտալի Դրոժժայի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է հանձնաժողովի որոշումների ընթացքը։ Նախարարը հույս է հայտնել, որ բոլոր երկկողմ պայմանավորվածությունները, չնայած բոլոր դժվարություններին, կյանքի կկոչվեն։ Նա կարևորել է ինչպես երկկողմ համագործակցության ընդլայնումը, այնպես էլ արդյունավետ փոխգործակցությունը ԵԱՏՄ շրջանակում։
Իգոր Նազարուկը, շնորհակալություն հայտնելով նախարարին իր աշխատանքը բարձր գնահատելու համար՝ միաժամանակ նշել է, որ այդ գնահատականը Բելառուսի դեսպանության ողջ անձնակազմի աշխատանքի արդյունքն է, նաև հայկական կողմի արժանիքը։ Նա ընդգծել է Էկոնոմիկայի նախարարության և անձամբ նախարար Խաչատրյանի հետ արդյունավետ համագործակցությունը, նաև նշել նախկին նախարարների հետ աշխատանքը՝ նրանց ևս հայտնելով իր շնորհակալությունը։
Բելառուսի դեսպանն անդրադարձել է Հայաստանում ընթացող և նախանշվող գործարար ծրագրերին, որոնց թվում հիշատակել է հայ-բելառուսական անտառի հիմնումը Սևանա լճի մոտակայքում և կարևորել այդ ուղղությամբ աշխատանքի շարունակականությունը․«Անտառը մարդու, նաև երկրի և մոլորակի թոքերի նկատմամբ հոգատարության դրսևորում է։ Մեր սերունդները կգնահատեն դա։ Եվ կաևոր է, որ մենք դա չենք անում այժմեական հետաքրքրությունների համար, այլ մեր ղեկավարներն ու ժողովրդները հայացք են ուղղում դեպի ապագան», - ասել է Իգոր Նազարուկը: Ողջունելով որոշակի ընդմիջումից հետո հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի վեսկսման գործընթացըը` դեսպանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Մինսկում կայանալիք հերթական նիստին կարձանագրվեն նոր հաջողություններ։
«Ես ջանքեր կգործադրեմ, որպեսզի մեր համագործակցության ընթացքը ոչ մի պարագայում չդանդաղի․ միշտ կապի մեջ կլինեմ ինչպես մեր բելառուս գործընկերների, այնպես էլ իմ հայ ընկերների հետ և կշարունակեմ աշխատել հանուն մեր ընդհանուր գործի հաջողության, որպեսզի մեր երկրներն ավելի ուժեղ և անկախ լինեն, իսկ մեր ժողովրդներն ապրեն բարեկեցիկ կյանքով և լինեն պաշտպանված», - իր խոսքը եզրափակել է Իգոր Նազարուկը։
Հանդիպման ավարտին Տիգրան Խաչատրյանը, որպես համատեղ արդյունավետ աշխատանքի գնահատանքի դրսևորում, Իգոր Նազարուկին է հանձնել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հուշամեդալը։

Тигран Хачатрян провел завершающую встречу с Игорем Назаруком
Министр экономики Тигран Хачатрян принял Чрезвычайного и полномочного посла Беларуси в Армении Игоря Назарука, который завершает свою дипломатическую миссию в Армении.
Тигран Хачатрян поблагодарил Игоря Назарука за эффективную работу, проделанную в Армении за последние 5 лет.
«Я уверен, что эти годы внесли большой вклад в укрепление связей между нашими двумя дружественными народами. И хотя экономические отношения между нашими странами не являются такими объемными, как нам хотелось бы, но особенно та работа, которая была проделана в том числе и благодаря вашим огромным усилиям, я думаю, принесет ожидаемые результаты», - сказал министр Хачатрян. Он отметил, что недавно имел  рабочую встречу по видеосвязи со своим коллегой, министром лесного хозяйства Республики Беларусь, сопредседателем Межправительственной армяно-белорусской совместной комиссии по экономическому сотрудничеству Виталием Дрожжей, в ходе которой они обсудили процесс осуществления решений комиссии. Министр выразил надежду, что все двусторонние договоренности, несмотря на трудности, будут выполнены. Он подчеркнул важность расширения как двустороннего сотрудничества, так и конструктивного сотрудничества в рамках ЕАЭС.
Поблагодарив министра за высокую оценку своей работы, Игорь Назарук в то же время отметил, что эта оценка - результат работы всего коллектива посольства Беларуси в Армении, а также заслуга армянской стороны. Он особо подчеркнул эффективное сотрудничество с Министерством экономики, лично с министром Хачатряном, отметил также работу с бывшими министрами, выразив им свою благодарность.
Посол Беларуси коснулся осуществляемых и намечаемых в Армении бизнес-проектов, упомянул также армяно-белорусский лес дружбы на побережье озера Севан, отметив необходимость продолжения работы в этом направлении: «Лес – это благородное дело, направленное на созидание. Там, где лес – это забота о людях, о легких страны и планеты. Наши потомки оценят это. Очень важно знать, что мы не делаем это ради сиюминутных интересов, а наши руководители, наши народы глядят на перспективу», - сказал Игорь Назарук. Приветствуя процесс возобновления работы межправительственной армяно-белорусской комиссии после некоторого перерыва, посол выразил надежду, что на очередном заседании комиссии, которое намечается провести в Минске, будут зафиксированы новые успехи.
«Очень надеюсь, что наше взаимодействие будет продолжено, я буду прикладывать усилия, чтобы оно ни коим образом не снижало оборот. Я буду поддерживать связь как с нашими белорусскими коллегами, так и с моими армянскими друзьями, буду продолжать работать для блага нашего общего дела, чтобы наши страны были более сильными и независимыми, а наши народы жили  более защищенно и в более комфортных, благоприятных условиях», - в заключение сказал Игорь Назарук.
В конце встречи Тигран Хачатрян вручил Игорю Назаруку памятную медаль Министерства экономики РА в качестве оценки совместной эффективной работы.