Կկարգավորվեն ԵԱՏՄ ապրանքային նշանների և ապրանքների ծագման տեղանունների գրանցման, իրավական պահպանության և օգտագործման կապակցությամբ ծագող հարաբերությունները
12 Հունվարի, 2021
Հունվարի 12-ին Ազգային ժողովի Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի շրջանակում քննարկվել է «Եվրասիական տնտեսական միության ապրանքային նշանների, սպասարկման նշանների և ապրանքների ծագման տեղանունների մասին» պայմանագիրը վավերացնելու մասին ՀՀ օրենքի նախագիծը։
Ներկայացնելով հարցը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը նշել է, որ Պայմանագիրը ստորագրվել է 2020թ․ փետրվարի 3-ին, Մոսկվայում։ Նա տեղեկացրել է, որ պայմանագրով նախատեսվում է ստեղծել իրավական դաշտ, որով կկարգավորվեն ԵԱՏՄ ապրանքային նշանների և ապրանքների ծագման տեղանունների գրանցման, իրավական պահպանության և օգտագործման կապակցությամբ ծագող հարաբերությունները:
Վարոս Սիմոնյանի ներկայացմամբ, պայմանագրի գործողության մեջ մտնելու դեպքում տնտեսվարող սուբյեկտները հնարավորություն կունենան հարկ եղած դեպքում, մեկ հայտ ներկայացնելով, իրականացնել իրենց ապրանքային նշանի գրանցումը ԵԱՏՄ տարածքում: «Դա հնարավորություն կտա  բոլոր տնտեսվարողներին օգտվել ապրանքային նշանի նկատմամբ բացառիկ իրավունքի պաշտպանության այն մեխանիզմներից, որոնք նախատեսված են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությամբ, քանի որ պայմանագրով նախատեսված գրանցումներն իրավական առումով հավասարեցված են ազգային գրանցումներին», - ասել է էկոնոմիկայի փոխնախարարը։
Քննարկված օրենքի նախագիծը ստացել է Ազգային ժողովի Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

The relations arising in connection with the registration, legal protection and use of the EEU trademarks and place of origin of goods will be regulated
12 January, 2021
On January 12, 2021, within the framework of the issues included in the agenda of the session of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration of the RA National Assembly, the RA draft law “On ratification of the Eurasian Economic Union Treaty on the Trademarks, Service Marks, and Appellations of Origin” was discussed.
While presenting the issue, the RA Deputy Minister of Economy Varos Simonyan noted that the Treaty was signed on February 3, 2020, in Moscow. He informed that the Treaty envisages establishing the legal framework, which will regulate the relations arising in connection with the registration, legal protection, and use of the EEU trademarks and goods.
According to Varos Simonyan, in the event of the Treaty entering into force, the economic entities will have the opportunity, when needed, to register their trademark in the EEU territory by submitting one application. “This will allow all economic entities to use such mechanisms of protection of the exclusive right to a trademark, which are stipulated by the national legislation of the EEU member states, as the registrations envisaged by the Treaty are legally equal to the national registrations”, said the Deputy Minister of Economy.
The RA draft law under discussion received the positive conclusion of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration of the RA National Assembly.