Տնտնտեսական համագործակցության հարցերով հայ–բելառուսական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահներ՝ Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Բելառուսի Հանրապետության անտառային տնտեսության նախարար Վիտալի Դրոժժան հեռավար կապի միջոցով կազմակերպված աշխատանքային հանդիպման ժամանակ քննարկել են հանձնաժողովի` ընթացիկ տարվա մարտի 12–ին Երևանում կայացած 14–րդ նիստի որոշումների իրականացման ընթացքը։
Հանդիպմանը հայկական կողմից մասնակցել են Բելառուսի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Ղևոնդյանը, Ներդրումների աջակցման կենտրոնի, Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնյաներ։
Բելառուսական կողմը ներկայացրել են Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարարության, ԱԳՆ, Հայաստանում Բելառուսի դեսպանության, Բելառուսի առևտրաարդյունաբերական պալատի ու Ներդրումների և սեփականաշնորհման ազգային գործակալության պաշտոնատար անձինք։
Տիգրան Խաչատրյանը ողջունել է աշխատանքային հանդիպման մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնել Վիտալի Դրոժժային հանդիպման առաջարկն ընդունելու համար։ «Վստահ եմ, որ մենք, որպես հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ, կկարողանանք համատեղ ջանքերով համակարգել աշխատանքները 14–րդ նիստի արձանագրության որոշումները հաջողությամբ իրականացնելու համար: Հուսով եմ, որ համավարակը հաղթահարելուց հետո կրկին անմիջական կհանդիպենք և կքննարկեք մեր երկրների առևտրատնտեսական համագործակցության առաջնահերթ խնդիրները», - ասել է Տիգրան Խաչատրյանը:
Էկոնոմիկայի նախարարը բելարուսական կողմին տեղեկացրել է, որ Հայաստանի կառավարությունն ընդունել է կորոնավիրուսի համավարակի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների չեզոքացմանն ուղղված երկու տասնյակից ավելի հակաճգնաժամային ծրագիր, որոնցից հինգը` տուժած ձեռնարկություններին և ընկերություններին, այդ թվում` փոքր ու միջին բիզնեսին աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Նա նշել է, որ մինչ օրս օգնություն է ստացել շուրջ 55 հազար տնտեսվարող սուբյեկտ ու ավելի քան մեկ միլիոն մարդ:
Տիգրան Խաչատրյանը հույս է հայտնել, որ համավարակը սկզբունքորեն չի անդրադառնա ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա, և Հայաստանի ու Բելառուսի պետական կառույցների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչների պրոֆեսիոնալիզմի, նաև համակարգված աշխատանքի շնորհիվ կհաջողվի նվազեցնել կորոնավիրուսի բացասական ազդեցությունը առևտրատնտեսական կապերի, երկու երկրների գործարար շրջանակների փոխգործակցության վրա։ Նա նաև նշել, որ անհրաժեշտ է մշակել մարտահրավերներին դիմակայելու նոր արդյունավետ համակարգեր, փոխգործակցության նոր ձևեր։
Որպես հայ–բելառուսական համագործակցության հեռանկարային հարթակներ Տիգրան Խաչատրյանը նշել է արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների և ներդրումների, փոքր և միջին ձեռնարկությունների, տրանսպորտի, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության, թվայնացման և շրջակա միջավայրի, նաև մշակույթի բնագավառում համատեղ նախագծերի իրականացումը: Նա հույս է հայտնել, որ մշաման փուլում գտնվող 9 երկկողմ փաստաթղթերի ստորագրումից հետո, մոտ ապագայում հնարավոր կլինի նկատելի դրական տեղաշարժ արձանագրել փոխգործակցության մի շարք ուղղություններով։
Օգտվելով առիթից, Տիգրան Խաչատրյանը մեկ անգամ ևս շնորհակալություն է հայտնել բելառուս գործընկերոջը Հայաստանին անհատույց 50․000 հատ սոճու տնկի նվիրելու կապակցությամբ։
Վիտալի Դրոժժան, ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին, իր խոսքում գոհունակությամբ նշել է, որ Մինսկի և Երևանի միջև չկան քաղաքական և տնտեսական խնդիրներ, իսկ առևտրատնտեսական բնույթի հարցերը արդյունավետ լուծումներ են ստանում միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում։ Նա շեշտել է, որ վերջին տարիներին հայ–բելառուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունները կայուն և բազմակողմանիորեն զարգանում են, ընդլայնվում են նաև մշակությաին կապերը։ Նա ընդգծել է ընթացիկ տարվա մարտին Երևանում կայացած հայ–բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 14–րդ նիստի արդյունավետ աշխատանքը և նշել, որ անցած կարճ ժամանակահատվածում, երկու երկրների պետական կառույցների և գործարար համայնքի համագործակցությամբ, որոշակի աշխատանքներ իրականացվել են, սակայն կորոնավիրուսը դանդաղեցրել է ընթացքը, նաև ազդել առևտրաշրջանառության վրա, և անհրաժեշտ է նախանշել մինչև տարեվերջ առևտրաշրջանառության ավելացման ծրագրեր։
Վիտալի Դրոժժան տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա հունվար–մարտին Բելառուսի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 25,4 մլն ԱՄՆ դոլլար, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվելով ընդամենը 5 տոկոսով, արտահանումը կազմել է 17,5 մլն ԱՄՆ դոլլար, նվազելով մինչև 17 տոկոս, ներմուծումը` 7,8 մլն ԱՄՆ դոլլար, աճելով ավելի քան 40 տոկոսով։ Հունվար–ապրիլին ծառայությունների փոխադարձ առևտրի ծավալը կազմել է 4 մլն ԱՄՆ դոլլար, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 45 տոկոսով։
Համագործակցության կարևոր նպատակներից Վիտալի Դրոժժան առանձնացրել է բելառուս և հայ արտահանողների դիրքերի ամրապնդումը երկու երկրների շուկաներում, ապրանքարտադրության ցանցի ընդլայնումը, համագործակցությունը գյուղատնտեսության, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Սոճու տնկիների վերաբերյալ Վիտալի Դրոժժան նշել է, որ Սևանա լճի մոտակայքում հայ-բելառուսական անտառը կդառնա երկու երկրների բարեկամության յուրահատուկ խորհրդանիշ։
Հանդիպման մասնակիցները հանգամանալիորեն քննարկել են հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 14–րդ նիստի որշումների բոլոր կետերի կատարման ընթացքը։ Նշվել է, որ հանձնաժողովի արձանագրության 44 կետերից 31 կետով փոխգործակցության 12 բնագավառներում միջոցառումներն իրականացման փուլում են:

Тигран Хачатрян и Виталий Дрожжа обсудили текущую работу Межправительственной армяно-беларусской комиссии по вопросам экономического сотрудничества
10 Июль, 2020
Сопредседатели Межправительственной армяно-беларусской совместной комиссии по вопросам экономического сотрудничества - министр экономики Республики Армения Тигран Хачатрян и министр лесного хозяйства Республики Беларусь Виталий Дрожжа - во время рабочей встречи, организованной дистанционно, по видеосвязи, обсудили ход осуществления решений 14-го заседания комиссии, прошедшего 12-го марта текущего года в Ереване.
С армянской стороны во встрече приняли участие Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Республике Беларусь Армен Гевондян, должностные лица Центра поддержки инвестиций и Министерства экономики Армении.
Белорусскую сторону представляли должностные лица Министерства лесного хозяйства и  Министерства иностранных дел Беларуси, Посольства Республики Беларусь в Республике Армения, Торгово-промышленной палаты Беларуси и Национального агентства инвестиций и приватизации.
Тигран Хачатрян поприветствовал участников рабочей встречи и поблагодарил Виталия Дрожжу за оперативный отклик на приглашение провести рабочую встречу в дистанционном режиме. «Уверен, что мы, в качестве сопредседателей Межправительственной армяно-белорусской комиссии, сможем совместными усилиями скоординировать работы по реализации решений Протокола 14-го заседания комиссии. Надеюсь, что после преодоления пандемии, мы сможем вновь встретиться и уже очно обсудить приоритетные задачи армяно-белорусского торгово-экономического сотрудничества», - сказал Тигран Хачатрян.
Министр экономики проинформировал белорусскую сторону о том, что правительство Армении приняло более двух десятков антикризисных программ по нейтрализации социально-экономических последствий коронавируса, пять из которых направлены на поддержку пострадавших предприятий и компаний, включая малый и средний бизнес. Он отметил, что на сегодняшний день помощь получили около 55 000 хозяйствующих субъектов и более миллиона человек.
Тигран Хачатрян выразил надежду, что пандемия коронавируса не скажется принципиально на исполнение достигнутых договоренностей и, благодаря профессионализму и слаженной работе представителей государственных структур и организаций Республики Армения и Республики Беларусь, удастся совместными усилиями  снизить негативное влияние коронавируса на торгово-экономические и партнерские отношения, а также взаимосотрудничество деловых кругов обеих стран. Вместе с тем он отметил, что для противостояния вызовам необходимо разработать новые эффективные системы и новые виды сотрудничества.
Тигран Хачатрян отметил, что успешной платформой для армяно-белорусского сотрудничества может стать взаимодействие и реализация совместных проектов в сферах промышленности и промышленной кооперации, сельского хозяйства, инфраструктуры и инвестиций, малого и среднего предпринимательства, транспорта, энергетики, высоких технологий, инноваций, цифровизации, окружающей среды, культуры и образования. Он выразил надежду, что после подписания и поэтапной реализации зафиксированных положений 9-и двусторонних документов, которые находятся на стадии разработки, в ближайшем будущем удастся зафиксировать заметные позитивные сдвиги по многим направлениям взаимосотрудничества.
Пользуясь случаем, Тигран Хачатрян еще раз поблагодарил своего белорусского коллегу за безвозмездное предоставление Армении в качестве подарка 50 000 сосновых саженцев.
Приветствуя участников встречи, Виталий Дрожа с удовлетворением отметил, что между Минском и Ереваном нет политических и экономических проблем, а торгово-экономические вопросы эффективно решаются в рамках межправительственной комиссии. Он подчеркнул, что в последние годы белорусско-армянские торгово-экономические отношения, а также культурные связи стабильно и всесторонне развиваются. Он особо отметил эффективную работу 14-го заседания Межправительственной белорусско-армянской комиссии по экономическому сотрудничеству, состоявшегося в Ереване в марте текущего года, и добавил, что за короткий срок, прошедший после заседания комиссии, при взаимосотрудничестве государственных органов и бизнес-сообществ обеих стран, была проделана определенная работа. Но из-за пандемии процесс замедлился, коронавирус повлиял также на товарооборот, и необходимо наметить планы по увеличению товарооборота к концу года.
По словам Виталия Дрожжи, за январь-март текущего года товарооборот между Беларусью и Арменией составил 25,4 млн долларов США, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года сократившись всего на 5%; экспорт составил 17,5 млн долларов США, сократившись до 17%; импорт составил 7,8 млн долларов США, увеличившись более чем на 40%. В январе-апреле текущего года объем взаимной торговли услугами составил 4 млн долларов США, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличившись на 45%.
В наиболее важных целей сотрудничества Виталий Дрожжа выделил укрепление позиций белорусских и армянских экспортеров на рынках двух стран, расширение товаропроизводящей сети, сотрудничество в области сельского хозяйства, науки и технологий.
Относительно сосновых саженцев Виталий Дрожжа отметил, что  посадка леса - это вклад в будущие поколения и армяно-белорусский лес вблизи озера Севан станет своеобразным символом дружбы двух стран.
Участники встречи подробно обсудили ход выполнения всех пунктов решений 14-го заседания Межправительственной армяно-белорусской совместной комиссии по вопросам экономического сотрудничества. Было отмечено, что из 44 пунктов Протокола заседания мероприятия реализуются по 31 пункту - в 12 сферах сотрудничества.