ԵԱՏՄ Ագրոարդյունաբերական քաղաքականության հարցերով խորհուրդը քննարկել է համավարակի պայմաններում պարենային անվտանգության խնդիրները
19 Մայիսի, 2020
Եվրասիական տնտեսական միության Ագրոարդյունաբերական քաղաքականության հարցերով խորհրդի անդամների հերթական աշխատանքային հանդիպումը տեսակոնֆերանսի ձևաչափով տեղի է ունեցել մայիսի 18-ին:
Հանդիպումը նախագահել է Բելառուսի Հանրապետության գյուղատնտեսության և պարենի նախարար Իվան Կռուպկոն:
Հանդիպմանը մասնակցել են Եվրասիական տնտեսական միության ագրոարդյունաբերական քաղաքականության մասով Խորհրդի անդամները` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Ղազախստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարար Սապարխան Օմարովը, Ղրղզստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության, պարենային արդյունաբերության և մելիորացիայի նախարար Էրկինբեկ Չոդուևը, Ռուսաստանի Դաշնության գյուղատնտեսության նախարար Դմիտրի Պատրուշևը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի անդամ, արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերության համալիրի գծով նախարար Արտակ Քամալյանը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի անդամ, տեխնիկական կարգավորման գծով նախարար Վիկտոր Նազարենկոն:
Եվրասիական տնտեսական միության Ագրոարդյունաբերական քաղաքականության հարցերով խորհրդի անդամները ներկայացրել են  COVID-19  կորոնավիրուսային համավարակի  զարգացման պայմաններում պարենային անվտանգության ապահովմանն ուղղված Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների կողմից իրականացված միջոցառումները։ Այնուհետև Միավորված ազգերի կազմակերպության Պարենի և գյուղատնտեսության  կազմակերպության գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային ներկայացուցիչ Վլադիմիր Ռախմանինը ներկայացրել է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության մի շարք առաջարկները` COVID-19 համավարակի մասով:
Քննարկվեել են Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների պարենային անվտանգության ապահովման ընդհանուր սկզբունքները և մոտեցումները ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության մեթոդաբանության հիման վրա, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական միությունում օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման հեռանկարները:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Եվրասիական տնտեսական միության Ագրոարդյունաբերական քաղաքականության հարցերով խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել ընթացիկ տարվա երկրորդ կիսամյակում` Բելառուսի Հանրապետությունում:

18 мая в формате видеоконференции состоялась очередная рабочая встреча членов Совета по вопросам агропромышленной политики Евразийского экономического союза.
На встрече председательствовал министр сельского хозяйства и продовольствия Республики Беларусь Иван Крупко.
В видеоконференции приняли участие члены Совета по агропромышленной политике Евразийского экономического союза: министр экономики Республики Армения Тигран Хачатрян, министр сельского хозяйства Республики Казахстан Сапархан Омаров, министр сельского хозяйства, продовольственной промышленности и мелиорации Кыргызской Республики Эркинбек Чодуев, министр сельского хозяйства Российской Федерации Дмитрий Патрушев, член Коллегии Евразийской экономической комиссии, министр промышленности и агропромышленного комплекса Артак Камалян и член Коллегии Евразийской экономической комиссии, министр по техническому регулированию Виктор Назаренко.
Члены Совета по вопросам агропромышленной политики Евразийского экономического союза представили мероприятия, осуществленные странами-членами Евразийского экономического союза по обеспечению продовольственной безопасности в условиях пандемии COVID-19. Затем заместитель генерального директора Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, региональный представитель Европы и Центральной Азии Владимир Рахманин представил ряд предложений от Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН по вопросам борьбы с COVID-19.
Были обсуждены общие принципы и подходы обеспечения продовольственной безопасности государств-членов Евразийского экономического союза на основе методологии Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, а также перспективы развития органического сельского хозяйства в Евразийском экономическом союзе.
В конце встречи была достигнута договоренность о проведении следующего заседания Совета по агропромышленной политике Евразийского экономического союза во второй половине года в Республике Беларусь.