19-րդ միջոցառման շրջանակում անցկացվող դասընթացներն ընթացքի մեջ են
«Զրոյից» բիզնես ստեղծել ցանկացողներն այժմ հնարավորություն ունեն իրագործելու իրենց ձեռնարկատիրական գաղափարները:
Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից իրականացվող կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 19-րդ միջոցառման շրջանակում մասնակիցները հատուկ մշակված դասընթացների միջոցով նախ ձեռք են բերում ձեռնարկատիրական գիտելիքներ, այնուհետև ներկայացնում են բիզնես պլան և ստանում ֆինանսավորում արտոնյալ պայմաններով՝ իրենց գաղափարը կյանքի կոչելու համար։
Միջոցառման շրջանակում իրականացվող աշխատանքներն այս պահին ընթացքի մեջ են։ Օգոստոսի 26-ին մեկնարկել են ծրագրի մասնակիցների 33–րդ և 34–րդ խմբերի դասընթացները։ Մինչ այս դասընթացներին արդեն հասցրել է մասնակցել 395 շահառու․ 90-ն ընթացիկ փուլում են։
Ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացման դասընթացներն անցկացվում են առցանց ուսուցման ձևաչափով` նվազագույնը 15, առավելագույնը 17 մասնակցից կազմված խմբերով։ Դասընթացները տևում են 18 աշխատանքային օր և անց են կացվում օրական 2 ժամ տևողությամբ։
Դասընթացը բաղկացած է 4 փոխկապակցված բաժիններից՝ «Գործառնական կառավարում», «Մարքեթինգ», «Ֆինանսական կառավարում» և «Բիզնեսի իրավական ասպեկտներ»:
Ձեռնարկատիրական գիտելիքների ընդլայնմանն ուղղված դասընթացների ընթացքում մասնակիցները ստանում են բիզնես սկսելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներ ու ձեռք բերում նոր հմտություններ, որոնք առանցքային կարևորություն ունեն բիզնեսը գրագետ հիմնելու և առաջ տանելու գործում։
Դասընթացավարները բացի գիտելիք և ոլորտային տեղեկատվություն տրամադրելուց, օգնում են մասնակիցներին իրենց գաղափարները վերածել բիզնես մոդելների։
Դասընթացի ավարտին մրցունակ բիզնես մոդել ներկայացրած հայտատուները արտոնյալ վարկավորման նպատակով վարկային երաշխավորություն են ստանում։ Դասընթացների իրականացումը ֆինանսավորվում է Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամ»-ի կողմից՝ Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի, ինչպես նաև Գործարարության աջակցության գրասենյակի ակտիվ օժանդակությամբ։
Դասընթացների տեխնիկական կազմակերպման գործառույթն իրականացվում է «Ներդրումների աջակցման կենտրոն»-ի կողմից։
Դասընթացներին մասնակցության հայտերն ընդունվում են առցանց հետևյալ հղումով
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար զանգահարել Ներդրումների աջակցման կենտրոն, հեռ․՝ 8105 (աշխատանքային բոլոր օրերին, ժ․ 09։00-18։00)։

The trainings held within the framework of the 19th Program are in progress
Those who want to start a business from scratch now have the opportunity to implement their entrepreneurial ideas.
Within the framework of the Coronavirus Economic Neutralization 19th Program, implemented by the Ministry of Economy, the participants first acquire entrepreneurial skills through specifically designed courses, then present business plans, receive preferential financing to bring their idea to life.
The activities carried out within the framework of the event are currently in progress. On August 26, the courses of the 33rd and 34th groups of the program participants were launched. 395 beneficiaries have already managed to participate in these courses, 90 are on the ongoing stage. Business skills development courses are conducted in the form of online trainings in groups of a minimum of 15 and a maximum of 17 participants. The courses last 18 working days and are held for 2 hours a day.
The course consists of 4 interrelated sections: "Operational Management", "Marketing", "Financial Management" and "Legal Aspects of Business".
In course of entrepreneurship skills training, participants gain the knowledge they need to start a business and acquire new skills that are key to starting and running a business in a competent way.
In addition to providing knowledge and field information, the trainers help the participants to turn their ideas into business models.
Upon completing the course, applicants, who present a competitive business model, receive a loan guarantee for preferential lending.
The trainings are funded by the UK Government's Good Governance Fund with the active support of the European Bank for Reconstruction and Development and Business Support Office.
The function of technical organization of the courses is carried out by the "Investment Support Center".
Applications for participation in the courses are accepted online at the following
link https://mineconomy.am/page/1910.
For more information, call the Investment Support Center, tel. 8105 (all working days, 09: 00-18: 00).