Կայացել է կանաչ գյուղատնտեսության ոլորտում Ազգային աշխատանքային խմբի հարթակի առաջին հանդիպումը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը դեկտեմբերի 8-ին մասնակցել է Հայաստանում կանաչ (օրգանական) գյուղատնտեսության ոլորտում Ազգային աշխատանքային խմբի հարթակի առաջին հանդիպմանը։
Հարթակի նպատակն է աջակցել և համապատասխան խորհրդատվություն տրամադրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը նշված ոլորտում ազգային քաղաքականության և օրենսդրական դաշտի մշակման և փոփոխման ուղղությամբ՝ դրանով իսկ նպաստելով Եվրոպական Միության կողմից ֆինանսավորվող «ԵՄ-Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն Հայաստանում» (ԵՄ-ԿԳՆՀ) ծրագրի շրջանակում Հայաստանում կանաչ (օրգանական) գյուղատնտեսության զարգացման համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը:
Այդ նպատակով կբացահայվեն և ըստ առաջնահերթության կսահմանվեն պետական քաղաքականության, կարգավորող և օրենսդրական այն խնդիրները, որոնք ունեն բարելավման, ներդաշնակեցման, միջազգային քաղաքականություններին և կանոնակարգերին համապատասխանեցման և փոփոխությունների կարիք։
«Աշխատանքային իմ մոտեցումներից մեկը այնպիսի համակարգերի ստեղծումն է, որոնք, անկախ մարդկային գործոնից, կաշխատեն ի նպաստ Հայաստանում գյուղտանտեսության զարգացման։ «ԵՄ-Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում փորձեցինք  միահամուռ ուժերով կյանքի կոչել այս նախաձեռնությունը և համոզված եմ, որ այդ նույն ուժերով բոլորս նպաստելու ենք, որպեսզի այս հարթակը կայանա և ծառայի որպես հնարավորություն տեղեկատվության, գիտելիքների, ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև բոլոր քննարկումների և առաջարկվող ծրագրերի իրականացման համար», - նշել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը։
Ազգային աշխատանքային խմբի հարթակում ընդգրկված կլինեն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսության ոլորտի համապատասխան ստորաբաժանումների, Ավստրիական զարգացման գործակալության (ԱԶԳ) և Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից ԵՄ-ԿԳՆՀ ծրագրի, ինչպես նաև Հայաստանի գյուղատնտեսական դաշինքի ներկայացուցիչները։ Հատուկ թեմատիկ քննարկումներին կարող են հրավիրվել նաև այլ փորձագետներ։ Աշխատանքային խումբը տեղեկություններ կփոխանակի և քննարկումներ կիրականացնի Հարավային Կովկասում և ԵՄ-ում կանաչ գյուղատնտեսությանն առնչվող քաղաքականության և օրենսդրական զարգացումների, ինչպես նաև միջազգային լավագույն փորձի վերաբերյալ:
Միջոցառման ընթացքում Արման Խոջոյանը և ԵՄ-ԿԳՆՀ ծրագրի ղեկավար Պասկալ Բոկկերսը ստորագրել են Ասոցացման հուշագիր՝ ԵՄ-ԿԳՆՀ ծրագրի շրջանակում գյուղատնտեսության ոլորտում ազգային քաղաքականության և օրենսդրական դաշտի մշակման և կատարելագործման վերաբերյալ։

Состоялось первое заседание платформы Национальной рабочей группы по зеленому сельскому хозяйству
Заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян 8 декабря принял участие в первом заседании платформы Национальной рабочей группы по зеленому (органическому) сельскому хозяйству в Армении.
Целью платформы является поддержка и предоставление соответствующих консультаций Министерству экономики Республики Армения по разработке и изменениям в национальной политике и законодательной базе в указанной сфере, тем самым способствуя созданию благоприятной среды для развития органического сельского хозяйства в Армении в рамках финансируемой Евросоюзом «Инициативы ЕС по зеленому сельскому хозяйству в Армении» (EU-GAIA).
С этой целью будут выявлены и, соответственно приоритетам, определены задачи государственной политики, нормативные и законодательные вопросы, нуждающиеся в улучшении, гармонизации, согласовании и приведении в соответствие с международными нормативами.
«Одним из моих рабочих подходов является создание систем, которые, независимо от человеческого фактора, будут работать во благо развития сельского хозяйства в Армении. В рамках «Инициативы ЕС по зеленому сельскому хозяйству в Армении» мы попытались совместными усилиями реализовать эту идею. Я уверен, что посредством тех же усилий мы все поспособствуем, чтобы эта платформа состоялась и послужила площадкой для обмена информацией, знаниями, исследованиями, а также для реализации всех предлагаемых программ», - отметил заместитель министра экономики Арман Ходжоян.
В платформу Национальной рабочей группы войдут представители соответствующих департаментов Министерства экономики Республики Армения, Австрийского агентства развития, Программы развития ООН в Армении, «Инициативы ЕС по зеленому сельскому хозяйству в Армении», а также Сельскохозяйственного альянса Армении. На специальные тематические дискуссии могут быть приглашены и другие эксперты. Рабочая группа будет обмениваться информацией, проводить дискуссии о политике, законодательных изменениях и передовом международном опыте в сфере зеленого сельского хозяйства на Южном Кавказе и в ЕС.
В ходе мероприятия Арман Ходжоян и руководитель программы EU-GAIA Паскаль Боккерс подписали Меморандум об ассоциации по разработке и совершенствованию национальной политики и законодательной базы в области сельского хозяйства в рамках программы «Инициатива ЕС по зеленому сельскому хозяйству в Армении».