Կառավարությունը հավանություն տվեց գործարար միջավայրի բարելավման 2020-2023 թթ. միջոցառումների ծրագրին
27 Փետրվարի, 2020
Կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման 2020-2023 թթ. միջոցառումների ծրագրին: Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ 2018-2019թթ. Հայաստանն իրականացրել է բազմաթիվ բարեփոխումներ՝ բարելավելով գործարարության կարգավորման դաշտը:
Մասնավորապես՝ ըստ «Գործարարություն» զեկուցի եզրահանգումների, Հայաստանը վերջին տարիներին նշանակալի բարեփոխումներ է իրականացրել սեփականության գրանցման, հարկերի վճարման, արտաքին առևտրի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ցանցին միացման ոլորտներում: Կատարվել են նաև մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ՝ սնանկության ճանաչման և վարկերի ստացման գործընթացներում առաջընթաց ապահովելու նպատակով:
«2020-2023 թթ. միջոցառումների ծրագրով յուրաքանչյուր ցուցիչի մասով կազմվել են թիրախային միջոցառումներ՝ «Գործարարություն 2021», ինչպես նաև հետագա զեկույցներում երկրի դիրքը բարելավելու նպատակով: Արդյունքում ակնկալվում է ապահովել ՀՀ գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավմանն ուղղված ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների շարունակականությունը: Նախատեսվում է առաջին հերթին թեթևացնել այլ երկրների համեմատությամբ կատարելագործման մեծ պոտենցիալ ունեցող ոլորտներում առկա վարչարարական և ֆինանսական բեռը` միաժամանակ ապահովելով վերջին տարիներին հաջողություններ գրանցած ոլորտների զարգացումը»,- ասաց Խաչատրյանը:
Միջոցառումների ծրագրի իրականացման արդյունքում կնվազի պետական և համայնքային մարմինների հետ շփման վարչարարական բեռը և կբարձրացվի գործարարներին ծառայություններ մատուցող մարմինների գործունեության թափանցիկությունը:

Правительство одобрило Программу мероприятий по улучшению бизнес-среды на 2020-2023 годы
Правительство одобрило Программу мероприятий по улучшению бизнес-среды на 2020-2023 годы. Министр экономики Тигран Хачатрян отметил, что в течение 2018-2019 годов в Армении было проведено множество реформ, направленных на совершенствование сферы регулирования бизнеса.
В частности, согласно данным Доклада «Ведение бизнеса», за последние годы Армения осуществила значительные реформы в следующих сферах: регистрация собственности, уплата налогов, внешняя торговля и подключение к системе электроснабжения. Также был внесен ряд законодательных изменений с целью обеспечения положительных сдвигов в процесс признания банкротства и получения кредитов.
«В программе мероприятий на 2020-2023 гг. по каждому показателю намечены целевые мероприятия, направленные на улучшение позиции Армении в Докладе «Ведение бизнеса 2021», а также в последующих докладах. В итоге предполагается обеспечить последовательность проводимых Правительством Армении реформ, направленных на улучшение деловой и инвестиционной среды  в Республике Армения.  В первую очередь, предусмотрено облегчить, по сравнению с другими странами, административное и финансовое бремя в отраслях с большим потенциалом для совершенствования, одновременно обеспечивая развитие сфер,  достигших успехов в последние годы», - сказал Тигран Хачатрян.
В результате осуществления Программы мероприятий, уменьшится административная нагрузка контактов с государственными и региональными органами и увеличится прозрачность деятельности органов, предоставляюших услуги предпринимателям.