Կայացել է կանաչ գյուղատնտեսության ոլորտում Ազգային աշխատանքային խմբի հարթակի առաջին հանդիպումը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը դեկտեմբերի 8-ին մասնակցել է Հայաստանում կանաչ (օրգանական) գյուղատնտեսության ոլորտում Ազգային աշխատանքային խմբի հարթակի առաջին հանդիպմանը։
Հարթակի նպատակն է աջակցել և համապատասխան խորհրդատվություն տրամադրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը նշված ոլորտում ազգային քաղաքականության և օրենսդրական դաշտի մշակման և փոփոխման ուղղությամբ՝ դրանով իսկ նպաստելով Եվրոպական Միության կողմից ֆինանսավորվող «ԵՄ-Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն Հայաստանում» (ԵՄ-ԿԳՆՀ) ծրագրի շրջանակում Հայաստանում կանաչ (օրգանական) գյուղատնտեսության զարգացման համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը:
Այդ նպատակով կբացահայվեն և ըստ առաջնահերթության կսահմանվեն պետական քաղաքականության, կարգավորող և օրենսդրական այն խնդիրները, որոնք ունեն բարելավման, ներդաշնակեցման, միջազգային քաղաքականություններին և կանոնակարգերին համապատասխանեցման և փոփոխությունների կարիք։
«Աշխատանքային իմ մոտեցումներից մեկը այնպիսի համակարգերի ստեղծումն է, որոնք, անկախ մարդկային գործոնից, կաշխատեն ի նպաստ Հայաստանում գյուղտանտեսության զարգացման։ «ԵՄ-Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում փորձեցինք  միահամուռ ուժերով կյանքի կոչել այս նախաձեռնությունը և համոզված եմ, որ այդ նույն ուժերով բոլորս նպաստելու ենք, որպեսզի այս հարթակը կայանա և ծառայի որպես հնարավորություն տեղեկատվության, գիտելիքների, ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև բոլոր քննարկումների և առաջարկվող ծրագրերի իրականացման համար», - նշել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը։
Ազգային աշխատանքային խմբի հարթակում ընդգրկված կլինեն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսության ոլորտի համապատասխան ստորաբաժանումների, Ավստրիական զարգացման գործակալության (ԱԶԳ) և Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից ԵՄ-ԿԳՆՀ ծրագրի, ինչպես նաև Հայաստանի գյուղատնտեսական դաշինքի ներկայացուցիչները։ Հատուկ թեմատիկ քննարկումներին կարող են հրավիրվել նաև այլ փորձագետներ։ Աշխատանքային խումբը տեղեկություններ կփոխանակի և քննարկումներ կիրականացնի Հարավային Կովկասում և ԵՄ-ում կանաչ գյուղատնտեսությանն առնչվող քաղաքականության և օրենսդրական զարգացումների, ինչպես նաև միջազգային լավագույն փորձի վերաբերյալ:
Միջոցառման ընթացքում Արման Խոջոյանը և ԵՄ-ԿԳՆՀ ծրագրի ղեկավար Պասկալ Բոկկերսը ստորագրել են Ասոցացման հուշագիր՝ ԵՄ-ԿԳՆՀ ծրագրի շրջանակում գյուղատնտեսության ոլորտում ազգային քաղաքականության և օրենսդրական դաշտի մշակման և կատարելագործման վերաբերյալ։

The first meeting of the platform of the National Working Group on Green Agriculture took place
On December 8, 2020, the RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan participated in the first meeting of the platform of the National Working Group on Green (Organic) Agriculture in Armenia.
The purpose of the platform is to provide assistance and relevant consultancy to the RA Ministry of Economy on elaboration and amendment of the national policy and legislative framework in the given field, thereby facilitating the formation of a favorable environment for development of green (organic) agriculture in Armenia within the framework of the EU-funded “EU-Green Agriculture Initiative in Armenia (EU-GAIA).
For this purpose, the identification and prioritization of the issues of the state policy, regulatory and legislative issues will be carried out, which need improvement, harmonization, amendment, as well as need to be brought into compliance with international policies and regulations.
"One of my working approaches is to create systems that, regardless of the human factor, will work to facilitate the development of agriculture in Armenia. Within the framework of the “EU-Green Agriculture Initiative in Armenia”, we tried to implement this initiative by joining our efforts. I am confident that with the same efforts we will all contribute to establishing this platform as an opportunity for information, knowledge, research, as well as for realization of all discussions and proposed programs", said the Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan.
The platform of the National Working Group will include representatives of the relevant departments of the agricultural sector of the RA Ministry of Economy, the Austrian Development Agency (ADA), and the EU-GAIA Program of the United Nations Development Program (UNDP) in Armenia, as well as representatives of the Agricultural Alliance of Armenia. Other experts may also be invited to special thematic discussions. The working group will exchange information and organize discussions on developments related to the green agriculture policy and legislative framework in the South Caucasus and EU, as well as on international best practices.
During the meeting, Arman Khojoyan and the EU-GAIA Program Manager Pascal Bokkers signed a Memorandum of association on elaboration and improvement of the national policy and legislative framework in the field of agriculture within the framework of the EU-GAIA program.